روزها و یادها- شهادت دكتر حسين فاطمي-هفته چهارم آبان

اندازه متن
Aa Aa

۲۲ آبان ۱۲۸۷ شيخ فضل الله نوري -۲۵آبان۱۲۹۳ درگذشت ستارخان -۱۹آبان ۱۳۳۳ شهادت دكتر حسين فاطمي-

۲۰ آبان ۱۳۸۳ در گذشت یاسر عرفات

۲۲ آبان ۱۲۸۷ شيخ فضل الله نوري رسما به جنگ با انقلاب مشروطه برخاست

شيخ فضل‌الله نوري سركرده‌ی آخوندهاي مرتجع  دوره‌ی مشروطه، و خصم آزاديخواهان، و هم دست محمد عليشاه، روز ۲۲ آبان سال ۸۷ دشمني خود با آزادي و مشروطيت را با جنگ علني با انقلاب، عيان كرد.

روزها و یادها-هفته چهارم آبان

                                                            اعدام شیخ فضل الله نوری                                     

اين آخوند كه سلف خميني است،  در برابر «مشروطه» از مشروعه دم مي‌زد و عليه مبارزان ومجاهدان آزادي فتوا مي‌داد، از نخستين فتواهاي او، فتواي كفر عبدالرحيم طالبوف، روشنفكر آزاديخواه، و نويسنده‌ی «كتاب احمد»، و مسالك‌المحسنين بود.

شيخ فضل‌الله  در اسفند۱۲۸۵، هنگامي كه طالبوف به‌عنوان نماينده‌ی مجلس از تبريز برگزيده شد، طي فتوايي او را كافر و ومهدورالدم خواند.

‌آن‌چه شيخ فضل‌اللّه گفته همان حرفهايي است كه خميني از آغاز درباره‌ی رفراندوم، مجلس قانون اساسي، مجلس شورا و همه جلوه‌ها و نهادهاي آزادي گفت و عمل كرد، حرفهايي كه هم اكنون نيز ورد زبان بقاياي خميني است.

روز ۲۲ آبان سال ۱۲۸۷ خورشيدي شيخ فضل الله نوري در اجتماع مخالفان مشروطيت در باغشاه تهران، مشروطيت را مغاير شرع اعلام كرد و آخوندهاي مرتجع و چماقداران طرفدار او  نامه اي خطاب به محمدعلي شاه مستبد،نوشتند و به جمع آوري امضاء پرداختند.

شيخ فضل الله نوري ضديت شديدي با مجلس شورايي كه برآمده از نمايندگان مردم بود داشت و وردش این بود که مردم عامي گمراه تر از حيوانات هستند. ۵ روز بعد از نامه‌ی شيخ فضلالله، محمد عليشاه حكم به الغاء مشروطه داد.

سرانجام آزاديخواهان ايران پس از فتح تهران در سال۱۲۸۸  شيخ فضلالله را روز هفتم شهريور به دار آويختند. ناظمالاسلام كرماني در تاريخ بيداري ايرانيان نوشت، شيخ فضلالله جان به جان آفرين تسليم نمود و عالمي را آسوده كرد. در ميدان توپخانه كه مملو از تماشاچيان بود احدي به حالت او ترحم نكرد. همه ازاو بد ميگفتند. باري همه‌ی مردم در فرح و سرور، از كشتن او اظهار مسرت و خوشحالي ميكردند.


۲۵آبان۱۲۹۳ درگذشت ستارخان سردار بزرگ ملي و برجسته‌ترين نماده انقلاب مشروطه

سردار بزرگ مقاومت براي آزادي در انقلاب مشروطيت، ستارخان مقاومتي حماسي را با گروهي اندك از ياران دليرش از محله اميرخيز تبريز آغاز كرد با فداكاري و رشادت در سخت ترين روزهای انقلاب، پرچم پايداري را افراشته نگهداشت و در محاصره‌ی استبداد و ارتجاع، بارها با پایداری حماسی و رویکردی ضد تعادل قوا دشمن را شکست داد.

روزها و یادها-هفته چهارم آبان

                                                          ستارخان سردار بزرگ ملی                                              

اما با روي كارآمدن دولت سپهدار تنكابني و از راه رسيدن ميوه‌چينان و دشمنان استقلال و آزادي براي فرونشاندن شور آزاديخواهي در مردم باتوطئه‌اي خيانتكارانه، سردار ملي را به پارك اتابك در تهران تبعيد كردند و قانون خلع سلاح مجاهدين را به اجرا گذاشتند.

پس از حمله به محل استقرار سردار ملي و مجاهدان همراهش در پارك اتابك ستارخان مجروح گرديد و چهارسال بعد در بيست و پنجم آبان ۱۲۹۳ بدرود حيات گفت.

امروز ادامه راه  ستارخان، و مجاهدان مشروطيت، به ‌بهاي خون رشيدترين فرزندان ايران‌زمين و رزم و رنج كساني ميسر شده كه در مقاومت ايران، در ادامه‌ی راه تاريخي پيشگامان آزادي و به توصيه‌ی دكتر محمد مصدق، پيشواي فقيد نهضت ملي، «از همه چيز خود» در راه آزادي و نجات وطن گذشته‌اند.


