رودررو:تروریسم رژیم ایران علیه مجاهدین

اندازه متن
Aa Aa

 تروریسم رژیم ایران علیه مجاهدین-۲ آذر

 

این هفته تروریسم رژیم آخوندی بیش از پیش مطرح بود. هم تروریسم آن علیه اپوزیسیون ایران و هم تروریسم آن در منطقه. برنامه رودرروی امروز را به این موضوع اختصاص دادیم و تحولاتی که در این رابطه صورت گرفته است

س: در پرونده تروریسم رژیم آخوندی به طور خاص علیه اپوزیسیون ایران و مجاهدین این هفته چه تحول مهمی صورت گرفت؟

 

این هفته این پرونده در بالاترین مراجع در آمریکا و اروپا مطرح شد

  1. در جلسه رسمی شورای امنیت ملل متحد در نیویورک نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل به این موضوع پرداخت.
  2. در جلسه شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل تروریسم رژیم در اروپا مطرح شد
  3. در پارلمان اروپا هم شاهد بیانیه نمایندگان این پارلمان بودیم.

 

در همه مواردی که اشاره کردم  موضوع طرح تروریستی رژیم علیه مقاومت ایران و مجاهدین مطرح شده است.

روز 28آبان97 در  جلسه رسمی شورای امنیت  نیکی هیلی گفت:

«قبل از طرح تروریستی رژیم ایران در دانمارک،  يك ديپلمات ارشد این رژیم در اتريش دستورات و مواد منفجره را براي یک زوج فراهم كرد تا در گردهمايي مقاومت ايران بمب‌گذاري كنند. تلاشها براي به قتل رساندن مخالفان سياسي در خاك خارجي نشان‌دهندة ماهيت واقعي رژيم ايران و همان نوع رفتاري است كه باعث اجرای تحريم‌های 5 نوامبر علیه رژیم ایران شد»

بلافاصله نمایندگی رژیم ایران در سازمان ملل متحد موضعگیری کرد و مدعی شد این حرفهای نیکی هیلی تحت تأثیر القائات سازمان مجاهدین بوده است. 

 

س: شما به اقدامات شورای وزیران خارجه اروپا و پارلمان اروپا هم ا شاره کردید. آنها چه تصمیماتی اتخاذ کردند؟

روز 29آبان97:‌ شورای وزيران خارجة اتحادية اروپا جلسه یی در بروکسل ترتیب دادند و به بررسی تروریسم رژیم ایران در اروپا پرداختند . آنجا وزیر خارجه دانمارک گزارشی از طرح تروریستی رژیم ایران ارائه داد. او خواستار اقدامات عملی علیه رژیم ایران شد.

خبرگزاری فرانسه  متعاقبا گزارش داد: وزیران خارجه اروپا برای بررسی تحريمهاعليه رژيم ايران   به‌خاطر دو حملة ناكام كه وزارت اطلاعات مسئول آن شناخته شده   توافق کردند . چرا که سرويس‌هاي امنيتي فرانسه به اين نتيجه رسيدند  كه رئيس عمليات وزارت اطلاعات رژيم ايران  دستور توطئة بمب‌گذاري در گردهمايي سازمان مجاهدين خلق ايران در حومة پاريس صادر كرده است. فرانسه دو مأمور مظنون (رژيم) ايران را با مسدود كردن دارايي‌ها به‌خاطر توطئة بمب‌گذاري در يك گردهمايي در نزديكي پاريس هدف قرار داده و دانمارك نيز به پاسخ هماهنگ اتحادية اروپا بر سر يك تلاش ترور ناكام در خاك خودش، فراخوان داده است».

رویترز هم با این عنوان این خبر را مخابره کرد:  اتحادية اروپا از تحريم‌ها عليه رژيم ايران  به‌خاطر توطئة ناكام حمله در فرانسه حمايت مي‌كند

 

150  نماینده پارلمان اروپا روز 29ابان 97   بیانیه یی در محكوميت توطئههاي تروريستي رژيم در اروپا منتشر کردند. پارلمان اروپا انعکاس افکار عمومی مردم اروپاست

4 نایب رئیس پارلمان   و 14 رئیس کمیسیون و رئیس هیأت‌های پارلمان اروپا و شماري از نايب‌رئيسان کمیسیون‌ها و هیأت‌ها و گروه‌هاي پارلماني و 9 وزير پيشين كشورهاي اروپايي این بیانیه را امضا کردند. آنها اعلام کردند: ما باید رژیم ایران را به خاطر توطئه های تروریستی اش مورد حسابرسی قرار دهیم و مأمورین وزارت اطلاعات ایران  را از اروپا اخراج کنیم 

 

س: آیا غیر از موضعگیریها این هفته اقدام عملی مشخصی  هم علیه تروریسم رژیم صورت گرفت؟

بله یک ضربه جدی به یک شبکه تأمین مالی تروریسم رژیم وارد شد. یک شبکه پیچیده با کمک شرکتهای روسی که تحت پوشش کمکهای انساندوستانه فعال بود.

روز ۲۰نوامبر برابر با 29آبان

سایت وزارت خزانه داری آمریکا

دفتر كنترل داراييهاي خارجي وزارت خزانه داري آمريكا 9 فرد و نهاد را در لیست تحریمها قرار داد. شبكه‌يي متشكل از مهره‌ها و نهادهايي كه از طريق قاچاق نفت براي رژيم اسد، صدها ميليون دلار را براي نيروي قدس سپاه پاسداران فراهم مي‌كردند، تحريم و ليست‌گذاري كرد.

