در خاطره روزها ۲۰ آذر ۱۳۹۷ – ۱۱ دسامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۰ آذر ۱۳۹۷  

راهپیمایی دو میلیون نفری عاشورا علیه شاه

راهپیمایی دو میلیون نفری عاشورا علیه شاه

۲۰ آذر ۱۳۵۷۱۱ دسامبر راهپیمایی دو میلیون نفری عاشورا علیه شاه  

پس از تظاهرات بزرگ «تاسوعا» که به دلیل بند و بست آخوندهای خمینی با حکومت شاه،‌ بدون شعار محوری مرگ بر شاه برگزار شد، در روز عاشورا، با تلاش مجاهدین و نیروهای انقلابی مردم قهرمان تهران همة توافقهای پنهانی خمینی و باندش با مقامات شاه را با شعار «مرگ بر شاه» باطل کردند و راه سازش آخوندها با شاه را بستند.

 

 

نخستین هواپیمای مسافربری فرا صوت

نخستین هواپیمای مسافربری فرا صوت

۲۰ آذر ۱۳۴۶ «خورشیدی» ۱۱ دسامبر نخستین هواپیمای مسافربری فراصوت   

غول هوایی کنکورد، ساخت مشترک فرانسه و انگلستان، در «تولوز» فرانسه به معرض نمایش گذارده شد. این هواپیما که مدتها در مسیرهای بین قاره‌ای مانند آمریکا و اروپا استفاده می‌شد، سرانجام به علت هزینه سنگین و صدای زیاد از دور استفاده خارج شد.

 

 

قیام پرسنل مردمی ارتش در پادگان لویزان

قیام پرسنل مردمی ارتش در پادگان لویزان

۲۰ آذر ۱۳۵۷ ۱۱ دسامبر قیام پرسنل مردمی ارتش در پادگان لویزان  

در گرماگرم تظاهرات دو میلیون نفری مردم تهران در «عاشورا» گروهبان دوم «اسماعیل سلامت‌بخش» و سرباز وظیفه «ناصرالدین امیدی عابد» که از جنایتهای ساواک و کشتار مردم به تنگ آمده بودند، در «پادگان لویزان» طی یک عملیات فدایی، فرماندهان و افسران گارد را مورد تهاجم مسلحانه قرار دادند.

 

 

نخستین میثاق جهانی مبارزه با فساد اداری

نخستین میثاق جهانی مبارزه با فساد اداری

۲۰ آذر ۱۱ دسامبر «۲۰۰۳ ميلادی» نخستین میثاق جهانی مبارزه با فساد اداری    

جهان برای نخستین بار دارای «پیمان مشترک مبارزه با فساد اداری» شد. اصول این میثاق در نشست سه‌روزة «مریدا» در کشور مکزیک تشریح و بررسی شد و آمریکا و مکزیک پیش از سایر دولتها آن را امضاء کردند.

 

 

محاکمه لویی شانزدهم

محاکمه لویی شانزدهم

۲۰ آذر ۱۱ دسامبر «۱۷۹۲ ميلادی» محاکمة لوئی شانزدهم   

محاکمة لوئی شانزدهم پادشاه فاسد و خودسر فرانسه به اتهام خیانت، ‌در این روز در دادگاه انقلاب پاریس آغاز شد. محاکمة شاه توسط مردم عادی، لرزه بر اندام تمامی دیکتاتورهای اروپا انداخت. وی در ماه ژانویه با گیوتین اعدام شد.