تنگتر شدن حلقه تحریمها در آستانه ۱۳آبان

اندازه متن
Aa Aa

گزارشی از وضع تحریمهای جدید آمریکا علیه رژیم- تنگتر شدن حلقه تحریمها در آستانه ۱۳آبان

 

در حالی که کمتر از دو هفته به شروع دور جدید تحریمها که از 13آبان آغاز می‌شود و هم صادرات نفت و گاز و انرژی رژیم و هم سیستم بانکی آن و هم خطوط کشتیرانی رژیم را هدف قرار می‌دهد. آمریکا منتظر این موعد نمانده و تحریمهای جدیدی را در زمینه‌های مختلف اعلام کرده و کشورها و شرکتهای بین‌المللی را نیز به خودداری از هر گونه معامله با رژیم فرا خوانده است. توجهتون رو به گزارشی در این باره جلب می‌کنم

 

سیگال مَندلکر معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: اعمال تحریم‌ها برای (رژیم) ایران گران تمام خواهد شد

وی که به همراه استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا به اسرائیل سفر کرده، طی مصاحبه‌یی گفت که ایالات متحده انتظار دارد با اعمال تحریم‌ها خرید نفت ایران توسط کشورهای خارجی به اندازه قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند.

مندلکر افزود: از آنجا که اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی آن کشور وابسته است، تحریم‌های جدید تاثیر وسیعی بر آن کشور خواهد گذاشت وی  در ادامه اضافه کرد که این تاثیرها در ماه‌های اخیر با سیر نزولی ارزش ریال در بازار سیاه ارز ایران خود را نشان داده است.

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا هم گفت: هدف از سفر به 6کشور خاورمیانه، تبادل نظر برای اعمال تحریم‌ها علیه (رژیم) ایران است تا هرگز نتواند به سلاح اتمی دسترسی پیدا کند.

در همین حال جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا که به روسیه سفر کرده، روز گذشته در مسکو گفت تحریم های ایالات متحده علیه تهران تاثیراتی روی بازارهای جهانی نفت داشته است و هر دو کشور روسیه و ایالات متحده میتوانند از سیاست تحریم های آمریکا علیه رژیم ایران بهره ببرند.

 

از سوی دیگر سفارت آمریکا در لندن اعلام کرد: افراد و نهادهایی که از تحریمهای آمریکا علیه (رژیم) ایران تبعیت نکنند با عواقب شدیدی مواجه خواهند شد

این هشدار را روز گذشته سفارت آمریکا در لندن در حساب توییتری متعلق به این سفارت اعلام کرد و گفت:

«ضرب‌الاجل زمانی تحریم‌های ایران 4 نوامبر 2018 میباشد. دولت آمریکا به کمپانی ها در سراسر جهان زمان داده است تا معاملات تجاری خود با ایران را خاتمه دهند، ولی افراد و نهادهایی که از تحریم‌ها علیه ایران تبعیت نکنند با عواقب شدیدی مواجه خواهند شد.»

در همین حال جانسون سفیر آمریکا در انگلستان نیز روز گذشته طی توییت جداگانه‌یی با یادآوری این که تحریم ها از 4 نوامبر (13‌آبان) شروع میشوند گفت: کمپانی ها میتوانند انتخاب کنند: یا با (رژیم) ایران معامله کنید یا با ایالات متحده، نمیتوانید هر دو را انجام دهید،

اما تنها آمریکا نیست که تحریمهای خود علیه رژیم ایران را تشدید کرده، بلکه دولت فرانسه نیز همسوی با آمریکا بر دامنة تحریمهای خود علیه رژیم افزوده است. کیهان خامنه‌ای در شمارة امروز خود فهرستی طولانی از تحریمها و ممنوعیتهایی که طی ماههای اخیر فرانسه علیه رژیم را اعلام کرده و دولت روحانی را به خاطر انفعال و تن دادن به این تحریمها، مورد حمله قرار داد؛ از جمله: 

کیهان ضمن اشاره به موضعگیریهای اخیر دولت فرانسه از جمله اخراج یک دیپلومات رژیم که از جانب رژیم بی‌پاسخ مانده، نوشت: اقدامات خصمانه فرانسه در ماه‌های اخیر به حوزه دیپلماتیک محدود نمی‌باشد.

از 29 مهر تا 3 آبان 97 نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی پاریس موسوم به SIAL برگزار می‌شود. نکته قابل تأمل اینجاست که فرانسه، پاویون ایران در نمایشگاه مذکور را بسته است و در ادامه این رفتار خصمانه، حضور بازرگانان و شرکت‌کنندگان ایرانی برای بازدید از این نمایشگاه را نیز ممنوع اعلام کرده است».