در خاطره روزها ۱۶ آذر ۱۳۹۷ – ۷ دسامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۶ آذر ۱۳۹۷  

آزمایش اولین لوکوموتیو جهان

آزمایش اولین لوکوموتیو جهان

۱۶ آذر ۷ دسامبر «۱۸۰۴ ميلادی» آزمایش اولین لوکوموتیو جهان

ریچارد تروی تیک، یک مهندس معدن انگلیسی برای نخستین بار، موتوری بخاری را برای کشاندن وسائط نقلیه به کار گرفت. این موتور توانست باری به وزن ۲۰ تن را به فاصله ۱۶ کیلومتر حمل کند. تروی تیک در سال ۱۸۰۸ میلادی راه آهن کوچکی در شهر لندن درست کرد.

 

 

روزی که به نام «دانشجو» ثبت شد

روزی که به نام «دانشجو» ثبت شد

۱۶ آذر «۱۳۳۲ خورشیدی» ۷ دسامبر روزی که به نام «دانشجو» ثبت شد

۴ماه پس از کودتای ننگین ۲۸ مرداد، نخستین خروش اعتراض و مقاومت مردم ایران در برابر دیکتاتوری شاه از دانشگاه برخاست. در جریان آن حرکت اعتراضی ۳ دانشجوی مبارز به نامهای «بزرگ نیا»، «قندچی»، و «شریعت رضوی» به شهادت رسیدند، از آن پس ۱۶ آذر به‌عنوان روز دانشجو شناخته شد.

 

 

ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم

ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم

۱۶ آذر ۷ دسامبر «۱۹۴۱ ميلادی» ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم

نیروهای ژاپن در این روز به پایگاه آمریکایی‌ها در بندر «پرل هاربر» در اقیانوس آرام شبیخون زدند. در نتیجة این عملیات، ۲۴۰۳ نفر کشته، ۱۸۸ هواپیما منهدم و ۸ ناو جنگی از دور خارج شد. روز بعد آمریکا به طور رسمی وارد جنگ شد.

 

 

زمین لرزة ارمنستان

زمین لرزة ارمنستان

۱۶ آذر ۷ دسامبر «۱۹۸۸ ميلادی» زمین لرزة ارمنستان

دهها هزار تن در زمین لرزة ۷ ریشتری ارمنستان جان باختند. ۲ روز پس از زمین لرزه، مقامات جمهوری ارمنستان اعلام کردند: این حادثه نزدیک به ۲۵۰ هزار کشته بر جای نهاده است.

 

 

اختراع گرامافون

اختراع گرامافون

۱۶ آذر ۷ دسامبر «۱۸۷۸ ميلادی» اختراع گرامافون

«توماس ادیسون» نخستین گرامافونی را که ساخته بود، در میان شگفتی همگان به نمایش گذاشت. اسم اولیة گرامافون «جعبة ساز» بود. جعبة شگفتی که می‌شد در آن صداهای گوناگون را حفظ و نگهداری کرد. آن شگفتی امروز به عتیقه‌یی در موزه‌ها تبدیل شده.