در خاطره روزها ۲۵ آذر ۱۳۹۷ – ۱۶ دسامبر

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۵ آذر ۱۳۹۷  

کتاب لیست شهیدان سند جنایت

کتاب لیست شهیدان سند جنایت

۲۵ آذر ۱۳۸۵ ۱۶ دسامبر کتاب لیست شهیدان، سند جنایت   

«مریم رجوی»، طی پیامی به اجلاس بررسی حقوق بشر در «تاورنی» فرانسه، کتاب لیست اسامی و مشخصات بیش از ۲۰ هزار تن از شهیدان مجاهدین و مقاومت ایران را معرفی کرد و آن را سند گویای وضعیت حقوق بشر در ایران توصیف نمود.

 

 

پیشنهاد ملی شدن نفت

پیشنهاد ملی شدن نفت

۲۵ آذر «۱۳۲۹ خورشیدی» ۱۶ دسامبر پیشنهاد ملی شدن نفت     

دکتر محمد مصدق، در این روز پیشنهاد لغو قرارداد ۱۹۳۳ نفتی بین ایران و انگلستان و ملی کردن «صنعت نفت ایران» را ارائه داد. این پیشنهاد با مخالفت دربار مواجه شد اما از فردای آن روز تظاهرات مردم به حمایت از دکتر مصدق آغاز شد و سرانجام مبارزات مردم تحت هدایت پیشوای جنبش ملی ایران دکتر محمد مصدق به نتیجه رسید و نفت ایران ملی شد.

 

 

قتل راسپوتین

قتل راسپوتین

۲۵ آذر ۱۶ دسامبر «۱۹۱۶ میلادی» قتل راسپوتین

«راسپوتین» کشیش مکار دربار روسیه، به دست شاهزاده «یوسوپوف» و دو تن از اشراف کشور کشته شد. اشراف روسیه گمان برده بودند وی در جهت منافع آلمان کار میکند و مسئول تلفات نیروهای روسیه در جبهه های جنگ جهانی اول است.

 

 

نبرد بالژ

نبرد بالژ

۲۵ آذر ۱۶ دسامبر «۱۹۴۴ ميلادی» نبرد بالژ   

به تصمیم هیتلر ۳ ارتش آلمان مرکب از ۲۰ لشکر با تانکهای جدید در جبهة بلژیک دست به یک ضدحملة شدید زدند تا خود را به «آنتورپ» برسانند. این بزگترین ضدحملة هیتلر بود که پایان کار او را نزدیکتر کرد زیرا متفقین توانستند از پشت به نیروهای هیتلر حمله کنند.

 

 

زادروز بتهوون نابغه موسیقی

زادروز بتهوون نابغه موسیقی

۲۵ آذر ۱۶ دسامبر «۱۷۷۰ میلادی» زادروز بتهوون، نابغة موسیقی

«لودویگ وان بتهوون» موسیقی‌دان معروف آلمانی که آثار ارزشمند و گرانبهایی از خودش به یادگار گذاشت، در این روز به دنیا آمد و در ۵۷ سالگی درگذشت. وی که تحصیلات موسیقی را در وین تکمیل کرده بود، علاوه بر ساختن سمفونی، در نواختن پیانو و ویلن نیز مهارت داشت.