در خاطره روزها ۱۰ آذر ۱۳۹۷ – ۱ دسامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۰ آذر ۱۳۹۷  

اولین نخست وزیر زن در پاکستان

اولین نخست وزیر زن در پاکستان

۱۰ آذر ۱ دسامبر «۱۹۸۸ ميلادی» اولین نخست وزیر زن پاکستان

«بی‌نظیر بوتو» در این روز نخست وزیر «پاکستان» شد. «ذوالفقار علی بوتو» پدرش، رهبر حزب مردم «پاکستان»، قبلا همین مقام را داشت که دولت او در یک کودتای نظامی سرنگون شد و خود او سپس اعدام شد. بی نظیر عاقبت در یک انفجار تروریستی کشته شد.

 

 

آغاز مبارزه رزا پارکس علیه تبعیض

آغاز مبارزه رزا پارکس علیه تبعیض

۱۰ آذر ۱دسامبر «۱۹۵۵ ميلادی» آغاز مبارزه « رْزا پارکس» علیه تبعیض

در این روز « رْزا پارکس» که یک زن سیاهپوست بود بر خلاف قانون، روی صندلی مخصوص سفید پوستها نشست و در برابر هشدارها و تذکرات سفید پوستان به شدت مقاومت کرد. مقاومت «رْزا» به سرعت به مطبوعات کشید و مانند بمبی وجدان‌های خفته را بیدار کرد.

 

 

پایان کنفرانس ۴ روزه در تهران

پایان کنفرانس ۴ روزه در تهران

۱۰ آذر ۱ دسامبر «۱۹۴۳ ميلادی» پایان کنفرانس ۴ روزة تهران

سران آمریکا، شوروی و انگلستان به مذاکراتشان در «تهران» پایان دادند. در این کنفرانس قرار شد در ماه مه یک جبهه زمینی مشترک علیه آلمان ایجاد شود تا فشار آلمان در جبهة شرق کم شود. همچنین طرح تقسیم آلمان پس از جنگ ریخته شد.

 

 

نخستین زن در پارلمان انگلستان

نخستین زن در پارلمان انگلستان

۱۰ آذر ۱ دسامبر «۱۹۱۹ ميلادی» نخستین زن در پارلمان انگلستان

در این روز «نانسی آستور» در یک مبارزه انتخاباتی با اکثریت چشمگیری به پیروزی رسید. وی که در «آمریکا» به دنیا آمده و تابعیت انگلستان را پذیرفته بود، تا سال ۱۹۴۵ کرسی خود را در مجلس «انگلستان» حفظ کرد.

 

 

مقاومت منفی در هند

مقاومت منفی در هند

۱۰ آذر ۱ دسامبر «۱۹۱۹ ميلادی» مقاومت منفی در هند

در این روز اندیشة «مقاومت منفی» که به آن «هرتل» می‌گفتند توسط «مهاتما گاندی» منتشر شد. « هرتل» نوعی اعتصاب و اعتراض عمومی بود که با اجرای آن کلیة مغازه‌ها و بازارها تعطیل می‌شد و کارمندان ادارات در سر کار حاضر نمی شدند.