آثار تحریمها دربرنامه رودر رو- ۷دی

اندازه متن
Aa Aa

برنامه رودرو آثار تحریمها ۷دی

 

آخوند روحانی درهنگام ارائه لایحه بودجه سال 98 به صراحت به آثار تحریمها اعتراف کرد. او تا به حال تلاش می کرد وانمود کند که اوضاع هیچ تغییر نکرده است و حتی مدعی بود که اوضاع اقتصادی بهتر هم شده است. برنامه رودرروی امروز را به این موضوع اختصاص دادیم

 

س: روحانی این هفته در مجلس گفت:‌لایحه بودجه سال ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس می شود که ما از اواخر سال گذشته با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم. روحانی به این صراحت به اثار تحریمها اعتراف نمی کرد. چه شد حالا کار رو کرد

س: واقعیتهای بیرون تحمیل می کند. با  دجالگری  و شیادی نمی شود پوشاند.  کما اینکه روز بعد یعنی ۵دی گفت تحریمها زلزله است

«باید در اقتصاد کاری بکنیم راهی در پیش بگیریم اقداماتی را انجام بدهیم که با زلزله تحریم ها زلزله فشار با زلزله توطئه دشمنان ما ساختمان ما آسیب نبیند… امروز کشور ما در شرایط سختی   قرار دارد فشار و تحریم خارجی هست»

این وضعیت  شریط سخت یا زلزله در همین بودجه یی که به مجلس ارائه داده است. کاملا پیداست:

آسوشیتدپرس4دی97 گزارش داده است:

«این اولین بودجه ارائه شده بعد از اعمال مجدد تحریم های آمریکاست. تحریمهایی که صنعت نفت را هدف قرار داده است.بودجه 47.5 میلیارد دلاری ارائه شده در روز سه شنبه کمتر از نصف بودجه سال قبل است که عمدتا بدلیل کاهش جدی بهای ریال است.

دولت تصمیم دارد 35 درصد بودجه را از درآمد نفت براساس صدور یک و نیم میلیون بشکه در روز  با قیمت ماکزیمم 54 دلار در هر بشکه تامین نماید»

  

این ها همه روی کاغذ است. اولا براساس پیش بینی رویتر و منابع نفتی صادرات نفت  چشم انداز صادرات نفت زیر یک میلیون است.  قیمت نفت هم که   سیر نزولی دارد . روز ۵دی که روحانی بحث زلزله تحریم و زلزله فشار را کرد قیمت نفت زیر 50دلار بود.

همون روزی که روحانی در مجلس  لایحه را ارائه داد دلار در بازار ارز تهران حدود دو هزار تومان افزایش یافت.

 

س:روند تحریمها به چه صورت هست؟ طی این یک هفته اخیر در رابطه باتحریمها چه موارد جدیدی داشتیم؟

 

دامنه تحریمها هر روز گسترده تر می شود و پهنه های بیشتری را در بر می گیرد.

روزنامه بیلد آلمان ۳۰آذر خبر دادند

از ژانویه 2019 که از ۱۱ دیماه جاري شروع می شود، پروازهای ماهان ایر را ، که به خاطر خدمات‌رسانی به نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران در لیست تروریستی قرار دارد، در فرودگاههای آلمان ممنوع کرد.  

بیلد نوشت: شرکت هواپیمایی ماهان مظنون به انتقال نیرو و تجهیزات جنگی برای سپاه پاسداران از جمله به مقصد سوریه است و تاکنون با پروازهای غیررسمی و اغلب با پروازهای تهران ـ دمشق بیش از 100بار برای دیکتاتور سوریه،  نیرو، سلاح و مهمات تأمین کرده است.

 

خبرگزاری رویترز روز 30آذر به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد شرکت ملی نفت چین  واحدهای بانکی خود را از انجام بسیاری از خدمات مالی مربوط به رژیم ایران منع کرده زیرا از تحریم‌های آمریکا علیه  رژیم ایران نگران است

 

واحد دی‌اچ‌ال اکسپرس آلمان اعلام کرد، از اوایل ماه گذشته میلادی، خدمات خود از مبدا و به مقصد ایران را متوقف کرده است. دی‌اچ‌ال که یک شرکت بین المللی است، بر ارسال نامه و مراسلات پستی نظارت دارد.

 

اسلک، حسابهای رو به ایران را پاک کرده است

سایت اس اف ویکلی(آمریکا)  ۲۹آذر۹۷:

اسلک طی اطلاعیه یی   گفت روی آدرس های آی.پی اتکا می کند تا از تحریمهای کوبا،ایران، کره شمالی، سوریه و کریمه متابعت کند…با این سیاست کسی که به یکی از این کشورها سفر کرده باشد از توریستها گرفته تا ایرانیهایی که برای دیدارهای خانوادگی سفر می کنند ممکن است مشاهده کنند که حسابشان حذف شده است.

 

س: چشم انداز این وضعیت اقتصادی چی هست؟

چشم انداز فی الواقع سیاه است.

