حلقه‌های انزوا بر گردن رژیم – ۲۲ آذر۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

حلقه‌های انزوا بر گردن رژیم – ۲۲ آذر۱۳۹۷

گزارشی از جلسه شورای امنیت ملل متحد جهت بررسی تبعیت رژیم از برجام

روز گذشته (21آذر) شورای امنیت ملل متحد دربارة ایران تشکیل جلسه داد و کم و کیف تبعیت رژیم آخوندی از برجام را مورد بررسی قرار داد. توجهتون رو به گزارشی در این باره جلب می‌کنم:

گزارش:

در اجلاس روز چهارشنبه شورای امنیت، خانم رزماری دی‌کارلو معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی گفت دبیرکل این سازمان از (رژیم) ایران می‌خواهد تا «به دقت» نگرانی‌های کشورهای عضو را درباره فعالیت‌های موشکی بالستیک‌اش «مورد توجه قرار داده و آنها را برطرف کند». پیش از آن، دبیرکل در گزارشی به شورای امنیت از یافت شدن موشک‌اندازهای ساخت ایران در یمن خبر داده بود.

در گزارش گوترز، آمده است که دبیرخانه سازمان دو دستگاه شلیک موشک هدایت‌شونده ضد زره یافت شده در یمن را بررسی کرده و نتیجه گرفته است که مشخصات آنها با تجهیزات ساخت ایران انطباق دارد و به نظر می‌رسد این موشک‌اندازها در سال‌های ٢٠١٦ و ٢٠١٧ در ایران ساخته شده باشد. وی افزوده است که بررسی این قطعات ادامه دارد و نتیجه آن بعدا به اطلاع شورای امنیت خواهد رسید.

دراین جلسه، مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا مصرانه از سازمان ملل خواست تا محدودیتها علیه موشکهای (رژیم) ایران را سخت تر کند. به گزارش آسوشیتدپرس، پمپئو از شورای امنیت خواست تحریم تسلیحاتی علیه ایران را در 2020 لغو نکند و کشتیها را در بنادر بازرسی کند و آنها را در دریاها متوقف کند تا نگذارد ایران محدودیتهای تسلیحاتی موجود را دور بزند. در این اجلاس، سفیر هلند در سازمان ملل نیز طی اطلاعیه یی از طرف 8کشور اروپایی گفت برنامه موشکی ایران نگران کننده بوده اما این جدای از توافق اتمی می باشد.

وی به خبرنگاران گفت ما از ایران می خواهیم تا از اینگونه فعالیتها خودداری کند فعالیتهایی که بی اعتمادی را عمیقتر ساخته و تنشهای منطقه یی را افزایش می دهد و ناهمخوان با قطعنامه 2231می باشند. در جلسه شورای امنیت نمایندة اتحادیة اروپا نیز گفت: ما از یافته های دبیرکل نسبت به موشکهای بالستیک و سایر فعالیتهای ایران نگران هستیم. اینها تنشها در منطقه را تشدید می کنند.

نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد گفت: -ما باید تضمین کنیم که ایران به سلاح اتمی نرسد و هدف برجام هم برای 10سال همین بوده است. ضروریست برای ثبات و صلح و امنیت، رژیم ایران باید فورا تمامی فعالیت بی ثبات کننده اش را متوقف کند. نماینده انگلستان در سازمان ملل متحد گفت: -فعالیت بالستیکی (رژیم) ایران باید مهار شود چون امنیت را تهدید می کند. وی افزود: «(رژیم) ایران باید فعالیت بی‌ثبات کننده‌اش در منطقه را متوقف کند و به جامعه بین المللی بپیوندد.

متعاقباً پمپئو در یک پیام توییتری از فرانسه، آلمان و انگلیس به خاطر پیوستن به آمریكا در افزایش نگرانی های ناشی از فعالیتهای موشكی بیرحمانه رژیم ایران تشكر کرد و افزود: بی اعتنایی آشكار (رژیم) ایران به قطعنامه 2231 شورای امنیت برای آمریكا غیرقابل قبول است. در این جلسه نماینده رژیم در سازمان ملل نیز سخنرانی کرد و به جای پاسخگویی به اتهامات، به سوز وگداز از مجاهدین پرداخت و با متهم کردن آمریکا به حمایت از تروریسم گفت: امروزه آمریکا… حمایت خود از تروریسم را به مجاهدین خلق گسترش داده است که بیش از ۱۷۰۰۰ایرانی از جمله مقامات و بسیاری از عراقیان را نیز کشته است.

نمایندة رژیم افزود: مجاهدین در حال حاضر با شخصیتهای عالی در واشنگتن گرم میگیرند تا ایران را از طریق فعالیتهای تروریستی بیثبات کنند. از سوی دیگر، برایان هوک نماینده ویژه در امور ایران که همراه پمپئو در نشست شورای امنیت حضور یافته بود، گفت: هدف همه فشارها به (رژیم) ایران، تغییر رفتار آن است و آمریکا در این سیاست، از حمایت دیگر کشورها برخوردار است. وی افزود: برجام و برنامه موشکی (رژیم) ایران از هم جدا نیستند. قطعنامه شورای امنیت بعد از برجام، صراحتا رژیم ایران را از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده است.

انزوای سیاسی فزاینده و چشم‌انداز تاریک رابطه با اروپا – ۲۰ آذر۱۳۹۷

روحانی، FATF و جنجال و بحران جدید در رژیم