در خاطره روزها ۸ آبان ۱۳۹۷- ۳۰ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

افتتاح تونل مرمره

افتتاح تونل مرمره

۸ آبان – ۳۰ اکتبر « ۲۰۱۳ ميلادي» افتتاح تونل مرمره

هم‌زمان با نودمین سال شکل‌گیری جمهوری ترکیه، تونل ریلی موسوم به «مرمره» با حضور مقامات این  کشور و شینزوآبه، نخست وزیر ژ‌اپن افتتاح شد. این تونل که دو سوی تنگه بسفر را به یکدیگر متصل می‌کند، رابطی میان بخش اروپایی و آسیایی شهر استانبول است.

 

 

درگذشت اندیشمند آمریکایی

درگذشت اندیشمند آمریکایی

۸ آبان – ۳۰ اکتبر « ۱۹۶۸ ميلادي» درگذشت اندیشمند آمریکایی

«رز وایلدر» نویسنده و روزنامه‌نگاری که علاقه داشت اخبار جنگ، شورش و تظاهرات را پوشش دهد؛ در این روز درگذشت. او نوشته است «هر خبری را که نتوانستم با ذکر نام افراد و منبع آن بنویسم، به صورت داستان درآوردم و منتشر کردم.

 

 

انتخاب یک زندانی به ریاست جمهوری

انتخاب یک زندانی به ریاست جمهوری

۸ آبان – ۳۰ اکتبر « ۲۰۰۸ ميلادي» انتخاب یک زندانی به ریاست جمهوری

در انتخابات مجمع الجزایر مالدیو» واقع در اقیانوس هند، «محمد ناشید» زندانی سیاسی سابق؛ به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد. در این انتخابات «مامون عبدالقیوم» ۷۱ ساله که در سال ۱۹۷۸ به ریاست جمهوری انتخاب شده بود؛ پس از ۳۰ سال از قدرت کنار رفت.

 

 

نیرومندترین آزمایش هسته‌یی

نیرومندترین آزمایش هسته‌یی

۸ آبان – ۳۰ اکتبر « ۱۹۶۱ ميلادي» نیرومندترین آزمایش هسته‌یی   

دانشمندان اتمی «شوروی» در سهمگین‌ترین آزمایش هسته‌یی جهان؛ یک بمب هیدروژنی ۵۸ مگاتنی را منفجر کردند. این انفجار، نیرومندترین آزمایش هسته‌یی در تاریخ بشر به شمار آمده است که در نزدیکی قطب شمال و یک هفته پس از یک آزمایش ۳۰ مگاتنی انجام شد.

 

 

مقاومت فرانک‌ها در برابر اعراب

مقاومت فرانک‌ها در برابر اعراب

۸ آبان – ۳۰ اکتبر « ۷۳۲ ميلادي» مقاومت فرانک‌ها در برابر اعراب

در این روز، مسلمانان در صخره‌های سخت و صعب‌العبور شهر «پوآتیه» در مرکز «فرانسه» شکست خوردند. فرمانده نیروهای فرانسوی «شارل مارتل» بود و فرماندة کل اعراب «عبدالرحمان الغافقی یمنی» نام داشت، گفته می‌شود سرمای پاییزی و نبرد در منطقه جنگلی به پیروزی نیروی پیاده «فرانک‌ها» کمک کرد.