پایداری کارگران هفت تپه یک نمونه از هزاران نمونه دیگر در ایران

اندازه متن
Aa Aa

پایداری کارگران هفت تپه یک نمونه از هزاران نمونه دیگر در ایران – ۴آذر۱۳۹۷

هفت‌تپه، یک نمونه از هزاران

کارگران دلیر هفت‌تپه ضمن ادامة اعتصاب خود که امروز سومین هفته را پشت سر گذاشت، همراه با اعضای خانواده‌های خود دست به تظاهرات و راهپیمایی در شهر شوش زدند و خواستار حقوق به یغما رفتة خود و آزادی همکاران و همرزمان زندانی خود شدند. این در حالی است که روز گذشته مقامات رژیم اعلام کرده بودند که همة کارگران زندانی آزاد شده‌اند. در این حال شمار دیگری از کارگران کشور نیز از اعتصاب کارگران هفت‌تپه حمایت کردند که جدیدترین مورد آن، حمایت کارگران معدن تراورتن عباس آباد محلات در اصفهان می‌باشد.

حمایت از کارگران جنبة جهانی نیز پیدا کرده و سازمان بین المللی کار طی پیامی به آزادی کارگران دستگیرشده نیشکر هفته تپه فراخوان داد. در همین حال فضای سایر کارخانه‌ها و مجتمع‌های کارگری و سایر اقشار اجتماعی نیز ملتهب است و این موضوع هراس و نگرانی مهره‌ها و سردمداران رژیم را برانگیخته و آنها مستمرا نسبت به انفجار به انفجار اجتماعی به رژیم هشدار می‌دهند. توجهتون رو به گزارشی از آخرین تحولات مربوط به اعتصاب کارگران هفت‌تپه و هراس و وحشت رژیم جلب می‌کنم:

یکی از مقامات وزارت کار به نام کریم یاوری ادعا کرد که مسائل شرکت کشت و صنعت هفت تپه در مسیر حل قرار گرفته است. به گفتة وی که اظهاراتش روز گذشته در خبرگزاری حکومتی مهر درج شده دیروز یک ماه از حقوق معوق کارگران به حساب آنها واریز شده. طی اعتراضات اخیر کارگران، حدود ۲۰ کارگر این شرکت زندانی شدند که ۱۵ نفر از کارگران طی روزهای گذشته آزاد شدند و روز گذشته نیز پنج نفر دیگر از کارگران از زندان آزاد شدند.

به گفتة این مقام وزارت کار، قرار است حقوق دوم معوق کارگران تا ۱۵ آذر ماه به حساب آنها واریز شود و مطالبات کارگران این شرکت نیز به تدریج واریز خواهد شد. اما جالب است که همین فرد (کریم یاوری) در مصاحبة دیگری که در خبرگزاری دولتی ایرنا درج شده گفته است «بی اعتمادی کارگران به کارفرمایان موجب شده است با وجود برگزاری جلسات و طرح خواسته ها و حتی پرداخت یک ماه حقوق معوق کارگران هفت تپه باز شاهد ادامه اعتراض باشیم».

دولت اصرار دارد که کارگران هر چه زودتر به سر کار خود برگردند تا محصول نیشکر جمع‌آوری و استحصال شکر که میزان آن امسال 35هزار تن تخمین زده می‌شود صورت بگیرد. چون اگر فصل سرما فرا برسد، نیشکرها تماماً تلف می‌شود؛ اما کارگران که بارها طعم خیانت و وعده‌های بی‌عمل را شنیده‌اند، حاضر نیستند از اعتصاب که تنها سلاح آنها در برابر غارتگران حاکم است، دست بردارند. از این رو آنها امروز نیز ضمن ادامة‌ اعتصاب خود به خیابان آمدند و مطالبات خود را فریاد زدند.

علیرضا محجوب، عضو مجلس ارتجاع طی مصاحبه‌یی با سایت «تابناک» با اشاره به شکست تلاشهای رژیم برای حل مسأله کارگران هفت‌تپه اعتراف می‌کند:‌ «تلاش ما برای سامان دادن به کارگران هفت تپه نتیجه ای نداشته است؛ با این نوع خصوصی سازی کشور را ویران کرده ایم!

محجوب می‌افزاید: «قوانین واگذاری ما بر اساس سوداگری تنظیم شده اند. هفت تپه، تنها یکی از هزاران موردی است که شما می‌شناسید. من می توانم لیست دوهزارتایی از این واگذاری‌ها به شما بدهم که همه دارای اشکالات اساسی هستند و دیر یا زود گریبان (نظام) را خواهند گرفت».

هشدار نسبت به شرایط انفجاری جامعه تنها حرف محجوب و مختص هفت‌تپه نیست. سایت حکومتی بهار بهار می‌نویسد: « مسئولان پر مدعا با در پیش گرفتن راه‌حل‌های موقتی و مقطعی تنها به دنبال ساکت کردن صدای اعتراضی هستند که این بار از خوزستان شنیده شده است».

محمود صادقی عضو مجلس ارتجاع از باند اصلاح طلب نیز طی مصاحبه‌یی با روزنامة ابتکار با تأکید بر آنچه «بحران بی‌اعتمادی در جامعه» می‌نامد میگوید: «در صورتی که مسئولان اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا نتوانند از پس حل آن مشکلات و کاهش این فشارها بر مردم بربیایند، مشروعیت نظام را با چالش جدی مواجه خواهد شد. چالشی که دود آن به چشم همه حاکمیت خواهد رفت، نه تنها یک گروه و جریان خاص». وی سپس با اشاره به امیددرمانی روحانی به جای حل مسائل هشدار می‌دهد: « به دولتمردان می‌گویم چرا مردم را در خواب نگه می‌دارید؟ باید هشدار دهیم که روزهای سختی را پیش‌رو داریم».

پزشکیان نایب رئیس مجلس ارتجاع نیز با تاکید بر بی‌اعتمادی جامعه، فلش را روی خامنه‌ای برده و تصریح می‌کند:‌ «موج بی‌اعتمادی از رفتار ما مسئولان سرچشمه می‌گیرد؛ کسانی که کانون‌های قدرت از بالا به پائین مانند قوا را در دست دارند باید تصمیم بگیرند».

کابوس رژیم، تداوم پایداری کارگران هفت‌تپه – ۳آذر۱۳۹۷

حمایت از خیزش هفت‌تپه ـ نشانه همدلی و همبستگی ملی