پارلمان اروپا محکومیت ایران به خاطر توطئه‌های تروریستی توسط ۱۵۰ نماینده

اندازه متن
Aa Aa

پارلمان اروپا محکومیت ایران – با تائید ۱۵۰ نماینده پارلمان

بیانیه ۱۵۰ نماینده پارلمان اروپاشامل ۴ نایب رئیس پارلمان  و ۱۴رئیس کمیسیون و رئیس هیأت‌های پارلمان اروپا و شماري از نايب‌رئيسان کمیسیون‌ها و هیأت‌ها و گروه‌هاي پارلمانيو ۹ وزير پيشين كشورهاي اروپاييدر محكوميت توطئههاي تروريستي رژيم در اروپا

ما باید رژیم ایران را به خاطر توطئه های تروریستی اش

 مورد حسابرسی قرار دهیم و مأمورین وزارت اطلاعات ایران را از اروپا اخراج کنیم

  ما باید روابط خود با رژیم ایران را به بهبود حقوق بشر و حقوق زنان و توقف اعدامها مشروط کنیم

بیانیة ایران – نوامبر ۲۰۱۸

ما بسیار نگران وضعیت رو به وخامت حقوق بشر و سرکوب زنان در ایران هستیم. طی ریاست حسن روحانی به اصطلاح « مدره»، ایران بیشترین تعداد اعدامها در سرتاسر جهان را نسبت به جمعیت داشته است. طبق گزارش جهانی عفو بین الملل درباره حکم اعدام، بیش از نیمی از اعدام های ثبت شده در سال ۲۰۱۷در ایران صورت گرفت. رژيم ایران همچنین رتبه اول در اعدام متهمان زیر سن قانونی را دارد.

زنان اغلب به دلیل نحوه پوشش توسط پلیس اخلاق مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و صدها زن هر روز به بهانه «بد حجابی» دستگیر می شوند.

از اواخر دسامبر (دی ماه ۹۶)، شهرهای ایران صحنه قیام های گسترده و اعتراضهای ضد حکومتی بوده اند. فضای اجتماعی جوشان است و مردم خواهان تغییر بنیادین هستند. مقامات رژیم نقش «کانون های شورشی» اپوزیسیون سازمان مجاهدین را در اعتراضها و اعتصابهای سراسری تأیید کرده اند.

رژیم ایران، ناتوان از مقابله با معترضین در داخل کشور، موج جدیدی از تروریسم علیه فعالین اپوزیسیون دموکراتیک در اروپا و آمریکا را براه انداخته است. در مارس 2018، توطئه خودروی بمب گذاری شده که تجمع سال نو مخالفان ایرانی در تیرانا را مورد هدف قرار میداد خنثی شد و دو مرد توسط پلیس دستگیر شدند. دولت آلبانی، که میزبان اپوزیسیون است، نباید به مأمورین رژیم تهران اجازه ورود به خاک خود را بدهد.

در اول ژوئیه 2018 پلیس آلمان یک دیپلمات رژيم ايران از سفارت وین را دستگیر کرد و او را به جرایم تروریستی متهم کرد. او سپس به بلژیک مسترد شد و در حال حاضر به اتهام تحویل دادن بمبی با قدرت انفجاری بسیار بالا به یک زوج ایرانی- بلژیکی تحت محاکمه است.

آنها در این بمب گذاری قصد داشتند گردهمایی «ایران آزاد» اپوزیسیون شورای ملی مقاومت ایران در پاریس را هدف قرار بدهند. در اوت ۲۰۱۸، دو مأمور رژيم ايران توسط اداره تحقيقات فدرال  دستگیر و متهم به جاسوسی علیه سازمان مجاهدین خلق ایران و طراحی قتل در آمریکا شدند.

در ماه اکتبر، دولت فرانسه به طور رسمی وزارت اطلاعات رژيم ایران را به خاطر قرار داشتن در پشت بمب گذاری پاریس  تحریم کرد. وزیران فرانسوی تاکید کردند: «این اقدام بسیار جدی که قرار بود در خاک ما رخ دهد نمیتواند بدون پاسخ بماند».

