انعکاس خبر اخراج دیپلمات ایرانی از فرانسه پس از طرح حمله به ویلپنت پاریس

اندازه متن
Aa Aa

روزنامة فرانسوي وست فرانس – ۲۶ اكتبر ۲۰۱۸:

اخراج يك ديپلمات رژيم ايران از فرانسه

بعد از سوءقصد خنثي‌شده در ويلپنت پاريس

 

از پنج منبع ديپلماتيك و نزديك به سرويس‌هاي امنيتي غربي

اطلاع يافته شد كه فرانسه حدود يك ماه پيش

يك ديپلمات رژيم ايران مستقر در پاريس را اخراج كرده است

 

به گفتة سه منبع، اخراج این دیپلمات رژیم ایران

 مستقيماً به پروژة سوءقصد عليه گردهمايي ويلپنت مرتبط است

كه در آن وزراي پيشين اروپايي و عربي

و هم‌چنين رودي جولياني وكيل دونالد ترامپ شركت داشتند

روزنامة فرانسوي وست فرانس در گزارشي به‌تاريخ ۲۶ اكتبر (۴آبان ۹۷)تحت عنوان: «يك ديپلمات (رژيم) ايران بعد از سوءقصد خنثي‌شده در ويلپنت، اخراج شده است»، مي‌نويسد: «يك ديپلمات (رژيم) ايران ثبت‌شده در پاريس بعد از اين‌كه سرويس‌هاي اطلاعاتي سوءقصد عليه گردهمايي اپوزيسيون ايران در ويلپنت در نزديكي پاريس را خنثي كردند، اخراج شد. ».

وست فرانس در اين گزارش به نقل از خبرگزاري رويترز، نوشت: «به گفتة منابع غربي، فرانسه چند هفتة پيش يك ديپلمات (رژيم) ايران را در تلافي تلاش براي سوءقصد عليه گردهمايي مخالفان ايراني در ويلپنت اخراج كرده است. روز دوم اكتبر پاريس (رژيم) ايران را به هدايت اين پروژه متهم كرد كه هدف آن گردهمايي سازمان‌دهي‌شده توسط مجاهدين خلق در آخر ماه ژوئن بود؛ (فرانسه) هم‌چنين مسدود كردن دارايي‌هاي دو (تبعة رژيم) ايران و ادارة امنيت داخلي وزارت اطلاعات (اين رژيم) را اعلام كرد.

اما از پنج منبع ديپلماتيك و نزديك به سرويس‌هاي امنيتي غربي اطلاع يافته شد كه فرانسه حدود يك ماه پيش يك ديپلمات (رژيم) ايران مستقر در پاريس را اخراج كرده است.

به گفتة دو تن از اين منابع، او در واقع يك مأمور سرويس‌هاي اطلاعاتي (رژيم) ايران بوده است. به گفتة سه منبع ديگر، اخراج وي مستقيماً به پروژة سوءقصد عليه گردهمايي ويلپنت مرتبط است كه در آن وزراي پيشين اروپايي و عربي و هم‌چنين رودي جولياني وكيل دونالد ترامپ شركت كردند.

اين پروژة سوءقصد با دستگيري يك زوج ايراني در بلژيك كه به گفتة مأموران تحقيق قرار بود آن‌را به‌اجرا بگذارند ودر  همكاري با آلمان شکست خورد وشکست این پروژه  منجر به تنش در روابط بين پاريس و (حكومت) تهران شده است

منبع: وست فرانس (به نقل از رويترز): ۹۷۰۸۰۴

 

خبرگزاري رويترز علاوه بر گزارش مشروح وایر انگلیسی، در واير فرانسوي خود نیز تحت عنوان «فرانسه يك ديپلمات (رژيم) ايران را بعد از سوءقصد خنثي‌شده اخراج كرده »، گزارشي را در اين رابطه درج و از جمله خاطرنشان كرد:« «بنا به يك يادداشت داخلي وزارت خارجه (فرانسه) كه در پايان ماه اوت توسط رويترز فاش شد، فرانسه به ديپلمات‌ها و نمايندگانش توصيه كرده كه تمامي سفرها به ايران را به تعويق بيندازند. انتصاب سفير فرانسه در تهران، موضعي كه از سه ماه پيش خالي است، هم‌چون جايگزيني سفير (رژيم) ايران در پاريس، هم‌چنان در حالت تعليق قرار دارد. ديپلمات‌هاي فرانسوي به رويترز گفتند، تا زماني كه پاريس توضيحي دربارة اين‌كه چه كسي پشت پروژة سوءقصد بوده دريافت نكند، انتظار هيچ‌گونه انتصابي وجود ندارد».

منبع: وست فرانس (به نقل از رويترز): ۹۷۰۸۰۴