در خاطره روزها ۵ آبان – ۲۶ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

 

درگذشت رکس ستوت

درگذشت رکس ستوت

۵ آبان – ۲۷ اکتبر «۱۹۷۵ میلادی» درگذشت رکس ستوت

رکس ستوت داستان نگار آمریکایی در ۸۹ سالگی درگذشت. رکس نویسندگی را  پیشه تمام وقت خود قرار داده بود و در طول عمر ۷۰ داستان نوشت که عمدتا زمینه جنایی – پلیسی دارند. وی گفته در قالب داستان جنایی، بهتر می‌تواند مشکلات اجتماعی – اقتصادی و حتی سیاسی را بیان  دارد و راه حل ارائه کند.

 

 

زادروز نیکولو پاگانینی

زادروز نیکولو پاگانینی

۵ آبان – ۲۷ اکتبر «۱۷۸۲ میلادی» زادروز نیکولو پاگانینی

نیکولو پاگانینی آهنگساز و نوازنده ویولن، ویولا، و گیتار اهل ایتالیا بود و از نامدارترین و بزرگ‌ترین نوازندگان ویولن در تاریخ موسیقی می‌باشد. او با ابداع تکنیکی بدیع در نواختن ویولن، انقلاب عظیمی در نوازندگی این ساز برپا کرد. آثار او، در عین برخورداری از لطافت و ملودی‌های زیبا، قطعات فوق‌العاده مشکلی از نظر تکنیک نوزندگی هستند.

 

 

فریب و شعبده برای غصب حاکمیت

فریب و شعبده برای غصب حاکمیت

۵ آبان ۱۳۵۷ – ۲۷ اکتبر فریب و شعبده برای غصب حاکمیت

در این روز «خمینی» طی مصاحبه‌یی با خبرگزاری «رویتر» در «نوفل لوشاتو» با تأکید گفت: «در ایران اسلامی، علما خودشان حکومت نمی‌کنند و فقط ناظر امور هستند، خود من نیز هیچ مقام رهبری نخواهم داشت و از همان ابتدا به حجره تدریس خود در قم برخواهم گشت».

 

 

زادروز سیلویا پلات

زادروز سیلویا پلات

۵ آبان – ۲۷ اکتبر «۱۹۳۲ میلادی» زادروز سیلویا پلات

«سیلویا پلات» شاعر و نویسندة توانمند آمریکایی در «ماساچوست» به دنیا آمد. او پس از انتشار شعرهایش، بسیاری را به شگفتی واداشت و برخی ادیبان گفتند «شکسپیر» دیگری آمد. سرانجام «سیلویا» در ۳۱ سالگی و در اوج شهرت خودکشی کرد.

 

 

سوزاندن میشل سروتوس

سوزاندن میشل سروتوس

۵ آبان – ۲۷ اکتبر «۱۵۵۳» میلادی سوزاندن میشل سروتوس

میشل سروتوس پزشک اسپانیایی اولین اروپایی بود که عملکرد ریه را توصیف کرد. او همچنین در ریاضیات، نجوم، هواشناسی، جغرافیا، آناتومی انسان، فارماکولوژی و پزشکی صاحب‌نظر بود. در مطالعه انجیل دیدگاه جدیدی از تثلیث و مسیحیت ارائه داد که باعث محکومیت او از طرف مقامات کاتولیک فرانسه  و پس از فرار از زندان در ژنو بوسیله کالوینیست‌ها سوزانده شد.