رئیس جمهور مصر:  از کشوهای عرب در خلیج فارس دفاع می‌کنیم

اندازه متن
Aa Aa

رئیس جمهور مصر:  از کشوهای عرب در خلیج فارس دفاع می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری رویترز عبدالفتاح السیسی، رئيس جمهور مصر گفت:  هر کسی به طور مستقیم امنیت کشورهای عرب خلیج فارس را مورد تهدید قرار دهد، مردم مصر این را نمی‌پذیرند و ارتش  مصر برای دفاع از کشورهای عرب به حرکت درخواهد آمد . وی افزود :«رعایت امنیت کشورهای عربی و بخصوص امنیت خلیج فارس بر همه واجب است .

او تاکید کرد که مصر در کنار برادرانش در کشورهای حوزه خلیج ایستاده است  و در صورتیکه  امنیت هر یک از این کشورها تهدید شود مردم مصر حتی پیش از رهبری شان قبول نخواهند کرد و اقدام خواهند کرد.

رئیس جمهور مصر همچنین گفت،

اردن، لبنان ، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و کویت نیاز دارند تا بیشتر در کنار یکدیگر باشند و مردم این کشورها می بایست از امنیت و ثبات کشورهایشان حمایت کنند .

رزمایش نظامی  «سپر عرب» که در مصر به مدت دو هفته برگزار شده است  و در آن، نیروها و مستشارانی از 8 کشور عربی  مشارکت دارند، بالا بردن سطح هماهنگی میان ارتش های عرب  را مورد تاکید قرار می‌دهد.

سرتیپ تامر الرفاعی سخنگوی نیروهای مسلح مصر گفت این مانورها با مشارکت نیروهای نظامی مصر، عربستان، امارات، بحرین، کویت و اردن   برگزار شده  و مغرب و لبنان نیز به عنوان ناظر در آن   شرکت کرده‌اند.

سخنگوی ارتش مصر گفت : مراحل رزمایش شامل تیراندازی با گلوله جنگی  و برای بررسی توان رزمی نیروهای شرکت کننده  در موقعیت‌های تاکتیکی اضطراری به منظور حمله به هسته‌های تروریستی  است .

رسانه های عربی این مانور را شروع پروژه ای بنام  «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه»، یا ناتوی عربی  می دانند که عربستان سعودی آنرا به دولت آمریکا پیشنهاد کرده است .

پیشتر دولت دونالد ترامپ   برای برگزاری یک نشست گسترده با سران شورای همکاری خلیجفارس در پائیز امسال  گفتگو کرده بود .سایت  نشنال امارات متحده عربی نوشت منابع بلندپایه آمریکایی  گفتند نشست سران  عرب شامل تمامی اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس به‌علاوه مصر و اردن خواهد بود.

دستور کارنشست  عمدتاً بر همکاریهای امنیتی شامل ناوبری دریایی، تهدیدات موشک بالستیک و مقابله با تهاجمات به‌طور عمده در رابطه با رژیم ایران و تلاش برای مقابله با افراطی‌گری اعلام شده است .

 

 

 

رئیس جمهور مصر:  از کشوهای عرب در خلیج فارس دفاع می‌کنیم