کسری بودجه بی‌سابقه  

مطابق اعلام بانک مرکزی ایران، کسری بودجه دولت ایران طی هفت ماهه سال جاری خورشیدی به رقم بی سابقه ۳۹ هزارمیلیارد تومان رسید. یعنی  ۴۱ درصد درآمدها محقق نشد

سقوط قیمت نفت

نفت ایران در ۲.۵ ماهه اخیر بیش از   ۳۰ دلار ارزان شده است  و  سقوط طلای سیاه ادامه دارد

این پایین‌ترین سطح قیمت نفت طی ۱۵ ماه گذشته به شمار می‌رود

جالب است روز ۲۰آذر روحانی مدعی شده بود: شرایط فروش نفت رژیم به مراتب بهتر شده

یک روز بعد یعنی روز ۲۱آذر ببینید چه می گوید:

خب مقطعی كه ما الان هستیم مقطع تحریم هست در مقطع تحریم بطور طبیعی مردم با مشكلاتی مواجه هستند به هر حال یك نوع جنگ اقتصادی است یك نوع جنگ روانی ست شرایط ما نمیتوانیم بگیم شرایط عادی ست . شرایط سخت است

 

خبرگزاری فرانسه4دی97: مشکلات اقتصادی رژیم ایران فراتر از تحریمها

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: رژیم ایران با چالشهای اقتصادی حادی مواجه است . همه مشکلات، ناشی از تحریمهای آمریکا نبوده اند ریال  بدنبال خروج دونالد ترامپ از برجام2015 نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است…این وضعیت قیمتها را بالا برده و عمده سرمایه گذاری خارجی که حسن روحانی توقع داشت جذب شوند را بلوکه کرده است و صندوق بین المللی پول حالا پیش بینی می کند اقتصاد ایران تا سال آینده 3 و 6دهم درصد تحلیل رفته و افت می کند

 

راه برون رفتی هم نیست.

هم به دلیل تحریمها، هم به دلیل دزدی و  اختلاس و هم اشکالات ساختاری نظام ولایت فقیه ببینید خودشان چه می نویسند

سایت حکومتی صبح نو است 3دی97

«روزهای سختی برای اقتصاد ایران است. برای تولیدکنندگان بیشتر. شاید 97 را بتوان یکی از سال‌های شوم برای اقتصادی‌ها و فعالان این حوزه دانست. دیگر خبری از تورم تک‌رقمی نبود و در مقابل، رکود هم تشدید شده بود، یعنی علاوه بر اینکه همچنان اقتصاد ایران با رکود مواجه بود تورم هم به آن اضافه شد. همه مشکلات رکود سرجای خودش بود که تحریم‌ها هم اضافه شد و آن ابر هم حالا شروع به باریدن کرده است و با پدیده‌ای به نام رکود تورمی مواجه شده‌ایم.امروز در شرایط انقباضی هستیم نه امیدی به درآمدهای ارزی است و نه سرمایه خارجی»

 

س:برخی محافل سیاسی و مطبوعاتی این هفته از تشدید تنش میان آمریکا و رژیم خبر دادند. بیشتر این محافل روی آمدن ناو هواپیمابر آمریکا انگشت گذاشتند. واکنش رژیم چه بود؟

بیشتر ترس و نگرانی بود. به گفته آسوشیتدپرس بعد از برجام این اولین بار است که یک ناو هواپیمابر آمریکا وارد خلیج فارس می شود.

اکسپرس انگلستان روز ۴دی نوشته بود:‌ ناوهای هواپیما بر آمریکا همیشه به هر کجا که احتمال درگیری وجود داشته باشد می روند. اگر رژیم ایران تلاش کند عبور و مرور در تنگه هرمز را مختل کند با پاسخ آمریکا و متحدان عرب آن روبرو می شود.

البته رژیم دست از پا خطا نمی کند.

سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش تحت امر خامنه‌ای گفت: خامنه‌ای گفته است که از راههای میانبر بروید، و به سلاحی دست یابید که دیگران ندارند.

یعنی قدرت رویارویی ندارد و بیشتر منظور همان  طرحهای تروریستی است

 

البته نگرانی حکومت آخوندی،  بیش از موضوع این ناوهواپیمابر است. از تحولات در دولت آمریکا نگران است.   حسین موسویان سخنگوی سابق تیم مذاکره کننده رژیم که در دوره اوباما به راحتی به کاخ سفید تردد می کرد. می گوید  مثلت جدیدی از پمئپوـ بولتون و رئیس جدید پنتاگون در حال شکل گیری است.

وی که سخنان در ایسنا ۳دی منعکس شده می گوید:‌ «استعفای ژنرال متیس وزیر دفاع، جان بولتون را شاد کرد، زیرا متیس هم موافق برجام بود و هم مخالف جنگ. با خروج متیس، اگر فرد جایگزین وزیر دفاع در خط جان بولتون باشد، مثلت جدیدی از پمئپوـ بولتون و رئیس جدید پنتاگون، شکل می‌گیرد که اقدامات ضدجمهوری اسلامی را با شتاب بیشتری گسترش می‌دهد».

رژیم البته از رفتن یک نفر دیگر هم نگران است. برت مک گرک نماینده آمریکا در ائتلاف بین المللی ضدداعش.

رئیس جمهور آمریکا در رابطه با استعفای برت مک گرک، در پیامی نوشت: به خاطر بیاورید که مک‌گرک توسط اوباما منصوب شده بود ، مسئول بار زدن یک و هشت دهم میلیارد دلار پول نقد در هواپیما و ارسال آن به رژیم  ایران بود. این بعنوان بخشی از معامله منقضی شده وحشتناک اتمی با رژیم ایران بود. (توییت ترامپ – 22دسامبر ۲۰۱۸)

 

رژیم از پیامدهای خارج  شدن نیروهای آمریکا از سوریه هم نگران است.  برخی  از سرکردگان نظام از تمرکز آمریکا روی تهدیدات تروریستی و منطقه یی حکومت آخوندی هراسان شده اند.

رسانه حکومتی خبر  آنلاین ۳دی در مطلبی تحت عنوان «ترامپ چه خوابی برای عراق دیده است؟»  می نویسد: درپی انتشار خبرهایی مبنی بر تمایل آمریکا برای مستقر کردن نظامیان آمریکایی خارج شده از سوریه در خاک عراق، مقام‌های عراقی با طرح احتمالی ورود نظامیان جدید آمریکایی به این کشور مخالفت کرده‌اند.