رودررو-۲۸آبان

اندازه متن
Aa Aa

رودررو-۲۸آبان

 

بعد از دور دوم تحریمهای آمریکا علیه  ایران  حالا تروریسم این رژیم و نیروهای نیابتی و شبه نظامی آن هدف هستند. نامگذاری تروریستی این نیروها در کشورهای مختلف منطقه توسط خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا از علائم این سیاست است. برنامه رودروی امروز را به این موضوع اختصاص دادیم:

 

س؛ ابتدا توضیحاتی در مورد ابعاد اقداماتی که علیه تروریسم رژیم و نیروهای نیابتی و شبه نظامی آن صورت گرفته بدهید؟

 

پاسخ :‌ در لبنان و عراق و یمن و همینطور در کشورهای آمریکا لاتین تروریسم رژیم و نیروهای وابسته به آن زیر ضرب بودند.تحریمهای جدید اعمال شد . برخی در لیست سیاه رفتند. تعدادی هم دستگیر شدند.  من به برخی موارد آن اشاره می کنم:

 

نامگذاری ۴نفر از عناصر حزب الله

ـ اوفاک، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 13 نوامبر 2018  یعنی 22آبان چهار نفر از افراد مرتبط با حزب‌الله را که تحت امر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران فعالیت می‌کردند، تحریم کرد. این افراد که از سوی اوفاک به عنوان «تروریست‌های بین‌المللی» خوانده شده و تحریم شدند، اقدامات اطلاعاتی، عملیاتی و مالی در عراق انجام می‌دادند. اوفاک این افراد را محسن عبيد الزيدي، يوسف هاشم، عدنان حسين كوثراني و محمد عبد الهادي فرحات معرفی  کرد. آنها   براساس دستور اجرایی شماره 13224 رئيس جمهور آمریکا نامگذاری شدند . الزیدی   با همکاری مسئولان عالی‌رتبه حزب‌الله مبالغ هنگفتی را به لبنان انتقال داد تا صرف مشارکت حزب‌الله در جنگ داخلی سوریه شود. عدنان حسين كوثراني فردی است که  خزانه‌داري  آمریکا مي‌گويد نفر عمده جمع‌آوري پول براي حزب الله است.

 

 

سیگال ماندلکر، مدیر بخش مبارزه با تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: «ما بازوهای تروریستی مانند الزیدی را که نفت به ایران قاچاق می‌کردند، برای حزب‌الله پول جمع می‌کردند و به نیابت از قاسم سلیمانی شبه نظامی برای سپاه پاسداران در سوریه می‌فرستادند، هدف قرار دادیم.  

 

نامگذاری جواد نصرالله  پسر حسن نصر الله در لیست تروریستی آمریکا

وزارت خارجة آمريكا  روز 22ابان ماه جاری جواد  حسن نصرالله پسر حسن نصر الله رئیس حزب الله  و يك گروه تروريستي وابسته به رژيم مستقر در غزه را تحريم و ليست‌گذاري كرد. جواد حسن نصرالله  را بعنوان یک تروریست بین المللی نامگذاری کردند.

ناتان سيلز در كنفرانس مطبوعاتي وزارت خارجه گفت: اين اقدامات ما… يك گام ديگر در كارزار براي ايجاد سخت‌ترين نظام تحريم‌هايي است كه تاكنون عليه (رژيم) ايران اعمال شده است. تحريم‌هاي بيشتري نيز در راه است».

 

تعیین جایزه 5میلیون دلاری

خزانه داری آمریکا در همان روز یعنی 22آبان برای کسانی که بتوانند اطلاعاتی در مورد سران حماس و شبه نظامیان حزب الله که در عملیات تروریستی دست داشته اند ارائه دهند مبلغ ۵ میلیون دلار جایزه مشخص کرد.

 

 

ضرورت نامگذاری تروریستی  شبه نظامیان حوثی در یمن

روز 25آبان جاری روزنامه واشینگتن پست به نقل از مسؤلین آمریکایی نوشت دولت ترامپ در پی افزایش فشار بر شبه نظامیان حوثی و لیست گذاری تروریستی آنهاست.

در این طرح چه بسا سپرده های بانکی آنها  منجمد شود، سرانشان  مجازات شوند و علاوه بر این طرفهایی که از آنها حمایت می کنند نیز مورد تحریم قرار گیرند.