۱۹آبان ۱۳۳۳ شهادت دكتر حسين فاطمي

پيشواي فقيد ملي دكتر محمد مصدق: اگر ملي شدن صنعت نفت خدمت بزرگي است كه به مملكت شده بايد از آن كسي كه اول اين را پيشنهاد نمود سپاسگزاري نمود و آن كس شهيد راه وطن دكتر حسين فاطمي است…

روزها و یادها-هفته چهارم آبان

                                                           شهادت دکتر حسن فاطمی                                          

دكتر حسين فاطمي قهرمان نهضت ملي ايران و يار و ياور پاكباز مصدق كبيرروز چهارشنبه ۱۹آبان۱۳۳۳ به دستور شاه در برابر جوخه اعدام قرار گرفت و خون پاكش را فديه رهايي مردم ايران ساخت، دكتر حسين  فاطمي در روزنامه‌ی باختر امروز، سهم بسزايي در افشاي سياستهاي استعماري و رسوانمودن ديكتاتوري رزم آرا داشت، با تشكيل دولت ملي دكتر مصدق در ارديبهشت ۱۳۳۰ به سمت معاون نخست‌وزير برگزيده شد.

خدمات ارزنده و فداكاري‌هاي بي‌شائبه‌اش، او را به‌عنوان وفادارترين يار مصدق، مورد ستايش و تحسين همگان قرار داده بود و متقابلا اقدامات قاطع سياسي او و نيز تأكيد انقلابي‌اش بر لزوم آمادگي كامل براي رويارويي با توطئه‌هاي دربار، او را به‌عنوان چهره‌ی محبوب نهضت ملي، هدف توطئه‌هاي گوناگون قرار داد، در بهمن ۱۳۳۰، باند مرتجع موسوم به فدائيان اسلام، به وسيله‌ی يكي از عناصر جنايتكار خود، به نام عبدخدايي، دكتر فاطمي را مورد سوءقصد قرار دادند و زخمي نمودند. در مهرماه ۱۳۳۱، دكتر مصدق، فاطمي را به وزارت امور خارجه برگزيد و اين هنگامي بود كه دولت ملي مصدق درگير كشاكش سنگيني بر سر ملي‌كردن نفت در صحنه‌ی بين‌المللي بود.

پس از كودتاي ننگين ۲۸مرداد، قهرمان فراموشي‌ناپذير نهضت ملي ايران، به زندگي مخفي روي آورد. اما در ششم اسفند ۱۳۳۲ در حاليكه به شدت بيمار بود، توسط مزدوران شاه، دستگير شد و پس از ۹ماه مقاومت قهرمانانه در برابر شكنجه‌هاي وحشيانه‌ی دژخيمان شاه خائن، او را با بدني تب‌دار و بيمار در حاليكه بر روي زمين دراز كشيده بود، با فرمان آتش آزموده‌ی مزدور، آماج گلوله‌هاي خود قرار دادند.

دكتر فاطمي هنگامي كه در برابر جوخه اعدام مزدوران شاه خائن قرار گرفت طي سخنان پرشور خود كه در آخرين لحظات زندگي بيان مي‌كرد چنين خروشيد.

تنها آتش مقدسي كه بايد از سينه هرجوان ايراني زبانه بكشد اين آرزو و ايده‌آل بزرگ و پاك است كه جان خود را در راه رهايي جامعه و ملت  خود از چنگال فقر و بدبختي ظلم و جور بگذارد.

من از مرگ باكي ندارم،آن هم چنين مرگ پرافتخاري من از اين شهادت پرافتخار لذت مي‌برم من خداي را شكر مي‌كنم كه در راه مبارزه با فساد شهيد مي‌شوم و خانواده‌ی من بسيار مفتخرند كه مرد كوچكي از ميان آنها به اين سعادت نائل گرديد، يادش گرامي باد.

 


 ۲۰آبان ۱۳۸۳ در گذشت یاسر عرفات رهبر انقلاب فلسطین

پیکر یاسر عرفات رهبر تاریخی مردم و انقلاب فلسطین در روز ۲۲ آبان ۱۳۸۳ در مقر دولت فلسطین در رام‌الله در سالنی که عرفات در آن نماز می‌خواند، به خاک سپرده شد.

روزها و یادها-هفته چهارم آبان

                                                یاسر عرفات رهبر انقلاب فلسطین                              

موج احساسات و عواطف میلیونها فلسطینی در  سراسر جهان بعداز ظهر روز جمعه در برابر مقر دولت فلسطین در چهره دهها هزار فلسطینی که موفق به ورود به این محوطه شده بودند غلیان یافت.

صدها هزار تن از فلسطینی‌های ساکن کناره غربی ساعت‌ها پیش از ورود پیکر عرفات خود را به داخل محل تشیع جنازه رساندند، مقامهای فلسطینی اعلام کردند که عرفات در مقبره خود، که از سنگ مرمر و خاک مسجد الاقصی ساخته شده بطور موقت به خاک سپرده شده است تا سرانجام به آرامگاه ابدیش در مسجدالاقصی منتقل شود.