عضو نیروی قدس سپاه پاسداران و طالبان را تحریم شد-رسانه های جهان 

اندازه متن
Aa Aa

 1. نگاهی به رسانه های جهان
 2. روز گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا و مرکز هدف‌گیری تأمین مالی تروریسم (TFTC)که شامل شش کشور خاورمیانه است،
 3. کردند. برنامه امروزمان را با مقاله‌ای از نشریه هیل ارگان کنگره آمریکا شروع می‌کنیم که در این رابطه می‌نویسد: « این ائتلاف شامل، عربستان سعودی، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده عربی است که تلاش‌های خود را برای قطع تأمین مالی گروههای تروریستی و شبه‌نظامیان ِ تحت حمایت ایران، متحد کرده‌اند. وزیر خزانه‌داری آمریکا، استیون منوچین در بیانیه‌ای گفت: تأمین آموزش نظامی، منابع مالی و تسلیحات برای طالبان توسط ایران، نمونه دیگری از دخالت منطقه‌ای آشكار و حمایت از تروریسم تهران است. ایالات‌متحده و شركای ما تحمل نخواهند كرد كه رژیم ایران از افغانستان سوءاستفاده كند تا رفتار بی‌ثبات كننده خود را پیش ببرد».
 4. از سوی دیگر روزنامه نشنال، چاپ امارات متحده عربی، در مورد نفوذ و دخالت رژیم و پاسداران آن در سوریه، این سؤال را مطرح کرده که ««آیا سیاست آمریکا به‌قدر کافی قوی است که قادر به بیرون راندن رژیم ایران از سوریه باشد»». و می‌نویسد: « آمریکا متعهد شده تا زمانیکه آخرین سرباز رژیم ایران خاک سوریه را ترک نکرده، از این درگیری عقب‌نشینی نکند. به نظر می‌رسد که سیاست آمریکا در قبال سوریه درجایی بین کاخ سفید و وزارت امور خارجه فرموله شده. از زمانی که جان بولتون ، مشاور امنیت ملی آمریکا شده و در اوایل امسال جیمز جفری به‌عنوان مشاور ویژه در امور انتخاب شد، به نظر می‌رسد که سیاست جدیدی در حال شکل‌گیری است؛ اما سیاست درست این است که حتی بعد از خروج آخرین سرباز رژیم ایران از سوریه، مطمئن شویم رژیم ایران نتواند کنترل و نفوذی بر سوریه داشته باشد.
 5. خب الان میریم سر تحولات جهان. روزنامه مکزیکو دیلی نیوز، به تهدید طوفان ویلا که به سواحل شمال غربی مکزیک رسیده پرداخته و دراین‌باره نوشته: «باوجودی که طوفان ویلا از شدت آن کاسته شده، پیش‌بینی می‌شود، به سواحل مکزیک، نزدیک شهر اسکی‌ناپا در ایالت سینالوآ برسد و منجر به امواج شدید، بادهای شدید و باران سیل‌آسا شود. مرکز ملی طوفان آمریکا اعلام کرد که ویلا، در حال حاضر در درجه‌بندی طوفانها که از یک تا 5 هست، این در درجه ۳ هست؛ اما همچنان بسیار خطرناکه. پیش‌بینی‌شده که ۴۶ سانتیمتر باران، بخشهایی از سه ایالت مکزیک را بپوشاند که همراه با امواج بزرگ و ویرانگر خواهد بود. مقامات مکزیک در ایالت‌های غرب این کشور هشدار به رنگ نارنجی  اعلام کرده‌اند و مدارس هم تعطیل‌شده است»

 

 1. به موضوع دیگری می‌پردازیم از روزنامه ایندیپندنت، چاپ انگلستان، که در تیتر مقاله‌اش آورده: «یوتیوب می‌گوید: قوانین اتحادیه اروپا ممکن است مردم را از آپلودکردن ویدئو‌هایشان منع کند و این تهدیدی برای کارکرد این سایت هست»»». دلایل آن را این‌طور نوشته: «قوانین جدید کپی‌رایت، چالش جدیدی برای توسعه غول‌های فضای مجازی مثل یوتیوب ایجاد کرده. سوزان وْوچِسکی ، مدیرعامل اجرایی یوتیوب می‌گوید دستورالعمل‌های جدید اتحادیه اروپا در مورد کپی‌رایت، کل جامعه خلاق اینترنت را در معرض خطر قرار می‌دهد و به‌شدت، اینترنتی که امروز می‌بینید را، تغییر خواهد داد. یکی از جنجالی‌ترین بخش دستورالعمل جدید کپی‌رایت، به ماده ۱۳ آن بر‌می‌گردد. سیستم‌های عامل شبکه‌های اجتماعی درصورتیکه مرتکب نسخه‌برداری مکرر از محصولات فرهنگی تولیدشده کاربران شوند، می‌توانند مورد بازخواست قرار گیرند. امری که می‌تواند روند توسعه غول‌های فضای مجازی را محدود کند».