به عقیده دیپلماتهای غربی تصمیم به لیست گذاری شبه نظامیان حوثی به دلیل کودتایی بوده که علیه دولت قانونی یمن کرده   و در پی آن دست به  اعمال تروریستی زده اند    

 

س؛ ماجرای دستگیری دو تن از عوامل حزب الله لبنان در ارژانتین به چه صورت هست و اساسا حزب الله در آرژانتین چه کار می کند؟

 

پاسخ؛ وزارت امنیت آرژانتین روز 25آبان ماه جاری  طی اطلاعیه یی اعلام کرد: دو شهروند آرژانتینی که در ارتباط با  شبه نظامیان حزب الله لبنان بودند در آستانه اجلاس جی20   دستگیر شدند. این اجلاس قرار است اواخر ماه میلادی جاری برگزار شود.

پلیس یک یک تفنگ و یک اسلحه و شماری کلت را پیدا کرد. پلیس همچنین گفت سندی پیدا کرده که حاکیست آنها با اسنادی به عربی و عکسی با یک پرچم حزب الله به خارج سفر کرده اند.

حزب الله در آرژانتین و کلا در آمریکای لاتین مشغول معاملات قاچاق به ویژه قاچاق مواد مخدر و پولشویی است.

 حتی قمارخانه دایر کرده و میلیونها دلار به جیب می زند. توی شهریور هم اسعد احمد برکات دستگیر شد که یک حامی مالی حزب الله بود.  او هم مشغول پولشویی بود.

این کشورها علاوه بر این که مرکزی برای پولشویی  رژیم هستند. سرپل تروریسم هم هستند. اگر خاطرتون باشه طرح تروریستی که در چند سال پیش در واشینگتن فاش شد و قرار شده بود وزیر خارجه فعلی عربستان ترور شود  یک سر آن به مکزیک و رابطه نیروی قدس و حزب الله و کارتلهای مواد مخدر مکزیک می رسید. تروریست رژیم ارباب سیر دستگیر شد و طرح ناکام ماند

س ؛ این هفته شاهد یک پرونده جدید هم بودیم که گویا یکی از مقامهای رژیم توسط دانمارک دستگیر می شود و مورد بازجویی قرار می گیرد. این علاوه بر پرونده تروریستی است که یک مأمور اطلاعات رژیم دستگیر شد. ماجرا این دستگیری به چه صورت بوده است؟

 

پاسخ: این از پرونده های غیرعلنی بود و برای اولین بار فریدون عباسی رئيس سابق سازمان  انرژی اتمی رژیم ان را فاش کرد.

 به اعتراف عباسی فردی به نام  جواد رحیقی که از مقامهای سازمان انرژی اتمی رژیم هست و قبلا در لیست تحریمهای آمریکا بوده ولی بعد از برجام از لیست خارج شده   در فرودگاه کپنهاک دانمارک توسط پلیس این کشور دستگیر و زندانی می شود..

پس از برخورد   تحقیرآمیزی که با او می‌شود، وی را در زیرزمین فرودگاه نگه می‌دارند.   مأموران فرودگاه می گویند  رحیقی، غیرقانونی وارد دانمارک شده است.. دادگاه رحیقی برگزار می‌شود وی و وکیلش، توضیحات لازم را ارائه می‌دهند اما مجدداً او را به زندان منتقل  می‌کنند.

 

حالا جواد رحیقی چه کسی است؟  در ضمائم قطعنامه سازمان ملل که در 21 خرداد سال 1389 صادر شده   نام 40 شرکت و یک نفر درج شده  بود. این فرد جواد رحیقی رئیس یک مرکز مهم فناوری هسته‌ای است. داراییها او در خارج از  ایران بلوکه شده و او حق مسافرت به کشورهای خارجی را نخواهد داشت.

 

مأمور دستگيرشده  در دانمارك

کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت روز 20ابان جزییاتی از طرح تروریستی رژیم در دانمارک و مأمور اطلاعات فاش کرد.

محمد داودزاده لولوئي، ۳۹ساله، يك مأمور وزارت اطلاعات كه در روز ۲۱ اكتبر۲۰۱۸ به درخواست دولت دانمارك به هنگام بازگشت از ايران در فرودگاه يوتوبري سوئد دستگير شد، از ۱۰ سال پيش به خدمت وزارت اطلاعات درآمده است.

