در خاطره روزها ۶ آذر ۱۳۹۷ – ۲۷ نوامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۶ آذر ۱۳۹۷  

نامه ۱۲ هزار حقوقدان عراقی

۶ آذر ۱۳۸۸ – ۲۷ نوامبر نامة ۱۲ هزار حقوقدان عراقی    

تجمع حقوقدانان مستقل عراق که ۱۲ هزار حقوقدان و وکیل عراقی را نمایندگی میکند، ممانعت از ورود پزشکان و سوخت به اشرف، توسط نیروهای عراقی را، جنایت ضدبشری و جنایت جنگی، علیه افراد حفاظت شده بر اساس کنوانسیون چهارم دانست.

 

 

زادروز چارلز برد مورخ قرن بیستم

۶ آذر – ۲۷ نوامبر «۱۸۷۴ میلادی» زادروز چارلز برد، مورخ قرن بیستم

مؤلف کتاب «پیدایش تمدن آمریکایی» در این روز به دنیا آمد. «برد» که علت همة جنگها را منافع اقتصادی می‌دانست در جنجالی‌ترین کتابش تفسیر اقتصادی قانون اساسی آمریکا استدلال کرده است که تهیه کنندگان این قانون فقط منافع اقتصادی خود را در نظر می‌گرفتند.

 

 

ندامت پینوشه و درسی برای همه ستمکاران

۶ آذر – ۲۷ نوامبر «۲۰۰۶ میلادی» ندامت پینوشه و درسی برای ستمکاران   

سرانجام «پینوشه» دیکتاتور شیلی، مسئولیت همة جنایتها و خلافکاریهای ۱۷ سال حکومتش را به عهده گرفت. وی به علت بیماری نمی‌توانست خوب صحبت کند. همسرش «لوسیا» ندامت‌نامة او را برای خبرنگاران خواند. «پینوشه» مسئولیت کودتا و قتل بیش از ۳ هزار مخالف سیاسی را بر عهده گرفت.   

 

 

آغاز چاپ روزنامه ها با ماشین خودکار

۶ آذر – ۲۷ نوامبر «۱۸۱۴ ميلادی» آغاز چاپ روزنامه‌ها با ماشین خودکار 

چاپ روزنامة «تایمز» لندن که از سال ۱۷۸۸ منتشر می‌شد، از این روز با ماشین خودکار قوه بخار آغاز شد. پس از ساخت این دستگاه توسط دو آلمانی به نام‌های «کونیگ» و «بائور»، ظرفیت و سرعت چاپ افزایش و هزینة تولید کاهش یافت.

 

 

درگذشت پدر شعر ایتالیا

۶ آذر – ۲۷ نوامبر «۸ سال قبل از ميلاد» درگذشت پدر شعر ایتالیا

«هوراس» شاعر، طنزپرداز و مورخ رومی در این روز درگذشت و ۱۶ قرن بعد، در دوران رنسانس لقب «پدر شعر ایتالیا» را کسب کرد. چند ماه پس از مرگ «هوراس» شاعر دیگر روم، «مانه چناس» نیز در گذشت.