در خاطره روزها ۲۳ آبان ۱۳۹۷- ۱۴ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

قتل‌های زنجیره‌یی در بند زنان

قتل‌های زنجیره‌یی در بند زنان

۲۳ آبان ۱۳۸۸ – ۱۴ نوامبر قتل‌های زنجیره‌یی در بند زنان

در این روز پرده از جنایت هولناک قتل‌های زنجیره‌یی زنان، در زندان گوهردشت برداشته شد. این قتل‌ها که از بند ۷ زنان گوهردشت آغاز شد، ابتدا در مقابل زندانیان در داخل بند صورت می‌گرفت ولی بعد، به سلول‌های انفرادی منتقل می‌‌کردند و وحشیانه به قتل می‌رساندند.

 

 

در گذشت استاد سعید نفیسی

در گذشت استاد سعید نفیسی

۲۳ آبان « ۱۳۴۵خورشیدی» ۱۴ نوامبر در گذشت استاد سعید نفیسی

«سعید نفیسی»، محقق، شاعر، مترجم و استاد ادبیات فارسی، پس از ۵ دهه تدریس و یادگار گذاشتن بیش از یکصد تآلیف، در ۷۳سالگی در گذشت. برخی از آثار و تآلیفات معروف استاد «نفیسی» عبارت است از: «تاریخچة ادبیات ایران»، «فرهنگ فرانسه»، «تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران»،

 

 

خشکسالی سه سالة ایران

خشکسالی سه سالة ایران

۲۳ آبان – ۱۴نوامبر « ۴۶۷ ميلادی» خشکسالی سه سالة ایران

پس از ۳ سال خشکسالی شدید در ایران، در این روز ریزش باران آغاز شد. این باران یک هفته طول کشید و پادشاه وقت، «پیروز ساسانی» دستور داد از آن پس هر سال در چنین هفته‌یی جشن بگیرند.

 

 

زادروز نهرو

زادروز نهرو

۲۳ آبان – ۱۴نوامبر « ۱۸۸۹ ميلادی» زادروز نهرو

«جواهر لعل نهرو» یکی از بزرگترین رهبران جنبش استقلال و کنگره ملی هند به دنیا آمد. او که ۹ سال را در زندان و تبعید گذراند، ضمن تحریر مطالعات تاریخ در زندان، یاد‌داشت‌هایش با عنوان «نگاهی به تاریخ جهان» به یکی از بهترین آثار سیاسی و تاریخی تبدیل شد.

 

 

شکست گاریبالدی برای تصرف رم

شکست گاریبالدی برای تصرف رم

۲۳ آبان – ۱۴نوامبر « ۱۸۶۷ ميلادی» شکست گاریبالدی برای تصرف رم

دومین تلاش «گاریبالدی»، میهن پرست ایتالیایی برای تصرف شهر « رم» که می‌خواشت آن را پایتخت ایتالیای واحد قرار دهد شکست خورد. علت اصلی شکست این بو که سربازان فرانسوی که مآموریت دفاع از پایتخت را به عهده داشتند، تفنگ‌های تازه سازی دریافت کرده بودند.