 

 1. روز گذشته، دولت ژاپن اعلام کرد جامپی یاسودا Jumpei Yasuda خبرنگار ژاپنی که سه سال پیش توسط گروه‌های مسلح در سوریه ربوده‌شده بود، در ترکیه آزادشده. این موضوعی است که روزنامه ژاپن تایمز، به آن پرداخته و ازجمله نوشته: «توکیو اکنون در تلاشه، تا هویت این مرد را تأیید کند. و به خانواده‌اش گفته که به‌احتمال‌قوی، این فرد همان یاسودا باشد. خبرگزاری ژاپن به نقل از یک مقام عالی‌رتبه ژاپنی گفت، یاسودا بدون قید و شرط آزادشده و کارمندان سفارت ژاپن به شهر جنوبی ترکیه سفرکرده‌اند تا او را تحویل بگیرند»

 

 1. و الان از روزنامه وال‌استریت ژورنال، به مطلب بحث‌برانگیز دیگر می‌پردازیم که در عنوان مقاله‌اش آورده: «برای اولین بار در اروپا، بروکسل طرح بودجه ۲۰۱۹ ایتالیا را رد کرد». این روزنامه ازجمله نوشته: «دولت ایتالیا قول داده که با طرح‌های کاهش مالیات و توسعه مزایای رفاهی و بازنشستگی، پیش از موعد تعیین‌شده از طرف کمیسیون اروپا اقدام کند. کمیسیون اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اقدام بی‌سابقه‌ای را در رد پیش‌نویس بودجه ایتالیا انجام داد و آن را مغایر با قوانین اتحادیه درزمینة انضباط مالی دانست، کاری که تنش بین اروپا و ایتالیا را شدت بخشیده. کمیسیر امور اقتصادی اروپایی می‌گوید، ایتالیا باید به تلاش‌ها برای کاهش بدهی‌های خود ادامه بدهد »

 

 1. و اما از چین بشنویم که در آن بلندترین پل جهان به مرحله بهره‌برداری رسید. روزنامه واشنگتن‌پست، در عنوان مطلبش آورده: «بلندترین پل جهان، چین را هرچه نزدیک‌تر به هنگ‌کنگ می‌کند، اما همه راضی نیستند». و نوشته: «شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین، روز سه‌شنبه این پل را که سمبل سیاسی و منافع اقتصادی است، در سفر به جنوب این کشور افتتاح کرد. بااین‌حال، در هنگ‌کنگ، بسیاری در تعجب هستند که چرا چین این‌همه هزینه را برای مزایای ناچیز متحمل شده. اما مقامات چینی می‌گویند این تصور درست نیست. چراکه سنگ بنای این برنامه ایجاد منطقه بزرگ اقتصادی در چین است که هدف آن اتصال مراکز پرسود هنگ‌کنگ و ماکاو با ۱۱ شهر دیگر در جنوب چین است».

 

 1. در این بخش از برنامه به دو مطلب علمی توجه کنید. روزنامه USA Today، با این عنوان که قدیمی‌ترین کشتی غرق‌شده دست‌نخورده در دریای سیاه کشف شد، می‌نویسد: «یک تیم از کاشفین و دانشمندان چیزی را کشف کردند که گفته میشه، قدیمی‌ترین کشتی غرق‌شده در جهان است. این‌یک کشتی تجاری یونانی بوده که طرح آن قبلاً فقط برروی سفالهای باستانی دیده میشد. به گفتة پژوهشگران، این کشتی در عمق ۲ کیلومتری زیر آب پیداشده. نبودن اکسیژن در اعماق دریا باعث شده که این کشتی و وسایل آن به‌خوبی حفظ بشه و فرسوده نشود. عمر این کشتی بیش از ۲۴۰۰ سال است».

 

 1. نشریه نیوزویک، در تیتر مقاله‌اش آورده که «ناسا، در یک فیلم باورنکردنی نشان ‌می‌دهد که چگونه در عرض تنها یک دقیقه بیش از یک‌میلیون لیتر آب به هوا می‌پاشد». و نوشته: « مقامات ناسا در حال آزمایش سیستمی هستند که هدف از آن، کاهش یکمرتبه گرما و انرژی تولیدشده هنگام پرتاب موشک از روی سکوی پرتاب است. آن‌ها می‌گویند در نسل جدید موشک‌ها، موتورها و تقویت‌کننده‌ها، انرژی‌ای معادل چهار و هشت‌دهم(4.8) میلیون پوند نیروی حرکتی تولید خواهند کرد، که میزان زیادی گرما، صدا و انرژی به وجود می‌آورد. برای حفاظت از سکوی پرتاب راکت، از فشار صدا و حرارت فوق‌العاده‌ای که ایجادشده، حجم زیادی آب نیاز است که بر روی سکوی پرتاب راکت پاشیده شود»