در خاطره روزها ۲۰ آبان ۱۳۹۷- ۱۱ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در گذشت یاسر عرفات

در گذشت یاسر عرفات

۲۰ آبان – ۱۱نوامبر « ۲۰۰۴ میلادی» در گذشت یاسر عرفات

«یاسر عرفات» که به یاد یکی از نوجوانان یتیم فلسطینی لقب «ابوعمار» را برگزیده بود، در ۷۵ سالگی در گذشت و پیکرش در میان موج احساسات و عواطف میلیونها فلسطینی در سراسر جهان به رام الله منتقل شد و در همانجا به خاک سپرده شد.

 

 

در گذشت بیژن مفید

در گذشت بیژن مفید

۲۰ آبان۱۳۶۳- ۱۱ نوامبر در گذشت بیژن مفید

«بیژن مفید» نمایشنامه نویس و کارگردان مشهور در این روز در گذشت. معروف‌ترین نمایشنامة او «شهر قصه» نام دارد که در سال ۱۳۴۶ با استقبال بی نظیری رو به رو شد و ۳ سال بی وقفه بر روی صحنه ماند. او نمایشنامة «ماه و پلنگ» را با الهام از زندگی دکتر «مصدق» نوشت.

 

 

پایان جنگ جهان اول

پایان جنگ جهان اول

۲۰ آبان – ۱۱نوامبر « ۱۹۱۸ میلادی» پایان جنگ جهانی اول

 با امضای قرار‌داد ترک مخاصمه «جنگ جهانی اول» که بیش از پنج میلیون و پانصد هزار نظامی و شش میلیون غیر نظامی کشته داشت پایان یافت. علت کم بودن تلفات این جنگ نسبت به «جنگ جهانی دوم» ضعف جنگ افزارها و قدرت تخریبی آنها بود.

 

 

استقلال آنگولا

استقلال آنگولا

۲۰ آبان – ۱۱نوامبر « ۱۹۷۵ میلادی» استقلال آنگولا

«آنگولا» مستعمرة قدیمی «پرتغال» در غرب آفریقا، در پی یک رشته مبارزات مسلحانه، در این روز استقلال یافت، ولی از روز بعد دچار یک جنگ داخلی خونین گردید که تا سال ۲۰۰۱ ادامه داشت. سرزمین نفتخیز «آنگولا» دارای معادن و سنگهای زینتی است.

 

 

صدور فرمان آتش زدن شهر

صدور فرمان آتش زدن شهر

۲۰ آبان – ۱۱نوامبر « ۱۸۶۴ میلادی» صدور فرمان آتش زدن شهر

در این روز ژنرال «ویلیام شرمن» فرمانده بخشی از نیروهای فدراسیون آمریگا – شمالی‌ها، در جریان جنگ داخلی این کشور (جنگ با کنفدراسیون آمریکا – جنوبی‌ها ) دستور آتش زدن شهر «آتلانتا» واقع در ایالت «جورجیا» را صادر کرد. این کار بلافاصله آغاز شد.