برایان هوک، ما در رابطه با ایران جدی هستیم و صادرات نفت ایران باید به صفر برسد

اندازه متن
Aa Aa

برایان هوک: هدف تحریمهای نفتی رساندن صادرات نفت رژیم به صفر است

برايان هوك هماهنگ‌كنندة اقدامات عليه رژيم آخوندي در وزارت خارجة آمريكا در يك كنفرانس مطبوعاتي، گفت: «ما نسبت به محروم‌كردن (رژيم) ايران از درآمدي كه براي بي‌ثبات‌كردن خاورميانه و تأمين مالي تكثير موشكي و ساير رفتار شرورانه‌اش نياز دارد، بسيار جدي هستيم».

وی تأكيد کرد که هدف تحريم‌هاي نفتي رساندن صادرات نفت رژيم به صفر است و افزود: در صورتی كه نفت‌كش‌های (رژيم) ایران در بنادر شما لنگر بیندازند یا از آبراه‌های شما عبور كنند، این ریسك بسيار بالایی در بر دارد… تحریم‌هایی كه روز دوشنبه دوباره برقرار شد، تحریم گردانندگان بنادر  ایران و هم‌چنین بخش‌های حمل و نقل انرژی و كشتی‌سازی را در بر می‌گیرد. ما حمل و نقل دریایی (رژيم) ایران، شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی وشركت ملی نفتكش (رژيم) ایران را در لیست تحریم‌هایمان قرار دادیم».

برايان هوك در ادامه افزود: «پيام قوي ما به هر نهادي كه تجارت با تانكرهاي (رژيم) ايران را مد نظر دارد اين است كه به تصميمتان دوباره فكر كنيد؛ بندر و تجارتتان را حفاظت كنيد و از امنيت دريايي خود پشتيباني كنيد. اگر حادثه‌يي واقع شود كه در آن یك نفت‌كش (رژيم) ایران درگیر باشد، هیچ راهی وجود ندارد كه شركت‌های بیمة (اين رژيم) بتوانند خسارت را پوشش بدهند».

هماهنگ‌كنندة اقدامات عليه رژيم آخوندي در وزارت خارجة آمريكا اضافه کرد: «ما توانستيم يك ميليون بشكه از صادرات نفت (رژيم) ايران كم كنيم و هم‌زمان قيمت نفت را هم كاهش داده‌ايم… دولت اوباما به 20 كشور طي يك دورة چند ساله معافيت داده بود… ما هشت (معافيت) داديم. دو كشور از آن هشت كشور، واردات نفت از ايران را متوقف كرده‌اند…. از زمان خروج رئيس‌جمهور از توافق (اتمي)…. ۲۰كشور كه (از ايران نفت وارد مي‌كردند، واردتشان) به صفر رسيده است.

برايان هوك تصريح كرد: «… ما پيش‌بيني مي‌كنيم كه در سال ۲۰۱۹، عرضه (نفت) از تقاضا بيشتر خواهد بود و اين ما را در موقعيت بسيار بهتري قرار مي‌دهد تا واردات نفت خام همة كشورها از (رژيم) ايران را به صفر برسانيم. اين هدف ما است».

وي خاطرنشان ساخت: «… ۱۰۰شركت قبل از ماه نوامبر، اعلام كردند كه از بازار ايران خارج مي‌شوند و يا طرح‌هاي سرمايه‌گذاري خود را لغو مي‌كنند…. يكي از نقاط مثبت معافيت‌ها اين است كه (رژيم) ايران را از درآمد فروش نفت خود محروم مي‌سازد. آنها ارز احتياطي دريافت نمي‌كنند. اين رژيمي است كه با بحران نقدينگي روبروست… (پول فروش نفت) در حساب‌هايي مي‌ماند و آنها مي‌توانند از آن براي وارد كردن كالا از كشوري كه نفت را وارد كرده استفاده كنند. وزارت خزانه‌داري اين حساب‌ها را تحت نظارت دارد…. وزير خزانه‌داري و معاون او… بر روي تضمين اين‌كه اين حساب‌ها هرگز براي كالاهاي ممنوعه استفاده نشوند، بسيار متمركز هستند و ما اين‌را با شدت زياد نظارت خواهيم كرد».

منبع: سايت وزارت خارجة آمريكا: ۹۷۰۸۱۶