در خاطره روزها ۲۱ آبان ۱۳۹۷- ۱۲ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

زمین لرزة سر پل ذهاب

زمین لرزة سر پل ذهاب

۲۱ آبان۱۳۹۶- ۱۲ نوامبر زلزلة سر پل ذهاب

زمین لرزة ۱۳۹۶ ایران – عراق به بزرگی ۷.۳ در مقیاس بزرگای گشتاوری در نزدیکی ازگله، رخ داد. کانون زمین لرزه ۵ کیلومتری شهر ازگله کرمانشاه و ۳۲ کیلومتری حومه شهر عراقی حلبچه بود. در ایران ۶۲۰ نفر کشته، ۹.۳۸۸ نفر زخمی و ۱۰.۰۰۰ نفر بی خانمان شدند.

 

 

ترور ۲ مجاهد خلق در بغداد

ترور ۲ مجاهد خلق در بغداد

۲۱ آبان۱۳۷۶- ۱۲ نوامبر ترور ۲ مجاهد خلق در بغداد

یکی از تیم‌های تروریستی وزارت اطلاعات رژیم آخوندی در غرب بغداد یک خودروی مجاهدین را هدف قرار داد که در نتیجه مجاهدان خلق «نصرت الله باهو» و «یحیی محمدپور» به شهادت رسیدند.

 

 

اصفهان بار دیگر پایتخت ایران شد

اصفهان بار دیگر پایتخت ایران شد

۲۱ آبان – ۱۲نوامبر « ۱۵۹۸ میلادی» اصفهان بار دیگر پایتخت ایران شد

شاه عباس یکم تصمیم به انتقال پایتخت از قزوین گرفت و کار این انتقال هفت سال طول کشید. پیش از دوران سلطنت شاه عباس، اصفهان در سال ۹۳۱ میلادی به تصمیم « مرداویز» قهرمان ملی ایرانیان که سودای احیاء امپراتوری ایران را داشت پایتخت اعلام شده بود.

 

 

به قدرت رسیدن سامانیان

به قدرت رسیدن سامانیان

۲۱ آبان – ۱۲نوامبر « ۸۷۴ میلادی» به قدرت رسیدن سامانیان

 سامانیان کمر همت به احیاء زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ ایرانی و گسترش علوم و معارف بستند. پایتخت سامانیان شهر بخارای خراسان و رودکی از شعرای بزرگ این دوران بود.

 

 

آندروپوف، رهبر جدید شوروی

آندروپوف، رهبر جدید شوروی

۲۱ آبان – ۱۲نوامبر «۱۹۸۲ میلادی» آندروپوف، رهبر جدید شوروی

در پی درگذشت «لئونید برژنف» که از سال ۱۹۶۴ به مدت ۱۸ سال، رهبر اتحاد شوروی بود، «یوری آندروپوف به عنوان رهبری شوروی معرفی شد. «یوری ولادیمیرویچ آندروپوف» دبیر کل حزب کمونیست شوروی، از این روز تا روز مرگش ۱۶ ماه این سمت را به عهده داشت.