نگاهی به رسانه های جهان – ۱۷ آبان ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

دیلی اکسپرس چاپ انگلستان

1. در برنامه امروز، نگاهی خواهیم داشت به مهم‌ترین تحولات ایران و جهان، در مطبوعات خارجی. از موضوعاتی که به آن خواهیم پرداخت، آخرین گزارش‌ها درباره نتایج انتخابات آمریکا و آثار آن بر سیاست‌های ایران و جهان، افشای شیوه‌های تقلب رژیم در دور زدن تحریم‌های آمریکا، افشای انتشار توییت‌های ماشین سایبری رژیم آخوندی و پیگیری دو واقعه در آفریقا و آسیا و در پایان هم چند مقاله علمی.
در ابتدا با مقاله‌ای از دیلی اکسپرس چاپ انگلستان شروع می‌کنیم که در عنوان مطلب خود نوشته:« نفتکشهای ارواح متعلق به ایران، برای جلوگیری از ردیابی، ردیاب‌های خود را خاموش می‌کنند». این روزنامه می‌نویسد: « این نفت‌کشها، تجهیزات ردیابی خود را به‌منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا، از کار می‌اندازند. استفاده از به‌اصطلاح «نفت‌کش‌های ارواح» توسط رژیم یکی از چند تاکتیک رژیم ایران برای دور زدن تحریم‌های تجاری است که این هفته به‌مورد اجرا در‌آمد. به‌گفته کارشناسان صنعت کشتی‌رانی، حداقل ۱۱ تانکر غول‌پیکر نفت، از آغاز سپتامبر از سیستم ردیابی ماهواه‌ای ناپدید شده‌اند. اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تکنولوژی، کار را برای قاچاقچیان نفت سخت‌تر خواهد کرد. برای این کار از ردیابهای ماهواره‌ای پیشرفته استفاده خواهد شد».

روزنامه سان، چاپ انگلستان

2ک از روزنامه سان، چاپ انگلستان مطلبی داریم با این عنوان :«یک کارزار توییتری از سوی آیت‌الله‌ها، در حمایت از جرمی کوربین، ۱۴۰۰ توییت ارسال کرده که وانمود کند بحران یهودی‌ستیزی از طرف خود اسرائیل بوده». و نوشته: «روزنامه سان افشا کرد که رژیم ایران در پشت کمپینی بوده که جرمی کوربین را برای نخست‌وزیری انگلستان انتخاب کند. این رژیم، ظاهراً بیش از ۱۴۰۰ پیام توییتری در حمایت از وی در سطح شبکه اجتماعی توییتر پمپاژ کرده. کوربین قبل از رسیدن به رهبری حزب کارگر، به‌طور مکرر در کانال تلویزیونی پرس تی وی رژیم ظاهر می‌شده. توییتر ماه گذشته اعلام کرد که ۸۰۰ حساب کاربری را حذف کرده که از طرف رژیم ایران مدیریت می‌شد» .

روزنامه عرب نیوز

3. در این بخش از برنامه، می‌پردازیم به بازتاب انتخابات اخیر کنگره آمریکا. روزنامه عرب نیوز در عنوان مطلب خود نوشته: «در حالی‌که، ترامپ انتخابات میاندوره‌ای کنگره را به‌عنوان یک پیروزی بزرگ تقدیر کرد، سیاست سخت‌گیرانه او نسبت به ایران ادامه دارد». و می‌نویسد: « انتخاب دو زن مسلمان برای کنگره آمریکا، تاریخ‌ساز شد. تحلیگران معتقدند که بعید است که تغییرات در کنگره آمریکا، بر روی سیاست‌های منطقه‌ای رئیس جمهور آمریکا تأثیری بگذارد. ترامپ در مورد این انتخابات گفت: «جمهوری‌خواهان با حفظ کنترل مجلس سنا، تاریخ را به چالش کشیدند. الیوت انگل، یکی از اعضای برجسته کنگره از حزب دمکرات، انتظار می‌رود رئیس کمیته روابط خارجی کنگره شود.».

روزنامه واشنگتن پست

4. روزنامه واشنگتن پست، طی تحلیلی با این عنوان نوشته: «دمكرات‌ها مجلس را بردند، اما ترامپ انتخابات را بُرد». و اضافه میکنه که: «چند روز طول خواهد كشید تا بتوان پیامد‌های انتخابات امسال را تجزیه و تحلیل کرد؛ اما تحلیل اجمالی روشن است: دمكرات‌ها مجلس را بردند، و ترامپ انتخابات را برد…
اگر انتخابات میاندوره‌ای سال ۲۰۱۸ یك چیز را ثابت کرده باشه، اینه كه ترامپ مستحكم ایستاده. نسبت به آنچه بلحاظ تاریخی انتظار میرفت و انتظارات عامی که میشه از یك انتخابات میان دوره‌ای داشت، دمكرات‌ها موفقیت كمتر از انتظاری داشته‌اند».

