در خاطره روزها ۲۵ آبان ۱۳۹۷- ۱۶ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

آغاز قیام وینتام علیه فرانسه

آغاز قیام وینتام علیه فرانسه

۲۵ آبان – ۱۶نوامبر « ۱۹۴۵ ميلادی» آغاز قیام ویتنام علیه فرانسه

جنگ‌های ویتنام بین فرانسویان و انقلابیون ویتنامی به رهبری هوشی مینه طی نه سال ادامه یافت. فرانسوی‌ها پس از تحمل چند شکست، حاضر به مذاکره شدند و جنگ‌های دو طرف پس از امضای قرار داد ژنو در اول نوامبر ۱۹۵۴پایان یافت.

 

 

در گذشت ستار خان سردار ملی

در گذشت ستار خان سردار ملی

۲۵ آبان « ۱۲۹۳خورشیدی» ۱۶ نوامبر در گذشت ستارخان سردار ملی

ستارخان در جوانی با نام «ستارقره‌داغی» در جنگاوری درخشید و پس از به توپ بستن مجلس توسط «محمدعلی شاه»، مقاومت درخشانی را در برابر استبداد رهبری کرد. ستارخان در شرایطی که برخی پرچم سفید بر سردر خانه‌ها زده بودند، فضای تسلیم را شکست و انقلاب مشروطه را به پیروزی رساند.

 

 

کشتار ارامنه

کشتار ارامنه

۲۵ آبان – ۱۶نوامبر « ۱۹۴۵ ميلادی» کشتار ارامنه

نظامیان دولت عثمانی که نسبت به وفاداری ارامنه تردید داشتند، در این روز، در منطقة کردستان، بیش از ۶هزار ارمنی و سایر مسلمانان و مسیحیانی که مورد ظن بودند را کشتار کردند.

 

 

رمز‌گشایی سنگ نبشته

رمز‌گشایی سنگ نبشته

۲۵ آبان – ۱۶نوامبر « ۱۸۴۶ ميلادی» رمزگشایی سنگ‌نبشته

«سرهنری راولینسون» بعد از ۱۶سال تلاش، موفق شد خطوط میخی سنگ‌نبشتة «داریوش» در «بیستون» را بخواند و آن را ترجمه کرد. این سنگ‌نبشته مربوط به سال ۵۱۹ پیش از میلاد است و حدود جغرافیایی ایران در آن مشخص شده است.

 

 

نبرد قادسیه

نبرد قادسیه

۲۵ آبان – ۱۶نوامبر « ۱۸۴۶ ميلادی» نبرد قادسیه

نبرد «قادسیه» میان اعراب مسلمان و «ایران» در این روز آغاز شد. این نبرد که به تصرف «تیسفون» و شکست نیروهای «ایران» انجامید دو روز بعد هم ادامه داشت. «یزدگرد» ابتدا به «خراسان» گریخت و بعد در «مرو» ترور شد.