در خاطره روزها ۲۶ آبان ۱۳۹۷- ۱۷ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

دزدان دریایی در قرن بیست و یکم

دزدان دریایی در قرن بیست و یکم

۲۶ آبان – ۱۷نوامبر «۲۰۰۸ میلادی» دزدان دریایی در قرن بیست و یکم! 

«دزدان دریایی» در آب‌های «سومالی» یک سوپر تانکر شرکت نفتی «آرامکو» در «عربستان سعودی» را با ۲ میلیون بشکه نفت ربودند. این بزرگ‌ترین کشتی دزدیده شده توسط سارقان دریایی بود که محموله نفت آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ارزش داشت.

 

 

قیام دانشجویان و کارگران یونانی

قیام دانشجویان و کارگران یونانی

۲۶ آبان – ۱۷نوامبر «۱۹۷۳ میلادی» قیام دانشجویان و کارگران یونانی  

بعد از کودتای آوریل ۱۹۶۷ در «یونان» و روی کار آمدن حکومت سرهنگ‌ها، دانشجویان و کارگران یونانی علیه دیکتاتوری بپا خاستند و به تظاهرات و درگیری پرداختند. در این قیام ۳۷ نفر در پی یک سرکوب خونین جان باختند.

 

 

نخستین وسیله نقلیه در کره ماه

نخستین وسیله نقلیه در کره ماه

۲۶ آبان – ۱۷نوامبر «۱۹۷۲ ميلادی» نخستین وسیلة نقلیه در کره ماه

«اتحاد شوروی» سابق یک وسیلة نقلیة خودکار به نام «لونوخود» را بر روی کرة ماه فرود آورد. این نخستین وسیلة نقلیة ساخت بشر بود که خارج از کرة زمین فرود آمد و حرکت آن در سطح ماه، از زمین هدایت می‌شد.

 

 

به ثبت دادن موش کامپیوتر

به ثبت دادن موش کامپیوتر

۲۶ آبان – ۱۷نوامبر «۱۹۷۰ ميلادی» به ثبت دادن موش کامپیوتر

دکتر «داگلاس انگلبارت» اختراع خود در ساخت «موش» کامپیوتر را به ثبت داد. وی که یک دانشمند الکترونیک نروژی تبار آمریکایی بود، در سال ۲۰۰۰ عالی‌ترین نشان علمی «آمریکا» را از رئیس جمهور وقت دریافت کرد.

 

 

گشایش آبراه سوئز

گشایش آبراه سوئز

۲۶ آبان – ۱۷نوامبر «۱۸۶۹ ميلادی» گشایش آبراه سوئز

«کانال سوئز» که آبراه «دریای مدیترانه» را به «دریای سرخ» وصل می‌کند، در این روز آغاز به کار کرد. این کانال ۱۶۸ کیلومتری با وجود مخالفت دولت «انگلستان» که نمی‌خواست دسترسی دیگران به هند آسان شود، توسط مهندس فرانسوی «فردیناند دو لسپوس» ساخته شد.