در خاطره روزها ۱۴ آذر ۱۳۹۷ – ۵ دسامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۴ آذر ۱۳۹۷  

فرو ریختن سالن فرودگاه

فرو ریختن سالن فرودگاه

۱۴ آذر «۱۳۵۳ خورشیدی» ۵ دسامبر فرو ریختن سالن فرودگاه

سقف سالن استقبال ترمینال فرودگاه مهر‌آباد تهران بر سر مسافران و بدرقه کنندگانشان فرود آمد و بنا به اعلام رسمی، باعث مرگ ۱۷ تن و جراحت دهها تن دیگر شد.

 

 

در گذشت نلسون ماندلا

در گذشت نلسون ماندلا

۱۴ آذر ۵ دسامبر «۲۰۱۳ ميلادی» در گذشت نلسون ماندلا

در گذشت این قهرمان مبارزه با آپارتاید که منبع الهام بخش برای مردم بود، آفریفای جنوبی را در سوگ و ماتم فرو برد. او ۶۷ سال برای برابری و آزادی مبارزه کرده و ۲۷ سال از عمرش را در زندان گذرانده بود.

 

 

در گذشت «نه وین»

در گذشت «نه وین»

۱۴ آذر ۵ دسامبر «۲۰۰۲ ميلادی» در گذشت «نه وین»

ازآزادیخواهان میانمار که نقش فعالی در استقلال کشورش از انگلستان داشت، در سال ۱۹۵۸ بر ضد دولت وقت کودتا کرد و در سال ۱۹۶۲ با کودتایی دیگر زمام امور را به دست گرفت. وی راه استبداد و دیکتاتوری را در پیش گرفت.

 

 

در گذشت کلود مونه

در گذشت کلود مونه

۱۴ آذر ۵ دسامبر «۱۹۲۶ ميلادی» در گذشت کلود مونه

از نقاشان بر‌جستة فرانسه در کتب «امپرسیونیسم» و از نخستین نقاشانی بود که در کنار «پیسارو» و مسیسیلی» سوژه‌های خود را از میان موضوعات طبیعی و فضای آزاد بر گزید و توجه خود را بر تاثیرات نو بر پدیده‌ها متورکز ساخت، آثار او از لطافت و شفافیت بر خوردار است.

 

 

شمار یهودیان جهان

شمار یهودیان جهان

۱۴ آذر ۵ دسامبر «۲۰۰۳ ميلادی» شمار یهودیان جهان

بر اساس آماری که انتشار یافت شمار یهودیان جهان ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن اعلام شد، از این عده پنج میلیون و ۶۰۰ هزار در آمریکای شمالی، حدود پنج میلیون در کشور اسرائیل و بقیه در نقاط دیگر جهان زندگی می‌کنند.