روزنامه واشنگتن تایمز

5د زنان در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۱۸ آمریکا، تعدادی از کرسی‌های کنگره را به‌دست آوردند. این عنوان مطلبی است از روزنامه واشنگتن تایمز که نوشته: «شمار زنانی که در انتخابات کنگره آمریکا به پیروزی رسیدند و به کنگره راه‌یافتند، رکودشکن شد. مرکز زنان آمریکایی برای سیاست (CAWP)، اعلام کرد که حداقل ۹۲ زن در رقابت‌های کنگره به پیروزی رسیدند که از رکورد ۸۴ نفر در سال ۲۰۱۳ جلو افتاده و ۳۸ زن رنگین پوست هم برنده شدند که رکورد قبلی ۳۴ زن را شکستند. گروه‌های لیبرال، تأثیر مثبت مشارکت زنان در انتخابات را تصدیق کردند و گفتند این جبهه در روند قانونگذاری کنگره در سال آینده مشاهده خواهد شد».

روزنامه Evening Standard

6. دولت کامرون از آزادي تمامی ۷۹ دانش آموزان ربوده شده اخير، از اسارت افراد مسلح در مناطق انگليسي زبان اين کشور خبر داد. این موضوعی است که روزنامه Evening Standard، به آن پرداخته و از جمله نوشته: «علاوه بر آزادی همه دانش‌آموزان، مذاکره‌کنندگان در تلاش هستند تا یک مدیر و یک معلم که از دو روز پیش ربوده شده بودند را هم آزاد کنند. روز دوشنبه در کامرون، افراد مسلح در منطقه انگليسي زبان بامندا در شمال غرب اين کشور، اتوبوس حامل 79 دانش‌آموز را همراه مدير مدرسه و راننده آن ربودند».

روزنامه USA Today،

7. . بعد از سقوط هواپيماي بوئينگ 737 در اندونزي ، نگرانيها از امنيت اين نوع هواپيماها افزايش يافته. روزنامه USA Today، به این موضوع پرداخته و در تیتر مقاله‌اش آورده: «اداره هوانوردی فدرال آمریکا FAA، موضوع اشکال فنی سنسور بوئینگ ۷۳۷ را بررسی کرد». این روزنامه ازجمله نوشته: «بوئینگ یک بولتن ایمنی را برای همه خطوط هوایی که از هواپیمای بوئينگ ۷۳۷ استفاده می‌کنند، منتشر کرده که از دستورالعمل اداره هوانوردی فدرال مبنی بر اجباری کردن پروتکلهای ایمنی پیروی کنند. این اقدام بوئينگ در پی سقوط یک هواپیمای 737 بوئينگ در ۲۹ اکتبر هست که ۱۸۹ سرنشین آن در سواحل دریای جاوا کشته شدند. به نظر می‌‌رسد که تحقیقات در مورد سقوط حول سنسور داده‌های پرواز بر‌می‌گردد که اطلاعات نادرستی ارسال می‌کرده و همین امر باعث سقوط آن شده است».

روزنامه دیلی میل

8. و سرانجام رسیدیم به مطالب علمی. روزنامه دیلی میل، در تیتر مقاله‌اش آورده: «کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا به فاصله ۲۴ میلیون کیلومتری از سطح خورشید رسید که نزدیکتر از هر شیء ساخته شده به سطح خورشید توسط بشر است». و نوشته: «پروژه یک و نیم میلیارد دلاری کاوشگر خورشیدی پارکر، در ماه اوت با سفر تاریخی‌اش به خودرشی شروع کرد. این کاوشگر با سرعت ۳۴۲ هزار کیلومتر بر ساعت به اتمسفر خورشید بنام “تاج خورشیدی” نزدیک میشه. ناسا تا زمانیکه پارکر به اندازه کافی به خورشید نزدیک نشده ، برای جلوگیری از تداخل رادیویی، با آن تماس برقرار نمیکنند. دانشمندان ناسا بی صبرانه منتظر دریافت اطلاعات از سوی پارکر هستند. مشاهدات کاوشگر خورشیدی پارکر می‌تواند برخی از اسرار خورشید را فاش کند»

روزنامه The Week

9. و سرانجام بنا به گزارش سازمان ملل، لایه اوزون جو زمین در حال ترمیم هست. روزنامه The Week، می‌نویسد: «متخصصان سازمان ملل می‌گویند لایه اوزون که بدست بشر سوراخ شده بود، تا سال ۲۰۶۰ ترمیم خواهد شد. لایه نازکی از اوزون اطراف کرة زمین را گرفته که باعث حفاظت موجودات زنده در برابر خطر امواج ماوراء بنفش خورشید میشه. این متخصصان میگویند لایه بالای نیم‌کره شمالی تا سال ۲۰۳۰ و حفره بالایی قطب جنوب تا سال ۲۰۶۰ به طور کامل ترمیم خواهند شد.