در خاطره روزها ۲۲ آبان ۱۳۹۷- ۱۳ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

اختراع ابر مصنوعی

اختراع ابر مصنوعی

۲۲ آبان – ۱۳نوامبر «۱۹۴۶ ميلادی» اختراع ابر مصنوعی

در این روز برای نخستین بار، در آمریکا عمل بارور کردن مصنوعی ابرهای طبیعی بر فراز کوه‌های «گری لاک» ماساچوست آزمایش شد و برف سنگینی بر زمین نشست.

 

 

تولید خودرو جیپ

تولید خودرو جیپ

۲۲ آبان – ۱۳نوامبر «۱۹۴۰ ميلادی» تولید خودرو جیپ

کارخانة خودروسازی «ویلیز» آمریکا در این روز نخستین خودرو «جیپ» را ساخت و به معرض تماشا گذاشت. در ابتدا نام این خودرو را چند منظوره و به اختصار «جی پی» گذاردند و به تدریج به نام «جیپ» معروف و به همین صورت هم نوشته شد.

 

 

غرق شدن نخستین ناو هواپیما بر

غرق شدن نخستین ناو هواپیما بر

۲۲ آبان – ۱۳نوامبر «۱۹۴۱ ميلادی» غرق شدن نخستین ناو هواپیمابر

ناو هواپیمابر انگلیسی «آرک رویال» که در غرب مدیترانه علیه «آلمان» و «ایتالیا» مأموریت جنگی داشت، بر اثر اصابت اژدری که از زیر‌دریایی آلمانی «یو- بوت۸۱» پرتاب شده بود غرق شد. و به زیر آب رفتن «آرک‌رویال» تدریجی بود و چند ساعت طول کشیده بود.

 

 

زادروز نخستین دختر طبیب در آلمان

زادروز نخستین دختر طبیب در آلمان

۲۲ آبان – ۱۳نوامبر « ۱۷۱۵ ميلادی» زادروز نخستین دختر طبیب در آلمان

«دورتی ارکسلبن» نخستین دختری که در آلمان اجازه یافت وارد دانشکدة پزشکی شود و مدرک طبابت بگیرد، در این روز به دنیا آمد و در ۳۳سالگی در گذشت. قبل از او در آلمان به بانوان اجازة تحصیل پزشکی در دانشگاه داده نمیشد و «ارکسلبن» موفق شد این سد را بشکند.

 

 

درگذشت دسیکا

درگذشت دسیکا

۲۲ آبان – ۱۳نوامبر «۱۹۷۴ ميلادی» در گذشت دسیکا

«ویتوریو دسیکا»، از پیشگامان جنبش نئورئالیسم سینمای ایتالیا که طی چند دهه فعالیت سینمایی بیش از ۳۰ فیلم را کارگردانی کرد و در ۵۰ فیلم نقش آفرینی داشت، در ۷۰ سالگی در گذشت . معروف‌ترین اثر «دسیکا» فیلم «دزد دوچرخه» محصول ۱۹۴۸ است.