روزها و یادها هفته آخر آبان

اندازه متن
Aa Aa

۲ آذرماه ۱۳۰۵درگذشت استاد برجسته موسيقي ايران درويش خان

روزها و یادها هفته آخر آبان

                                               استاد موسیقی ایران درویش خان                              

درويش‌خان، استاد برجسته  تار كه نام اصلي اش غلامحسين فرزند حاجي بشيربود در سال ۱۲۵۱ خورشيدي متولد شد، پدرش سه‌تار مي‌نواخت و چون به موسيقي علاقمند بود پسرش را به رشته موزيك مدرسه دارالفنون فرستاد، درويش خان تار را نزد آقاحسين قلي بزرگترين استاد تار زمان خود فراگرفت.

وی از نخستین کسانیست که در ایران کلاس آموزش موسیقی برپا کرد و شماری از نامداران موسیقی ایران از جمله ابوالحسن خان صبا از شاگردان او بودند وي مبتكر پيش درآمد در موسيقي سنتي ايران است و تصنيفهاي بسياري ساخته‌است.

با  ظهوره جنبش  مشروطه ایران در نخستین کنسرتهای که در انجمن اخوت تشکیل شد، وی سمت ریاست و رهبری ارکستر را داشت.


۲ آذر ۱۳۶۰شهادت مجاهد قهرمان، حميرا اشراق

مجاهد قهرمان، حميرا اشراق، يكي از سمبلهاي ميليشياهاي دانش‌آموز مجاهد خلق و يكي از اسطوره‌هاي مقاومت و پايداري زن مجاهد خلق است،او كه در نشريه‌ی نسل انقلاب، ارگان دانش‌آموزي مجاهدين، فعاليت مي‌كرد. پس از شروع مقاومت سراسري، فرماندهي يك گروه از  دانش‌آموزان هوادار را  را بعهده گرفت.

روزها و یادها هفته آخر آبان

                                             شهادت مجاهد قهرمان حمیرا اشراق                             

 

مجاهد شهيد حميرا اشراق، پس از دستگيري به زير وحشيانه‌ترين شكنجه‌ها كشيده شد. هنگام بازجويي و زير شديدترين شكنجه‌ها رو در روي جلاد سرود آزادي را خواند و هرچه بر شدت شكنجه‌ها افزودند، بيشتر مقاومت كرد، آنچنانكه در سحرگاه تيرباران روي صندلي چرخدار به جوخه‌ی اعدام سپرده شد.

ستاره‌ي نام مجاهد شهيد حميرا اشراق بعنوان يكي از سمبل‌هاي ميليشياهاي دانش‌آموز مجاهد خلق و يكي از اسطوره‌هاي مقاومت، در آسمان خونبار انقلاب نوين ايران درخشيدن گرفت.

راه سرخش پررهرو باد.


 ۲آذر ۱۳۶۴خاموشی دكتر غلامحسين ساعدي

ساعدي در سال ۱۳۱۴ در شهر تبريز متولد شد، درهمانجا تحصیلات خود را تا اخذه درجه دکترا ادامه داد همزمان به نویسندگی روی آورد، ساعدی در نوشته‌هایش  زندگی اجتماعی مردم و عمق ضمیرشان را در قالب کلمات هنری به نمایش می‌گذاشت.

روزها و یادها هفته آخر آبان

                                                               دکتر غلامحسین ساعدی                                    

در تمامي آثار ساعدي، عشق به آزادي و مبارزه در راه آزادی همرا با كينه نسبت به ديكتاتوری موج مي‌زند،گذشته از تأثير و جايگاه زنده‌ياد ساعدي در هنر و ادبيات معاصر، پيوند او با مقاومت مردم ايران چه در دوران ديكتاتوري شاه و چه در دوران حاكميت سياه ارتجاع او را از اعتبار و منزلت ويژه‌اي برخوردار كرده است.

ساعدی به مبارزه مسلحانه ایمان داشت و به مقاومت ايران عشق مي‌ورزيد وی  برخي كتابهاي خود را به رهبر مقاومت تقديم كرده بود، و با فروتني و صفاي خاص خود مي‌گفت من مخلص كسي هستم كه با خميني مي‌جنگد، هر چه به من فشار وارد مي‌آورند، دقيقاً از اين موضع است و من از اين موضع كوتاه نمي‌آيم.

دكتر غلامحسين ساعدي در تاريخ دوم آذر ۱۳۶۴ در پاريس چشم از جهان فرو بست،مسئول شوراي ملي مقاومت در پيامي به مناسبت درگذشت شادروان ساعدي فقدان او را ضايعه‌ی پردريغي براي فرهنگ و ادب ايران خواند.


 روز ۲۸ آبان ۱۳۶۶  ايران – كنترا و برملاشدن يكي ديگر از دجاليتهاي خميني

روز ۲۸ آبان سال ۱۳۶۶، يك افتضاح رژيم آخوندي حاكم بر ميهنمان، در سطح جهاني افشا شد.

۲۸ آبان ۱۳۶۶کميسيون ويژه کنگره آمريکا معروف به «کميسيون ايران – کنترا» گزارش نهايي خود را  پيرامون  چگونگي معاملات تسليحاتي  طرف حساب هاي امريكايي با رژيم آخوندي  صادر کرد و رونالد ريگان رئيس جمهور وقت را مسئول اعمال خلاف قانون دستيارانش در اين زمينه معرفي كرد.