دانمارک در ماه اکتبر، یک توطئه تروریستی جدید علیه مخالفین ایرانی را در خاک خود خنثی کرد. سکوت اتحادیه اروپا در مواجهه با نقض حقوق بشر وحشیانه در ایران و عدم پاسخ به توطئه های جدی تروریستی در اروپا غیر قابل قبول است.

ما باید رژیم ایران را بخاطر توطئه های تروریستی اش مورد حسابرسی قرار دهیم و مأمورین وزارت اطلاعات ایران را از اروپا اخراج کنیم. ما باید روابط خود با رژیم ایران را به بهبود حقوق بشر و حقوق زنان و توقف اعدام ها مشروط کنیم.

 

ژرار دوپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد: امضا کنندگان بیانیه ۱۵۰ نماينده پارلمان اروپا از شش گروه اصلي سياسي در پارلمان اروپاهستند  و ۲۷ کشور عضو اتحادية اروپا را نمايندگي مي‌کنند

ژرار دوپره رئيس گروه دوستان ايران آزاد در پارلمان اروپا با صدور يك اطلاعية مطبوعاتي اعلام كرد: بيانيه مشترک 150 تن از اعضاي پارلمان اروپا نقض حقوق بشر توسط رژيم ايران در داخل کشور و طرح‌هاي تروريستي آن در اروپا را محکوم کردند.

امضاء کنندگان از شش گروه اصلي سياسي در پارلمان اروپا هستند و ۲۷ کشور عضو اتحادية اروپا را نمايندگي مي‌کنند. در بين آنها ۴ نايب‌رئيس پارلمان اروپا و ۱۴ رئيس کميسيون و رئيس هيأت‌هاي پارلمان اروپا وجود دارند.

نمايندگان پارلمان اروپا با ابراز نگرانی از وخیمتر شدن نقض حقوق بشر درایران، يادآور شدند که در دوران رياست روحاني باصطلاح «مدره»، ایران  بيشترين تعداد اعدام‌ها در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

مي‌خواهم اعلام کنم که همراه با ۱۵۰ عضو ديگر پارلمان اروپا از شش گروه عمده سياسي که ۲۷کشور عضو اتحادية اروپا را نمايندگي مي‌کنند، ما بيانيه مشترکي را امضا کرده‌ايم که در آن نقض حقوق بشر رژيم ايران در داخل کشور و طرح‌هاي تروريستي آن در اروپا را محکوم کرده‌ايم.

از اواخر دسامبر سال گذشته، قيام‌هاي گسترده و تظاهرات‌هاي مداوم ضد رژيم در بسياري از شهرهاي ايران در جريان است. مردم در ايران خواستار تغيير رژيم هستند.

رژيم، نقش «کانون‌هاي شورشي» اپوزيسيون سازمان مجاهدين خلق ايران را در سازماندهي اعتراضات و اعتصاب‌هاي سراسري در کشور تأييد کرده است.

در ماه‌هاي اخير، ما شاهد بسياري از توطئه‌هاي رژيم آخوندها عليه اپوزيسيون در خاک اروپا  بوده‌ايم. اين کاملاً غيرقابل قبول است.

ما از اتحادية اروپا و کشورهاي عضو اتحادية اروپا درخواست کرده‌ايم، تمامي مأموران اطلاعات (رژيم) ايران را از اروپا اخراج کنند.

ما به رويکرد فعلي اتحادية اروپا به جمهوري اسلامي ايران  بسيار منتقد هستيم. حقوق بشر در ايران نمي‌تواند به بهانة ملاحظات سياسي، تجارت يا قرارداد اتمي مورد معامله قرار گيرد. هرگونه گسترش روابط سياسي و اقتصادي با (رژيم) ايران بايد به پيشرفت واضح وضعيت حقوق بشر و حقوق زنان و توقف اعدام‌ها مشروط باشد.