در خاطره روزها ۹ آبان ۱۳۹۷ – ۳۱ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

آزادی آیت‌الله طالقانی از زندان

آزادی آیت‌الله طالقانی از زندان

۹ آبان – ۳۱ اکتبر ۱۳۵۷ آزادی آیت‌الله طالقانی از زندان

در این روز «آیت‌الله طالقانی» از زندان آزاد شد، از آنجا که در رادیو اعلام شد که آزادی او به دستور شاه صورت گرفته‌ است، وی طی مصاحبه‌یی ضمن تاکید بر ادامة مبارزه با سلطنت؛ یادآوری کرد که آزادیش را مدیون ملت است.

 

 

احمدشاه رفت؛ رضاخان آمد!

احمدشاه رفت؛ رضاخان آمد!

۹ آبان – ۳۱ اکتبر «۱۳۰۴ خورشیدی» احمدشاه رفت؛ رضاخان آمد!

به دنبال سقوط کابینه صد روزة «سیدضیا» سردار سپه از طرف احمدشاه به نخست‌وزیری منصوب شد، پس از خروج احمدشاه از ایران، در این روز با فشارهای رضاخان طرح خلع «قاجاریه» تصویب شد. «رضاخان» رئیس موقت کشور گردید، تنها دکتر مصدق و چهار نماینده دیگر مخالفت کردند.

 

 

درگذشت فدریکو فلینی

درگذشت فدریکو فلینی

۹ آبان – ۳۱ اکتبر «۱۹۹۳ میلادی» درگذشت فدریکو فلینی

«فدریکو فلینی» فیلمساز بزرگ ایتالیایی درگذشت. «فلینی» کار سینمایی‌اش را با «روبرتو روسلینی» کارگردان مشهور «سینمای نئورئالیسم» ایتالیا، در نوشتن فیلمنامه «رم شهر بی‌دفاع» و «پاییزا» آغاز کرد. فیلم «جاده» هنوز یکی از زیباترین فیلم‌های «نئورالیسم» محسوب می‌شود.

 

 

ترور ایندرا گاندی

ترور ایندرا گاندی

۹ آبان – ۳۱ اکتبر «۱۹۸۴ میلادی» ترور ا یندرا گاندی  

«ایندرا گاندی» فرزند «جواهر لعل نهرو» اولین نخست‌وزیر و سیاستمدار بزرگ هند بود. ۴ دوره نخست‌وزیری هندوستان را به عهده داشت. «ایندرا» در دوران پایانی نخست‌وزیری با بحران‌های متعددی روبه‌رو گردید و سرانجام توسط ۲ تن از سیکهای افراطی در ۶۷ سالگی به قتل رسید.

 

 

جنگ کانال سوئز

جنگ کانال سوئز

۹ آبان – ۳۱ اکتبر «۱۹۵۶» میلادی جنگ کانال سوئز

به دنبال ملی کردن «کانال سوئز» توسط «جمال عبدالناصر» ارتش‌های فرانسه، انگلیس و اسرائیل، طی یک حملة نظامی به مصر؛ «کانال سوئز»، «پورت سعید» و «اسلامیه» را اشغال کردند. پس از آن رهبر مصر ضمن یک بسیج عمومی اعلام کرد که مردم مصر ایستادگی می‌کنند.