روزها و یادها هفته آخر آبان

            ایران – کنترا و برملاشدن یکی دیگر از دجالیت‌های خمینی        

 

ايران كنترا در زمان ريگان طراحي شد،رژيم خميني براي خريد سلاح از آمريكائيان، به منظور تدوام جنگ با عراق وارد يك رشته معاملات سري و مخفي با طرف حسابهاي آمريكايي شده بود.

خميني اين معاملات را در پس شعر و شعارها و دجالگريهاي ضد امريكايي پنهان ساخته، و ميليونها دلار مبلغ پرداختي براي سلاحها را به حساب ضد انقلابيون نيكاراگوئه كه به كنتراها معروف بودند واريز ميكرد، اين لاپوشاني به آن علت بود كه رژيم آخوندي، در ظاهر تحت محاصره اقتصادي آمريكا بود.

افتضاح  معاملات  تسليحاتي رژيم با اسرائيل و امريكا در كتابي بنام مثلث ايران فاش گرديد، نويسنده‌ي كتاب براي اولين بار افشاء كرد  كه محسن كنگرلو معاون  نخست وزير ايران اولين مقام رژيم بوده كه در سال ۱۹۸۶ مخفيانه ترتيب ديداري را براي ارسال سلاح به ايران توسط مك فارلن و اوليونورث داده است، افشاي اين معاملات پنهاني، مايه‌ی رسوايي داخلي و بينالمللي براي خميني شد.


  ۱ آذر ۱۳۸۶ حمايت سيصدهزار تن از شيعيان عراق از مجاهدين

روز اول آذر یادآور حمایت ۳۰۰ هزار تن از شیعیان عراق از مجاهدین است، دراول آذر سال ۱۳۸۶ همزمان با سالروز ميلاد هشتمين پيشواي شيعيان جهان، علي بن موسي الرضا عليهالسلام، بيش از ۳۰۰ هزار تن از مردم شيعه‌ی استانهاي جنوب عراق با امضاي بيانيهيي دخالتهاي سركوبگرانه‌ی رژيم ايران و  نيروي تروريستي قدس در استانهاي جنوبي عراق و اتهامات ساخته و پرداخته اين رژيم عليه سازمان مجاهدين خلق ايران را محكوم كردند.

روزها و یادها هفته آخر آبان

                          حمایت ۳۰۰ هزارتن از شیعیان عراق از مجاهدین         

 

آنان در اين بيانيه اعلام كردند تنها راه حل و  چشم انداز اميد بخش  در عراق و به خصوص در استانهاي جنوبي،  از خلع يد رژيم ايران در پهنه ميهن ما ميگذرد. تجربه ۲۵ سال گذشته نشان ميدهد كه رژيم ايران هرگز از اهداف شوم و توسعه طلبانهي خود، دست بر  نخواهد داشت.

شيعيان عراق در بيانيه خود اعلام كردند دردناكترين خنجري كه رژيم ايران به پهلوي ما شيعيان وارد كرده، استفاده‌ی شرمآور از مذهب شيعه، براي رسيدن به اهداف شوم خود ميباشد.

آنان با اين عمل ضداسلامي و ضدانساني، عاليترين منافع ملي ما را هدف قرار داده و در نهايت، تجزيه استانهاي جنوبي عراق را ازجمله  اهداف پليد خود مشخص كرده اند.


درگذشت دانیل میتران-۱ آذر ۱۳۹۰

دانیل میتران در ۱۷ سالگی در جریان جنگ دوم جهانی به عنوان یک پرستار در  صفوف مقاومت فرانسه به نبرد با نازیها برخاست، در همین دوران بود که با فرانسوا میتران آشنا شد و مبارزه‌اش علیه اشغال نازیها را تا پیروزی ادامه داد.

روزها و یادها هفته آخر آبان

                                    دانیل میتران بانوی بزرگ مقاومت فرانسه                               

در سال ۱۹۸۱ بانوی اول فرانسه شد طی دو دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران او ترجیح می‌داد به فعالیتهای حقوق بشریش به پردازد او پیوسته تلاشش این بود که خودش تجسمی از همان الگو و همان پیام برای مبارزه علیه ستم باشد.

دانیل میتران در سال ۱۹۸۶ بنیاد حقوق بشر فرانس لیبرته را بنیانگذاشت وی همواره بهای اتقادات و آرمانهایش را با موضعگیریها و تلاشهایش می‌پرداخت.

یکی از ارزشمندترین زمینه‌های این تلاش سترگ یاری وقفه ناپذیر او به مقاومت ایران بود، صحنه حضور او در دفاع از مقاومت ایران در مهاجرای کودتاه ننگین ۱۷ ژوئن در سال ۲۰۰۳ از درخشانترین صفحات زندگی و مبارزه او بشمار می‌رود.

او شجاعانه و بسرعت به عنوان همسر رئیس جمهور فقید فرانسه و رئیس فرانس لیبرته در فردای ۱۷ ژوئن نخستین کسی بود که برای یاری به اورسورواز شتافت و همانجا با صدای بلند، برجسب فرقه و سکت و کیش شخصیت علیه  مجاهدین را تمسخر انگیز اعلام کرد و گفت من و همسرم هم زمانی تروریست خوانده می‌شدیم ولی او بعدا رئیس جمهور فرانسه شد و به من مدال افتخار  دادند.

دانیل میتران سرانجام در  اول آذر ۱۳۹۰ پس از ۸ دهه تلاش و پیکار برای احیاء و حاکم کردن ارزشهای انسانی و مردمی چشم از جهان فروبست.

اما همانطور که فرزندش ژیلبرت گفت، او هرگز نمی‌میرد چون مبارزه ادامه دارد و دانیل در قبل و خاطره تمام اشرفیان و اشرف نشانها تا ابد زنده است.