در خاطره روزها ۱ آذر ۱۳۹۷ – ۲۲ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱ آذر ۱۳۹۷  

بیانیه ۳۰۰ هزار شیعه عراقی

بیانیه ۳۰۰ هزار شیعه عراقی

۱ آذر ۱۳۸۶– ۲۲ نوامبر بیانیة ۳۰۰ هزار شیعة عراقی   

در این روز ۳۰۰ هزار تن از شیعیان استان‌های جنوب عراق در یک بیانیه بر ضرورت خلع ید از رژیم آخوندی در عراق تأکید کردند و «سازمان مجاهدین خلق ایران» را شریک استراتژیک مردم عراق برای دستیابی به امنیت، صلح و دمکراسی دانستند.

 

 

قتل فجیع داریوش فروهر و همسرش

قتل فجیع داریوش فروهر و همسرش

۱ آذر ۱۳۷۷ – قتل فجیع داریوش فروهر و همسرش  

در این روز عوامل وزارت اطلاعات حکومت ولایت فقیه در دولت «خاتمی»، در ساعات اولیة شب، «داریوش فروهر» و همسرش «پروانة اسکندری» را در خانه‌شان در خیابان «هدایت» تهران با ضربات کارد ترور کردند. «داریوش فروهر» اولین وزیر کار دولت مهندس بازرگان بود.  

 

 

زلزله در نیشابور

زلزله در نیشابور

۱ آذر ۶۴۶ خورشیدی – ۲۲ نوامبر زلزله در نیشابور  

در این روز زمین لرزة‌ شدیدی شهر تاریخی «نیشابور» خراسان را ویران کرد و هزاران تن کشته و مجروح شدند. این شهر که ۳ سال بعد به هزینة دولت وقت بازسازی شد، در ردیف بلخ، بخارا، هرات و سمرقند یکی از شهرهای باستانی ایران به شمار می‌رود و «طاهر ذوالیمینین» در همین شهر استقلال حکومت خود را از خلافت عباسی اعلام نمود.

 

 

تلاش برای حل مسئله فلسطین

تلاش برای حل مسئله فلسطین

۱ آذر – ۲۲ نوامبر «۱۹۶۷ و ۱۹۷۴ ميلادی» تلاش برای حل مسألة فلسطین  

در این روز «شورای امنیت سازمان ملل» قطعنامة ‌۲۴۲ را تصویب کرد. در این قطعنامه از فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها خواسته شده که با روش‌های مسالمت آمیز مسائل بین خود را حل کنند. در سال ۱۹۷۴ نیز تصویب شد که سازمان آزادیبخش فلسطین عضو ناظر شود.

 

 

ترور کندی رئیس جمهور آمریکا

ترور کندی رئیس جمهور آمریکا

۱ آذر – ۲۲ نوامبر «۱۹۶۳ ميلادی» ترور کندی رئیس جمهور آمریکا

«جان فیتز جرالد کندی» جوانترین رئیس جمهور آمریکا در شهر «دالاس» ترور شد. بلافاصله پلیس، فردی به نام «اوسوالد» را که شاهد و یک مأمور اطلاعاتی بود دستگیر کرد. ۲ روز بعد «اوسوالد» ضمن انتقال، توسط «جک روبی» به قتل رسید. «جک روبی» بعداً در زندان درگذشت.