در ميان مهره‌هاي تحريم‌شده، اسامي دو تن از مقامات ارشد بانك مركزي رژيم آخوندي به‌چشم مي‌خورد.

خزانه‌داري آمريكا در بخش ديگري از بيانية خود دربارة نقش بانك مركزي رژيم براي كمك به رژيم اسد در خريداري نفت، افزود: « بانك مركزی (رژيم) ایران برای پنهان‌كردن دست‌داشتن در این تبادلات مالی، این پرداخت‌ها به بانك میر بیزنس را با استفاده از شركت تدبیر كیش مستقر در ایران انجام مي‌دهد. به‌رغم اشاره به كالاهای انساندوستانه در اسم تدبیر كیش، این شركت به‌طور مكرر برای تسهیل تبادلات غیر قانونی در حمایت از این طرح نفتی مورد استفاده قرار گرفته است.

شماري از مهره‌ها و نهادهاي ليست‌گذاري‌شده عبارتند از:

محمد عامر الشویكی بخاطر حمایت از بانك مركزی سوریه

شركت تدبیر كیش رسول سجاد و حسین یعقوبی بخاطر حمایت یا ارائه حمایت مالی، مادی یا تكنولوژیكی یا دیگر خدمات در حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران.

محمد قاسم البذال بخاطر فعالیت به سود حزب‌الله

 

رويترز گزارش داد: اين ليست‌گذاري، افراد و نهادهاي مربوطه را عملاً از سيستم مالي بين‌المللي قطع مي‌كند. 

 

س: فعال شدن این پرونده های تروریستی چه تأثیری در روابط اروپا با رژیم ایران دارد؟

علاوه بر انزوای سیاسی و بین المللی  و اینکه این یک رسوایی برای رژیم ایران است. موانع بیشتری برسر راه برجام و همکاری اروپا با رژیم ایجاد می کند.

خبرگزاری رویترز29آبان97 می گوید: آمادگي اتحادية اروپا   براي هدف قرار دادن رژيم ایران به‌خاطر توطئه‌هاي تروريستي يك تغيير موضع از سوي اين اتحاديه است و تأثیر آن را می توان بر روی سرنوشت برجام دید.

رويترز در بخش ديگري از اين گزارش درباره گفتگوهاي اتحادية اروپا پيرامون ساز و كار ويژة مالي با رژيم، مي‌نويسد: «هيچ كشوري خود را به‌عنوان ميزبان احتمالي (اين ساز و كار) معرفي نكرده است. ديپلمات‌ها مي‌گويند، بي‌ميلي آنها از اين ترس ناشي مي‌شود كه اتكاي ساز و كار ويژه به بانك‌هاي محلي براي هموار كردن تجارت با (رژيم) ايران مي‌تواند به مجازات از سوي ايالات متحده و قطع دسترسي آنها به بازار آمريكا منجر شود».

فعال شدن این پرونده می تواند زمینه ساز اقدامات عملی و فشارهای جدی بر رژیم ایران و مراکز دیپلوماتیک آن در اروپا باشد.

 

روزنامه فرانسوي لوموند روز چهارشنبه 30 آبان 97 در مطلبی پیرامون «ساز و كار ويژه» اروپایی برای تبادلات مالی با رژیم  می گوید این سازوکار به دلیل همین اقدامات تروریستی رژیم ایران « بسیار لرزان و نامتعین» شده است

دولت فرانسه به روشنی وزارت اطلاعات (رژيم) ایران را بعنوان آمر و سازماندهندة اصلی این طرح معرفی کرده است. طرحهای تروریستی دیگری در آلبانی، آلمان یا هلند نیز ممکن است کار همین وزارتخانه بوده باشد و به همین دلیل، وزرای خارجه (اتحادیه اروپا) در نشست روز دوشنبه خود توافق کردند، امکان اعمال تحریمهای تازه علیه (رژيم) ایران را بررسی کنند.

 

روز 29ابان97 دبيرخانة شوراي ملي مقاومت با صدور اطلاعيه‌يي، ضمن اشاره به توافق اجلاس وزيران خارجة اتحادية اروپا براي بررسي اعمال تحريم عليه رژيم به‌خاطر اعمال تروريستي آن در فرانسه و دانمارك، تأكيد كرد:

مقاومت ايران خواهان نامگذاري وزارت اطلاعات آخوندها به‌عنوان يک موجوديت تروريستي و محاکمة عوامل و ديپلومات‌هاي رژيم است که مسئوليت مستقيم توطئه‌هاي تروريستي در آلباني، فرانسه، آمريکا و دانمارک (به ترتيب در مارس، ژوئن، اوت و سپتامبر ۲۰۱۸) را به‌عهده دارد.

ديپلومات-تروريست‌ها و مأموران و مزدوران رژيم آخوندي بايد محاکمه و مجازات شوند.

وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران و نيروي قدس آن بزرگ‌ترين ماشنيهاي صدور تروريسم دولتي در جهان امروز هستند». در اطلاعية دبيرخانة شورا هم‌چنين آمده است: «چند دهه سياست مماشات با فاشيسم ديني حاکم بر ايران و همه امتيازهاي اقتصادي و سياسي که طي ساليان گذشته به اين رژيم داده است، تنها باعث تشويق آن به تشديد صدور تروريسم، نقض حقوق بشر و تلاش براي دست‌يابي به سلاح اتمي شده است».