وي متولد اهواز مقيم اصفهان در سال ۲۰۰۸ به نروژ اعزام شد تا خود را پناهنده جا بزند و بالمآل تابعيت نروژي به‌دست بياورد. ارتباطات فعال او با سفير و سفارت رژيم در نروژ بار ديگر اين حقيقت را اثبات مي كند كه سفارتها و نمايندگي‌هاي رژيم آخوندي و ديپلوماتهاي آن، فعالانه و با سوءاستفاده از تسهيلات ديپلوماتيك در تروريسم و جاسوسي مشاركت دارند.

 

س؛ پرونده تروریسم رژیم در اروپا و به طور خاص علیه مقاومت ایران در چه نقطه یی است؟

 

پاسخ: تحول خاصی در این پرونده نشده است. اسدالله اسدی و سه مأمور دیگر کماکان در بلژیک در زندان هستند. اما این  پرونده  کماکان مطرح است. شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در همین رابطه تشکیل جلسه داد.

كنگرة   و وزارت خارجه آمریکا هم کماکان به این موضوع می پردازد.

در جلسة استماع در زيركميتة تروريسم به رياست قاضي تد پو که روز 23ابان ماه جاری برگزار شد ناتان سیلز هماهنگ‌كنندة امور ضد تروريسم در وزارت خارجة آمريكا به عملیات تروریستی رژیم علیه مقاومت ایران در پاریس اشاره کرد و گفت:

روز 30 ژوئن مقام‌هاي آلمان يك مقام رژيم ايران تحت پوشش ديپلماتيك را

به‌خاطر نقش او در توطئة تروريستي براي بمب‌گذاري در يك گردهمايي سياسي در پاريس دستگير كردند مقام‌ها در بلژيك و فرانسه نيز دستگيري‌هايي را در ارتباط با اين توطئه انجام دادند».

در این جلسه استماع که نمايندگان هر دو حزب بودند اعلام شد:‌ رژیم ایران هر سال يك ميليارد دلار را براي حمايت از عوامل تروريستش خرج مي‌كند. این رژیم اصلی ترین حامي تروريسم در جهان است و باید با آن مقابله کرد.

 

ناتان سيلز در مؤسسة واشينگتن برای سیاست خاور نزدیک

 

توطئة بمب‌گذاری در گردهمایی پاریس فقط محدود به فرانسه نبود

یک باصطلاح دیپلمات مستقر در اتریش مأمورانی را که در بلژیک مستقر بودند

هدايت می‌کرد و با سفر او به لوكزامبورگ، دستگيري‌اش در آلمان

و سپس استرداد او به بلژیک مواجه بوديم

همة اينها به‌خاطر توطئة بمب‌گذاری در گردهمایی پاریس صورت گرفت

در ماه مارس آلباني دو مأمور رژيم ايران را به‌خاطر طراحي تروريستي دستگير كرد

دولت فرانسه به توطئه براي بمب‌گذاري در گردهمايي پاريس

با اخراج ديپلمات‌ها، مسدود كردن دارايي‌ها

 وكاهش نمايندگي فرانسه در تهران از سفير به كاردار پاسخ داد

 

  استراتژی ضدتروریسم آمریکا از القاعده و داعش به روی رژیم تهران چرخیده است

 

خبرگزاری رویتر، 4 اکتبر2018  دولت ترامپ اولویت بیشتری به ایران و گروههای رادیکالی که ایران از آنها حمایت می کند می دهد و از یک استراتژی ضدتروریسم حمایت می کند که اسنادش روز پنجشنبه منتشر شده و فشار واشینگتن بر تهران را بیش از پیش افزایش می دهد.

استراتژی که توسط جان بولتون مشاور امنیت ملی منتشر شد برای اولین بار است که از 2011 که سیاست ضدتروریسم دولت اوباما تنها روی القاعده متمرکز بود به روی ایران می چرخد.

اینکه در دولت پرزیدنت ترامپ اولویت به ایران داده می شود با این هدف است که نفوذ ایران در خاورمیانه و برنامه موشک بالستیک آن و حمایت از گروههای افراط گرا مهار گردد و وادار شود پای میز مذاکره بیاید.