برنامه رودرو بحران پولشویی-۱۳آذر

اندازه متن
Aa Aa

برنامه رودرو بحران پولشویی-۱۳آذر

اعتراف رسمی جواد ظریف به پولشویی بحرانی در درون رژیم ایجاد کرده است. پولشویی در درون این رژیم پدیده جدیدی نیست پس چرا این اعتراف جواد ظریف این میزان در درون رژیم تنش ایجاد کرده است؟ برنامه رودروی امروز را به این موضوع اختصاص دادیم.

مهمان برنامه ما .. اسحاق علی نژاد است باتشکر از شما .

من هم تشکر می کنم و سلام دارم خدمت همه بینندگان سیمای آزادی

 

س: این هفته ظریف را به کمیسیون امنیت مجلس احضار کردند، نتیجه این احضار چه شد؟

از توضیحات قانع نشدند موضوع افتاد 10 روز دیگر. به گفته یکی از اعضای کمیسیون امنیت مجلس به نامه حسن بیگی از 24نفری که خواستار استیضاح ظریف شده بودند 14نفر امضاهای خود را پس گرفتند. ظریف در جلسه گفت من هیچ ارگانی را متهم به پولشویی نکردم گفتم پولشویی کار نفوذی هاست.

ظریف بلافاصله بعد از جلسه  هم گفت: «این واقعیت وجود دارد که در کشور ما پولشویی است البته پولشویی در همه کشورهای دنیا انجام می‌شود   این واقعیت به این معنا نیست که کسی با پولشویی همراهی می‌کند . این به این معنا نیست که هیچ نهادی از جمهوری اسلامی ایران این کار را انجام می‌دهد».

 

ولی خوب ظریف روز 21 آذر بند را آب داده بود و دیگر رفع و رجوع و توجیه مسئله یی حل نمی کند. به همین دلیل تقریبا از آن روز اغلب نهادهای رژیم درگیر این مسئله شدند. از دستگاه قضاییه  گرفته تا مجلس و  تا سپاه پاسداران.

آخوند صادق لاریجانی، رئیس قضائیه خامنه ای29آبان97  اعتراف جواد ظریف به پولشوییهای میلیاردی را خنجری در قلب نظام توصیف کرد و گفت: مسئولان نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر، به قلب نظام فرو برود. مسیرِ دشوار را نباید با برخی اظهارات و رفتارها دشوارتر کرد».

 

سپاه پاسداران روز ۶آذر در خبرگزاری خود ـ فارس ـ  اعتراف جواد ظریف را «گل به خودی» و عامل تشدید سخت‌گیری اف.ای.تی.اف به (نظام)» توصیف کرد.

 

حتی  برخی عناصر باند  روحانی کار ظریف اعتراف ظریف را  اشتباه می دانند.  عباس عبدی طرح موضوع پولشویی از سوی جواد ظریف را شامل دو اشتباه توصیف کرد. عباس عبدی گفت:‌ ظریف در بیان مسئلة پولشویی دو اشتباه کرده است: ‌اول اینکه بعنوان وزیر خارجه وارد مسائل داخله شده است. دوم این‌که وارد موضوعی شده که نمی‌تواند تا پایان آن‌را ادامه دهد. زیرا منطقی نیست که وزیر خارجه این نکات را بشکافد. طرف مقابل هم متوجه ماجرا شده، لذا فشار می آورد که بگو و الا استیضاح می‌شوی.

 

س: حرف باند رقیب با جواد ظریف چیست؟‌

حرفشان این است که تو با این حرفت که 30هزار میلیارد تومان پولشویی در حکومت هست سند به دست دشمن دادی.

حرفشان هم درست است وزیر خارجه یعنی رسمی ترین مقامی که سخنگوی خارجی این رژیم است وقتی می گوید پولشویی هست. تمام طرف  حسابها می فهمند یعنی از گروه ویژه اقدام مالی ـ  اف ای تی اف تا سوئیت و تا خزانه داری آمریکا و تا طرفهای اروپایی.

پولشویی در رژیم آخوندی چیز جدیدی نیست. تازه اعتراف ظریف به پولشویی تنها 30هزار ملیارد تومان است.

در سالهای تحریم تا 1395 که برجام امضا شد و تحریمها برداشته شد رژیم از طریق بانکهای اروپایی مثل ب ان پ پاریبای فرانسه، استاندارد چارتر انگلستان، دویچه بانک آلمان میلیاردها دلار را پولشویی کرده بود . این بانکها به همین خاطر توسط دولت آمریکا به میلیاردها دلار جریمه محکوم شدند. در ترکیه از طریق هالک بانک میلیاردها دلار پولشویی می کرد. دلالی به اسم رضا ضراب با همدستی بابک زنجانی این کار صورت می گرفت. در امارات متحده عربی همینطور.   

