گزارشگر ویژه ملل متحد وضعیت حقوق بشر در ایران را در مجمع عمومی گزارش میدهد

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

مجمع عمومي ملل متحد – كميتة سوم:

گزارش گزارشگر ويژة ملل متحد

براي وضعيت حقوق بشر در ايران

نيويورك – ۲۴ اكتبر ۲۰۱۸ (۲ آبان ۹۷)

محكوميت اعدام‌ها به‌ویژه اعدام نوجوانان

توسط ديكتاتوري آخوندي

فراخوان به آزادي زندانیان قیام

و دستگيرشدگان اعتراضات ضد حكومتي

 

رييس جلسه

در جريان برگزاری اجلاسهای مجمع عمومي ملل متحد، روز چهارشنبه دوم آبان ۹۷، كميتة سوم اين مجمع جلسه‌يي را به‌منظور ارائة اولين گزارش جاويد رحمان گزارشگر ويژة ملل متحد براي وضعيت حقوق بشر در ايران برگزار كرد.

جاويد رحمان در شروع سخنانش ياد عاصمه جهانگير گزارشگر ويژة فقيد ملل متحد درباره نقض حقوق بشر در ایران را گرامي داشت و گفت:

من در پی درگذشت ناگهانی سلف خودم عاصمه جهانگیر منصوب شدم. من به كمكهای چشمگیر و ماندگار وی به حقوق بشر ادای احترام می‌كنم.

گزارشگر ويژة ملل متحد در اين سخنراني نگراني خود را نسبت به استمرار اعدامها به ویژه اعدام نوجوانان توسط حكومت آخوندي، سایر موار نقض فاحش حقوق بشر از جمله اقدامات سركوبگرانة رژيم عليه قيام‌كنندگان و سركوب زنان، اقليت‌هاي مذهبي و قوميت‌ها و مدافعان حقوق بشر ابراز كرد و به آزادي دستگيرشدگان قيام فراخوان داد و خاطرنشان کرد که گزارش او در مراحل اولیه مأموریتش آماده شده و تصویر کامل و دقیقی نیست.

وي به تازه ترین مورد از اعدامهای وحشیانه زندانیان سیاسی زانیار و لقمان مرادی و  رامین حسین پناهی توسط رژیم و اعمال فشارهای فاشیسم مذهبی به اقلیتهای مذهبی و ملی اشاره کرد و درباره زانیار و لقمان مرادی و  رامین حسین پناهی گفت:

(آنها) ماه گذشته در بحبوحه نگرانی‌های جدی مبني بر اين‌كه از محاكمة عادلانه برخوردار نبوده‌اند و در زمان بازداشت شكنجه شده بودند، اعدام شدند»

 

جاويد رحمان در بخش ديگري از سخنانش دربارة قيام سراسري مردم ايران و اقدامات سركوبگرانة رژيم و جان‌باختن شماري از قيام‌كنندگان گفت: « در ماه‌های گذشته در اعتراضات متعددی در سراسر كشور به نمایش گذاشته شد. اعتراض در ابتدای سال (ميلادي) در پی سركوب توسط نیروهای امنیتی منجر به كشته‌شدن شماري (از افراد) شد.

وی اضافه کرد : من هم‌چنان در مورد سرنوشت افراد دستگیر شده در اعتراضات نگرانم و از حكومت می‌خواهم تضمین كنند كه همة آنهایی كه به‌خاطر استفاده از حق آزادی بیان و عقیده دستگیر شدند، آزاد شوند.

گزارشگر ويژة ملل متحد هم‌چنين نگراني خود را نسبت سرکوب و دستگیری مدافعان حقوق بشر و حقوق زنان، فعالان محیط زیست، بازداشت وکلای داگستری به ویژه وکلای زندانیان سیاسی،  و فيلتر كردن تلگرام توسط دیکتاتوری آخوندی ابراز كرد.

منبع: سايت سازمان ملل: ۹۷۰۸۰۲

 

در ادامة اين جلسه، نمايندگان شماري از كشورها، نقض حقوق بشر توسط حكومت آخوندي از جمله اعدام‌ها و به‌ويژه اعدام نوجوانان، سركوب و دستگيري قيام‌كنندگان و تبعيض و سركوب عليه زنان و اقليت‌هاي مذهبي و قوميت‌ها را محكوم كردند و خواهان بازديد بدون محدوديت گزارشگر ويژه ملل متحد از ايران شدند.

نمايندة اتحادية اروپا در سخنانش، گفت: «ما هم‌چنان نسبت به وضعيت عمومي حقوق بشر در (ايران) نگرانيم…».

وي در سخنانش به برخي از موارد گزارش جاويد رحمان از جمله موج اعدام‌ها، تشديد سركوب معترضان، مدافعان حقوق بشر و فعالان محيط زيست، روزنامه‌نگاران، فعالان شبكه‌هاي اجتماعي و بستگان آنها اشاره كرد.

