تأثیر تحریم هاروی ایران- نگاهی به رسانه های جهان

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان – ۱۶ آبان ۱۳۹۷

با سلام حضور بینندگان گرامی و دوستداران برنامه رسانه های جهان.

نیویورک تایمز

1. با توجه به تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران، و همانطور که جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، در مصاحبه با تلویزیون فاکس نیوز گفت: تحریمها به‌طور سرجمع تابحال تاثیر خیلی زیادی روی رژیم داشته، برنامه امروز را با مقاله‌ای از نیویورک تایمز شروع می‌کنیم که در عنوان مطلب خود نوشته: «اتحادیه بین المللی ارتباطات بانکی اروپا (سوئیفت) به تحریم‌های آمریکا علیه ایران سر فرود آورد». و می‌نویسد: «سوئیفت اعلام کرد پس‌از اینکه آمریکا بیش از ۵۰ مؤسسه مالی متعلق به رژیم ایران را تحریم کرد، رابطه خود را با بانک‌های ایران قطع می‌کند. تصمیم سوئیفت به دولت ترامپ کمک میکند که دولت ایران را منزوی کند. اتحادیه اروپا در سال جاری گفت بر روی چنین سیستمی که مستقل از نفوذ آمریکا باشد، کار کند، اما با موانع بزرگی روبرو است. پرداخت‌ها پیچیده هستند، و باید بصورت امن تبادل شوند. هیچ کشور اروپایی هنوز موافقت نکرده که از این موجودیت بخاطر ترس از مجازات‌های آمریکا استفاده کند».
ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی، گروهی که از تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند، گفت : «اگر سوئیفت با تمامی بانکهای تحریم‌شدة ایرانی قطع رابطه کند، سیاست تحریم‌های آمریکا علیه ایران یک سیاست سخت خواهد بود؛ و اگر سوئیفت قطع رابطه نکند، سیاست تحریمها تضعیف خواهد شد، اما میتونه گردش کار بهتری پیدا بکند».

روزنامه عرب نیوز

2. و اما روزنامه عرب نیوز، سخنان جان بولتون را در مصاحبه اخیرش با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز برجسته کرده و در عنوان مطلب خود نوشته: «تحریم‌های بیشتری در راه است». و در ادامه می‌نویسد: «بولتون گفت: تحریم های بیشتری اعمال خواهیم کرد و به سادگی به سطح تحریم‌هایی که در دوره باراک اوباما اعمال می‌شد، راضی نمی‌شویم».
بولتون با اشاره به فعالیتهای سپاه تروریستی قدس گفت: دستان قاسم سلیمانی آغشته به خون است .
او افزود: شرکت های اروپایی سیاست عدم تعامل با ایران را انتخاب کردند. در این حین، روحانی در یک مصاحبه تلویزیونی دولتی رو به مقامات دولت گفت «ایران بر این تحریم‌ها فائق خواهد آمد. و این شرایط را به شرایط جنگ تشبیه کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال

3. روزنامه وال استریت ژورنال هم به پیامدهای تحریم‌ها بر قیمت نفت خام و فرآورده‌های نفتی پرداخته و می‌نویسد: « در آستانه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قیمت نفت به دلایل مختلفی کاهش داشته است. اما این شرایط در سال آینده نامشخص است. صادرات نفت ایران حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز بین ماه‌های ژوئن تا سپتامبر کاهش یافته و ممکن است بیش از این هم کاهش پیدا کند. در حال حاضر، بازار قادر به مقابله با این کمبود هست. تحلیل‌گران بازارهای سرمایه فکر می‌کنند که این کاهش ممکن است بین ۱.۳ میلیون تا ۱.۷ میلیون بشکه در روز در سه ماهه اول ۲۰۱۹ برسد».

روزنامه نیویورک تایمز

4ن در اینجا به تحولات جهان می‌پردازیم. با پایان یافتن انتخابات میان‌دوره ای آمریکا و براساس پیش‌بینی رسانه‌های این کشور دو حزب عمده ایالات متحده توانسته‌اند پیروزهایی در این انتخابات کسب کنند. روزنامه نیویورک تایمز گزارشی از نتایج انتخابات منتشر کرد با این عنوان: «دمکرات‌ها کنگره را تصاحب کردند، جمهوریخواهان سنا را در اختیار دارند». و نوشته: « انتخابات میاندوره‌ای روز سه شنبه در ۵۰ ایالت آمریکا و پایتخت برگزار شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نخستین واکنش خود به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در توییتر نوشت: «امشب موفقیت بزرگی بود. از همه متشکرم» .
در این انتخابات تکلیف ۳۵ کرسی سنای آمریکا، یعنی تقریبا یک سوم کرسیها، تمامی ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان و همچنین ۳۶ فرماندار ایالتی آمریکا برگزیده شدند