اما الان شرایط متفاوت است.

 اولا:  دو دور تحریمهای آمریکا که اجرایی شده است بسیار متفاوت از تحریمهای دوران اوباماست. این بار چون سیاست غالب مماشات نیست. رژیم نمی تواند به راحتی دور بزند . دولت اوباما چشم می بست.

ثانیا: الان اف ای تی اف یا گروه ویژه اقدام مالی منتظر است رژیم کنوانسیونهای مقابله با تأمین مالی تروریسم و پولشویی را امضا کند اگر نکند دوباره در لیست سیاه می رود. این هم اعتراف ظریف را بیش از پیش مهم می کند. مهلت اف ای تی اف برای رژیم بهمن ماه است

 

س:طرح استیضاح جواد ظریف 11بند داشت یعنی تنها مربوط به اعتراف به پولشویی نبود. بنظرم شما غیر از پولشویی مهمترین محور این طرح چه بود؟

بنظرم حتی مهمتر از پولشویی تروریسم رژیم و مخمصه یی است که رژیم در اون گیر کرده است.  در بند 6 این طرح گفته شده:‌

« دستگیری دیپلمات‌های ایرانی در کشورهای اروپایی به بهانه واهی و عدم مقابله به مثل و تحرکات کافی در دفاع از دیپلمات‌ها»

منظور دستگیری دیپلومات تروریست رژیم اسدالله اسدی است که الان در زندان بلژیک است  و به جرم طراحی و اقدام عملی برای بمبگذاری در گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در پاریس دستگیر شده است. این بزرگترین طرح تروریستی رژیم علیه مقاومت ایران در اروپا بود. که همین حالا علاوه بر اسدالله اسدی 3مأمور دیگر اطلاعات دستگیر شدند. طرحی که باعث تنشهای جدی در روابط رژیم و فرانسه شده است. بحث تحریمهای جدید اروپا علیه رژیم اخیرا در شورای وزرای خارجه اروپا مطرح شد. این یکی از شکستهای بزرگ اطلاعاتی، عملیاتی و سیاسی و دیپلوماتیک رژیم است و یک رسوایی بزرگ است.

 

س:ایا واقعا ممکن است ظریف استیضاح و برکنار شود؟

خیلی بعید است. رژیم خیلی شکننده و زیر ضرب است، نمی تواند تن به چنین تغییرهایی بدهد. مخصوصا در صحنه بین المللی براثر تحریمها و فشارهای مختلف . به سودش نیست در حالی که وزارت خارجه اش در خط مقدم مقابله با تحریمها  و فشارهاست دست به چنین اقدامی بزند.

 

علی لاریجانی روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:

مصلحت استیضاح را من اعلام نمی کنم، مجلس تشخیص می دهد. برخی نمایندگان معتقد هستند که اکنون زمان مناسبی برای استیضاح وزیر امور خارجه نیست، این اختلاف نظر وجود دارد و باید مسیر آن طی شود.

 

کاظم جلالی، رییس فراکسیون مستقلین مجلس گفته است: « در شرایط فعلی سیاست خارجی ما در خط مقدم مبارزه با تحریم‌ها قرار دارد.. بنابراین در شرایط کنونی استیضاح وزیر امور خارجه به مصلحت نیست »

 

استیضاح محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نه تنها با مخالفت طیف طرفدار دولت و اصلاح‌طلبان، بلکه با مخالفت برخی از چهره‌های اصولگرا روبرو شده است. محسن غرویان، از نمایندگان باند خامنه ای در مجلس، در همین رابطه در نوشته‌ای در روزنامه “اعتماد” از کارنامه ظریف دفاع کرد و گفت که او «یکی از چهره‌های موفق دیپلماسی پس از انقلاب است و استیضاح او آنچنان که دلسوزان کشور نیز اذعان می‌کنند، غرض‌ورزانه و بر خلاف وحدت ملی است.»

 

جالب سکوت خامنه ای است. می تواند بگوید این داستان را جمع کنید. اما نمی کند. اژدهای هفت سر پولشویی اول از بیت خودش است. ثانیا نمی خواهد با عناصر باند خودش در بیفتد

باید روزهای آینده ببینیم چه می شود.