در خاطره روزها ۲۸ آذر ۱۳۹۷ – ۱۹ دسامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۸ آذر ۱۳۹۷  

تجلیل از تانیا

تجلیل از تانیا

۲۸ آذر – ۱۹ دسامبر «۱۹۸۸ ميلادی» تجلیل از تانیا، چریک آمریکای لاتین

۳۱ سال پس از کشته شدن «هیدی بایدر» معروف به «تانیا» استخوانهای او از بولیوی به کوبا حمل شد و در «سانتا کلارا» دفن گردید. «تانیا» تنها چریک زن بود که همراه «چه گوارا» از کوبا به بولیوی رفت و در ۳۱ اوت ۱۹۶۷ در درگیری با ژاندارمهای بولیوی کشته شد.

 

 

گروگانگیری در پرو

گروگانگیری در پرو

۲۸ آذر – ۱۹ دسامبر «۱۹۹۶ ميلادی» گروگانگیری در پرو

کمونیست‌های «پرو» میهمانان سفارت ژاپن را در داخل این سفارت در شهر لیما (پایتخت پرو) به گروگان گرفتند. این گروگانگیری پر سر و صدا تا ماه آوریل ۱۹۹۷ طول کشید.

 

 

شهادت شکرالله پاک نژاد

شهادت شکرالله پاک نژاد

۲۸ آذر ۱۳۶۰۱۹ دسامبر شهادت شکرالله پاک نژاد

انقلابی نامدار میهن، شکرالله پاک نژاد، که در مرداد سال ۶۰ پس از اجرای قراری که با یکی از اعضای مجاهدین داشت دستگیر شده بود، بعد از تحمل شکنجه‌های وحشیانه، در زندان اوین، به شهادت رسید. وی در سال ۱۳۴۸ به جرم ایجاد یک تشکل مسلح انقلابی دستگیر و با انقلاب ضد سلطنتی آزاد شد.

 

 

نبرد هوایی عراق و ایران

نبرد هوایی عراق و ایران

۲۸ آذر – ۱۹ دسامبر «۱۳۵۳ ميلادی» نبرد هوایی عراق و ایران

یک نبرد هوایی در مرز ایران و عراق میان جنگنده‌های دو کشور روی داد. این نا‌آرامی‌های مرزی پس از الغای سلطنت در عراق در سال ۱۹۵۸ میلادی هر از گاهی صورت می‌گرفت. مرز عراق با ایران را انگلیسی‌ها پس از تصرف آن سرزمین در جنگ جهانی اول ترسیم کردند.

 

 

شناسایی استقلال آمریکا توسط فرانسه

شناسایی استقلال آمریکا توسط فرانسه

۲۸ آذر – ۱۹ دسامبر «۱۷۷۷ ميلادی» شناسایی استقلال آمریکا توسط فرانسه

دولت وقت فرانسه به دلیل خصومتی که با انگلستان داشت، استقلال مهاجر‌نشینان انگلیسی در آمریکای شمالی را به رسمیت شناخت. سرانجام نیز پس از مبارزات طولانی مردم آمریکا، پیمان به رسمیت شناخته شدن آمریکا به عنوان یک کشور مستقل توسط نمایندگان آمریکا و انگلستان در سال ۱۷۸۳ در پاریس امضا شد.