در خاطره روزها ۲۸ آبان ۱۳۹۷- ۱۹ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۸ آبان ۱۳۹۷  

افشای معاملة تسلیحاتی با آمریکا

افشای معاملة تسلیحاتی با آمریکا

۲۸ آبان ۱۳۶۶- ۱۹ نوامبر افشای معاملة تسلیحاتی با آمریکا

«خمینی» برای خرید سلاح از آمریکائیان، وارد معاملات مخفی با طرف‌های آمریکایی شده و تلاش می‌کرد با شعارهای ضد آمریکایی آن را پنهان کند. کمیسیون ویژه کنگره آمریکا معروف به «کمیسیون ایران-کنترا» در این روز «ریگان» رئیس جمهور وقت را مقصر شناخت.

 

 

انور سادات در پارلمان اسرائیل

انور سادات در پارلمان اسرائیل

۲۸ آبان – ۱۹نوامبر « ۱۹۷۷ ميلادی» انور سادات در پارلمان اسرائیل

در این روز «انور سادات» رئیس جمهوری وقت «مصر» وارد «اسرائیل» شد و روز بعد در پارلمان این کشور سخنرانی کرد. وی نخستین رئیس یک کشور عربی بود که به دعوت دولت «اسرائیل» به این کشور رفت.

 

 

هزارمین گل «پله»

هزارمین گل «پله»

۲۸ آبان – ۱۹نوامبر « ۱۹۶۹ ميلادی» هزارمین گل «پله»

«ادسون آرانتس دوناسیمنتو» ملقب به «پله»، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال «برزیل» که در دوران بازیگری خود ۳ جام جهانی را کسب کرد و رکوردهای بسیاری را شکست، در این روز موفق شد «هزارمین» گلش را به ثمر برساند.

 

 

زادروز ایندیرا گاندی

زادروز ایندیرا گاندی

۲۸ آبان – ۱۹نوامبر « ۱۹۶۹ ميلادی» زادروز ایندیرا گاندی

«اندیرا گاندی، فرزند «جواهر لعل نهرو» زنی که سه بار نخست وزیر هند شد، در این روز به دنیا آمد، و در ۶۷ سالگی توسط یکی از محافظانش کشته شد. «ایندیرا» از منتقدان سیاست خارجی «آمریگا» بود و با کمک «شوروی» توانست یک ارتش نیرومند برای هند به وجود آورد.

 

 

در گذشت فرانتس شوبرت

در گذشت فرانتس شوبرت

۲۸ آبان – ۱۹نوامبر « ۱۸۲۸ ميلادی» در گذشت فرانتس شوبرت

«فرانتس شوبرت» یکی از نوابغ موسیقی اتریش آخرین آهنگساز اتریشی برجستة مکتب کلاسیک-رمانتیک بود. او در عمر بسیار کوتاه خود ۹ سمفونی، ۱۴ کوارتت زهی، ۲ تریوی پیانو، و بسیاری آثار زیبای دیگر پدید آورد، او بسیار زیر تآثیر آهنگ‌سازان بزرگی چون هایدن، موتسارت و بتهوون است.