روزنامه زود دویچه سایتونگ

5. سرپرست پیشین اردوگاه مرگ آلمان نازی در ۹۴ سالگی دادگاهی شد. روزنامه زود دویچه سایتونگ ، در این رابطه مقاله‌یی دارد که نوشته: «سرپرست پیشین اردوگاه مرگ اشتوت‌هوف گفت: من هرگز نازی نبوده‌ام. آلمانی‌ها در جنگ جهانی دوم بیش از ۶۰ هزار نفر را در اردوگاه اشتوتهوف کشتند. متهم ادعا می‌کند در زمانی که زندانیان را به ضرب گلوله یا با تزریق داروهای مرگبار یا با گاز می‌کشتند، او خبر نداشته. اما آندرس برندل، دادستان، در دادگاه گفت: « افراد با شلیک به پشت سرشان کشته شدند. به این افراد گرسنگی داده شد. از سرما یخ زدند. کمتر جنایتی بود که در اردوگاه اشتوتهوف انجام نشده باشد». وکیل قربانیان هم در این دادگاه گفت: «در برابر شیطان، بی‌طرفی وجود ندارد».

مجله نیوزویک

6. مجله نیوزویک، در عنوان مقاله‌اش آورده: «صدها گور جمعی بجا مانده از جنایات داعش در عراق، جایی که ۱۲ هزار نفر کشته شدند، کشف شد ». نیوزویک با استناد به گزارشی از سازمان ملل نوشته: «بازرسان سازمان ملل روز سه‌شنبه یک گزارش جدید را منتشر کردند که جزئیاتی را از وجود ۲۰۲ گور جمعی در استان‌های نینوا، کرکوک، صلاح‌الدین و الانبار فاش میکند. این گور‌های جمعی شواهد بیشتری از حکومت کوتاه‌مدت و وحشیانه داعش در بخشهای عمده‌ای از عراق را بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ فراهم می‌کند.»
یان کوبیس Jan Kubis ، نماینده سازمان ملل متحد در عراق گفته است: این گورهای جمعی که در گزارش ما ثبت شده‌اند، شاهدی بر میزان تلفات وحشتناک انسانی، رنج‌های عمیق (مردم) و بی رحمی تکان دهنده است. این گزارش تاکید کرد که در آینده گورهای جمعی بیشتری پیدا خواهد شد.

سایت فاکس نیوز

7. در این بخش از برنامه به دو مطلب علمی توجه کنید. سایت فاکس نیوز مطلبی تحت عنوان: «محققان می‌خواهند با استفاده از فنآوری لیزری با موجودات بیگانه فضایی ارتباط برقرار کنند تا به آوردن آنها به کره زمین کمک کنند». و نوشته: « یک مقاله تحقیقی جدید از یک دانشجوی کارشناسی‌ارشد دانشگاه MIT نشان می‌دهد که بشریت از لحاظ نظری می‌تواند یک لیزر مادون‌قرمز را بسازد که بتواند سیگنال‌های قابل دریافتی تولید کند، تا توجه تمدن‌های هوشمند فضایی را جلب کند. جیمز کلارک، نویسنده برجسته این تحقیق معتقد است که ” قطعا این موضوع توجه همگان را به خود جلب خواهد کرد».

روزنامه گاردین

8. و آخرین مطلب امروزمون هم از روزنامه گاردین هست با این عنوان «ظرفیت انرژی تجدید پذیر بریتانیا برای اولین بار از سوخت‌های فسیلی پیشی گرفته‌است. گاردین مینویسه: «در پنج سال گذشته، ظرفیت تولید انرژی تجدید‌پذیر سه برابر شده. برای اولین بار این میزان از ظرفیت انرژی‌های تجدید‌پذیر از سوختهای فسیلی نظیر ذغال‌سنگ در انگلستان پیشی گرفته است که در چند سال گذشته قابل تصور نبوده است. نتیجه این تحقیقات این است که بین ماه‌های ژوئیه و سپتامبر، ظرفیت انرژی حاصل از باد، خورشید، توربین‌های برقی- آبی به ۴۱.۹ گیگاوات رسیده (یعنی تقریبا 42 گیکاوات) که بیش از ظرفیت تولیدی ۴۱.۲ گیکاوات نیروگاه‌های زغال‌سنگ، گاز و سوخت گازی می‌باشد».
خب، بینندگان عزیز – به پایان برنامه امروز نگاهی به رسانه های جهان رسیدیم. از همراهی شما تشکر میکنیم و شما را به خدا می سپارم – خدا نگهدار