نظام معطل SPV یا بسته اروپا

اندازه متن
Aa Aa

نظام معطل SPV یا بسته اروپا – ۲۵ آذر۱۳۹۷

گزیده ای از اظهارات مهره ها و رسانه های رژیم آخوندی

در حالی که موعد مهلت پاسخ رژیم به کنوانسیون FATF برای تعیین تکلیف بستة اروپا یا SPV به سرعت نزدیک می‌شه، همچنان ابر بلاتکلیفی بر سر رژیم موج می‌زند و هنوز چشم‌ها در نظام به دست اتحادیه اروپا دوخته شده است، این چشم انتظاری در درون رژیم مثل زهر عمل کرده و نه تنها صدای باند دلواپسان خامنه‌ای را در آورده بلکه در باند خود روحانی هم نغمه های یاس شنیده می شود. از مجموعة این صداها چه نتیجه‌یی می توان گرفت و این صداهای متخاصم و متناقض بیانگر چیه؟ گزارش کوتاهی را در این زمینه ببینیم:

گزارش

روزنامة وطن امروز از باند دلواپسان در روز۲۴آذر در مطلب خود با عنوان « کشور معطل SPV» ضمن اشاره به همسویی فرانسه و انگلستان در اجلاس اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه سیاستهای موشکی و منطقه‌یی رژیم با حمله به دولت روحانی نوشته است «دولت حاضر نیست هیچ موضوعی به روابطش با اروپا خدشه وارد کند؛ برجام اروپایی، تصویب FATF و این روزها بحث داغ SPV. ظاهرا دولت تصمیم گرفته است به هر قیمتی مناسبات سیاسی و اقتصادی با اروپا را حفظ کند، حتی اگر به قیمت بی‌حیثیت شدن جایگاه دیپلماتیک و تضییع و زندانی شدن دیپلمات‌‌های ایرانی در اروپا باشد».

جعفر قناد باشی از مهره‌های باند خامنه‌ای هم در روز ۲۴آذر به ارگان باند موتلفه از چشم انتظاری کل نظام صحبت کرد:« بزرگ‌ترين سوالي که اين روزها ذهن کارشناسان و مسئولان را درگير کرده اين است که اروپا با سوابق سياه و بدعهدي هاي مکرر آيا حاضر به تحقق وعده هايش هست ياخير».

پاسخ این مهرة باند خامنه‌ای را یک باند دیگر وابسته به ولی فقیه با عنوان« اتحادیه جامعة اسلامی دانشجویان» داده و خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته است« در واقع این موضوع چیزی جز یک بازی سیاسی از سوی اروپا نیست. اروپاییان موضوع SPV را عقب انداخته‌اند؛ با این بهانه که اگر ایران مجدداً وارد لیست اقدام متقابلFATF شود، SPV کار نمی‌کند». این نوشته افزوده است«حد یقف این گونه امتیاز گیری ها معلوم نیست».

علی خرم دیپلمات سابق رژیم و همسو با باند روحانی در روز 24آذرضمن تایید خواسته‌های طرف مقابل در قبال SPV بر ضرورت پاسخگویی به این خواسته‌ها تاکید کرد و گفت:‌«در این ماجرا نکته‌ای وجود دارد و آن، این است بدانیم سیاست خارجی، امری دو طرفه است و اینگونه نیست که ما فقط بگویم و آنها اطاعت امر کنند و طرف مقابل خواسته‌ای داشته باشد و ما تره‌ای هم برای آنها خرد نکنیم». وی بایادآوری کارنامة تروریستی رژیم در اروپا و تلاش برای بمب گذاری در همایش مجاهدین در پاریس گفت: « اروپایی ها ایران را سرکار نگذاشته اند» و افزود « باید ببینیم خود ما نیز چه کارهایی را انجام داده‌ایم که موجب این تاخیر شده است و اینکه آیا ما از آمادگی صد در صدی برای راه‌اندازی آن برخوداریم؟».

وی بر ضرورت خوردن زهر موشکی و منطقه‌یی در صورت نیاز به SPV تاکید کرد و گفت:« چه بخواهیم و چه نخواهیم و چه دوست داشته باشیم یا نداشته باشم، اروپایی‌ها نگرانی‌هایی در توانمندی موشکی ایران دارند. ما نباید در آستانه اجرایی شدن سازوکار ویژه مالی از سوی اتحادیه اروپا، دست به اقداماتی بزنیم که تنها نتیجه‌اش این می‌شود که ترامپ، پمپئو و نتانیاهو بگویند که دیدید که ما راست می‌گفتیم».

به این ترتیب روشن می شود که نظام آخوندی قبل از اینکه معطل spv باشد، معطل انتخاب نقشه مسیر در خوردن جامهای زهر موشکی و منطقه‌یی و راه آمدن با جامعه جهانی یا انقباض و ایستادن در برابر آنهاست. این معطلی بر تمام رویکردهای نظام سایه انداخته. و خامنه‌ای که می داند انتخاب هر مسیر به سرعت به ختم نظامش منجر می شود، هم‌چنان به مصداق از این ستون به آن ستون سعی در دفع‌الوقت و به تاخیر انداختن زمان تصمیم‌گیری، روزگار بگذراند.

بسته اروپا در بن‌بست اف ای تی اف – ۱۳آذر۱۳۹۷

هایفلاکس قرار داد نمک زدایی آب آشامیدنی دریا با رژیم ایران را معلق کرد