نمايندة نروژ با اشاره به آمار بالاي اعدام‌هايي كه رژيم هم‌چنان به اجرا مي‌گذارد، گفت: «نروژ با هرگونه استفاده از حكم اعدام مخالف است؛ ما به‌ويژه از استمرار به‌كارگيري از مجازات مرگ در ارتباط با متهمان (نوجوان) تأسف مي‌خوريم. ما هم‌چنان نگران وضعيت حقوق زنان در ايران هستيم… محدوديت (آزادي) بيان در زمينة مطبوعات، اينترنت و فرهنگي هم‌چنان امري جاري است. طي ماه‌هاي اخير تعداد بالايي از روزنامه‌نگاران و كاربران اينترنت دستگير شده‌اند… ادامة دستگيري‌هاي خودسرانة مدافعان حقوق بشر در ايران نگران‌كننده است…».

نمايندة كانادا با اشاره به اعدام نوجوانان، دستگيري‌هاي خودسرانة متعدد، تبعيض عليه زنان و اقليت‌هاي مذهبي و قوميت‌ها توسط رژيم آخوندي، گفت: «ما عميقاً نسبت به نقض حق آزادي عقيده و بيان و حق انجمن و تجمع مسالمت‌آميز به‌خصوص در دوران اعتراضات دسامبر ۲۰۱۷ و ژانويه ۲۰۱۸ نگرانيم».

وي خواهان بازديد گزارشگر ويژة ملل متحد از ايران شد.

پس از آن نمايندة آمريكا دربارة فعاليت‌هاي عاصمه جهانگير فقيد، گفت: «اقدامات وي براي نشان‌دادن چهرة واقعي رژيم ايران فراموش نخواهد شد و ما انتظار داريم جاوید رحمان به اين فعاليت عالي، ادامه دهد».

نمايندة آمريكا نيز با تأكيد بر لزوم بازديد بدون محدوديت گزارشگر ويژه از ايران، افزود: «ما قوياً حكومت ايران را به‌خاطر سركوب شديد اعتراضات سراسري كه در دسامبر 2017 شروع شد محكوم مي‌كنيم. همان‌طور كه در آخرين گزارش عاصمه جهانگير به آن اشاره شده بود، پاسخ حكومت شامل دستگيري هزاران معترض مسالمت‌آميز و گزارش‌ها دربارة سوءرفتار و مرگ‌هاي مشكوك در حين بازداشت بود.

نماینده آمریکا افزود : زندانيان سياسي در ايران با سوءرفتارهاي وخيم و شكنجه (مواجهند) و تحقيقات دربارة خودكشي‌هاي مشكوك همواره به نتيجه‌يي يكسان… راه مي‌برد: يعني رفع تقصير از نيروهاي امنيتي و معرفي‌كردن قربانيان به‌عنوان معتاد».

نمايندة آلمان وضعيت حقوق بشر در ايران را وخامت‌بار توصيف كرد، و گفت: «آلمان عميقاً نگران آن است كه اعدام‌ها به‌خصوص در ارتباط با (متهمان نوجوان)… هم‌چنان با نرخي بسيار بالا، صورت مي‌گيرد…».

نمايندة جمهوري چك نيز بر لزوم بازديد بدون محدوديت گزارشگر ويژه از ايران و نگراني كشورش از موج اعدام‌ها تأكيد كرد، و افزود: «ما به‌طور جدي نسبت به نقض حقوق بشر در بسياري ديگر از زمينه‌ها نيز كه توسط گزارشگر ويژه در اولين گزارشش مشخص شد نگرانيم».

نمايندة سوئيس با اشاره به موج اعدام‌ها و استمرار اعدام نوجوانان توسط رژيم، گفت: «كشور من قوياً اين اعدام‌ها را محكوم مي‌كند».

نمايندة انگلستان نیز در سخنانش گفت: «انگلستان در نگراني‌ها نسبت به برخورد با اقليت‌هاي مذهبي، معترضان، مدافعان حقوق بشر و فعالان محيط زيست، اشتراك نظر دارد…».

 

در جلسة كميتة سوم مجمع عمومي سازمان ملل، نمايندة فاشيسم ديني حاكم بر ايران در واكنشي غيظ‌آلود نسبت به محكوميت بين‌المللي جنايات رژيم عليه مردم ايران، گفت: «تكرار اتهامات عليه (نظام) ايران 4 بار در سال، آنها را اثبات نمي‌كند… گزارش مورد بحث نتيجة يك مأموريت غير سازنده است كه به‌عنوان يك ابزار فشار طراحي شده است…».

وي در مخالفت با ماموریت جاوید رحمان گزارشگر ویژه ملل متحد برای ایران، گفت: «ما هم‌چنان بر اين باوريم كه اين مأموريت غير سازنده است… و تأسف مي‌خوريم كه گزارشگر ويژه خود را در ميان اين شوي سياسي كه هيچ ربطي به حقوق بشر ندارد، مي‌يابد».

نمايندة ديكتاتوري آخوندي در يك نعل وارونة وقيحانه و در واكنش به محكوميت سركوب قيام و دستگيري قيام‌كنندگان توسط رژيم مدعي شد كه «تعداد تظاهرات مسالمت‌آميز كه در سراسر كشور به‌طور روزانه صورت مي‌گيرد، در چارچوب منطقه‌يي كه ايران در آن قرار دارد، بي‌سابقه است…!!!!».

در اين جلسه هم‌چنين نمايندگان شماري از حكومت‌هاي ناقض حقوق بشر از جمله ديكتاتوري جنايتكار بشار اسد و كرة شمالي به دفاع از حكومت آخوندي پرداختند.

منبع: سايت ملل متحد: ۹۷۰۸۰۲

اشتراک گذاری: