روزها و یادها-هفته دوم دی

اندازه متن
Aa Aa

۱۰ دی ماه ۱۲۹۰ شمسی، شهادت ثقه‌الاسلام تبریزی،قهرماني از انقلاب مشروطه

روز دهم دي ماه ۱۲۹۰ شمسي، مصادف با عاشوراي حسيني، قزاقان تزاري به منظور زهر چشم گرفتن از مردم مقاوم تبريز، گروهي از آزاد‌يخواهان، ازجمله ميرزا علي آقا ملقب به ثقه الاسلام و۷ تن ديگر، از جمله حسن و قدير، فرزندان ۱۶ و ۱۸ ساله‌ی علي مسيو از رهبران مجاهدان تبريز را  به دار آویختند.

«آقا علي ثقة‌الاسلام… مجتهد تبريزي از نامدارترين  روحانيون آزاديخواه آذربايجان بود.

               شهادت ثقه‌الاسلام تبریزی قهرمانی از انقلاب مشروطه                

مرحوم ثقه‌اسلام در جواب قونسول روس که از وی خواسته بود ورقه‌ای را با پشت کردن به مردم و فداییان تبریز امضاء کند گفته بود این نوشته بر خلاف حقیقت است و قلم من به تصدیق آن آلوده نتواند گردید از این سخن قونسول روس برآشفته،خودش با دو نفر دیگر هرچه توانستند به زجر و توبيخ و دشنام آن مرحوم پرداخته، تا جايي كه از صدمات آن بي‌هوش گرديد، در آن هواي سرد آن شهيد راه حريت اسلام را در اتاقي خالي از فرش برده و آن چه توانستند به صدماتش پرداختند.

ساعت دوازده شب عاشورا، ميرزا علي‌اكبر‌خان منشي، از طرف جنرال قونسول روس مجدد نزد ايشان رفته خواهش تصديق ورقه‌ی مذكور را نمود.

ثقة‌الاسلام فرمودند هيهات! هيهات! به قونسول بگو كه من اقتدا به مولاي خود نموده، دست به ناحق دراز نخواهم كرد ولو اين‌كه به مقتداي خود ابي‌عبدالله‌الحسين ملحق گردم.

عمال استعمار و استبداد، بارها  از ثقة‌الاسلام خواستند كه براي رهايي از اعدام، آزاديخواهان مجاهد و اقدام‌هاي آنها را محكوم كند، اما ثقةالاسلام زير بار نرفت و با استواري مرگ را به خيانت و پشت كردن به مردم ترجيح داد.


 ۹دي ۱۳۶۰ مقاومت حماسي و شهادت قهرمانانه مادر ذاكري،

يكي از والا‌ترين نمونه‌هاي زن مجاهد خلق، مادر قهرمان سكينه محمدي اردهالي (مادر ذاكري) است كه در سن ۶۰سالگي  و پس از مقاومتي حماسي در زير شكنجه‌هاي وحشيانه‌ی دژخيمان خميني، برابر جوخه‌ی تيرباران ايستاد و دلاورانه به شهادت رسيد.

                         مقاومت حماسی و شهادت قهرمانانه مادر ذاکری                    

تيرباران  او خشم بسياري از مردم را به ويژه در محلههايي كه او را ميشناختند بيش از پيش عليه رژيم ضدبشري خميني برانگيخت. مادر ذاکری، براي اهالي محلات وسيعي از تهران نامي آشنا بود، زني آگاه و باتقوا كه سالهاي متمادي جلسات مذهبي زنان را در تهران اداره مي‌كرد و در هر كجا، ايمان و عقيده و تلاش در راه عقيده را در كادر آزادگي و ضديت با ظلم و ستم تبليغ مي‌نمود.

به‌اين ترتيب، مادر ذاكري از زمره‌ی زنان آگاهي است كه مرتجعان دين‌فروش را از كرسي ريايي مذهبي به‌زير كشيدند و ماهيت ضد‌اسلامي خميني و جنايات زن‌ستيزانه‌اش را كه مي‌خواست آنها را با توجيهات مذهبي بپوشاند، با نثار خون پاک خود برملا كردند.

يك گواه ثبت شده در تاريخ اين واقعيت، لحظ‌ه‌ی تيرباران اين مادر قهرمان است. لحظه‌ي كه با پس زدن دست جلادانی كه ميخواستند چشمهايش را ببندند، فرياد زد «چشمهايم را نبندید، مي‌خواهم با چشم خودم حقانيت مجاهدين را ببينم».


۱۲ديماه ۱۳۸۸ درگذشت آيت الله دكتر علي گلزادة غفوري

آيت الله علي گلزادة غفوري پدر سه شهيد مجاهد خلق، كاظم، صادق و مريم بود كه هر سه توسط خميني دژخيم به جرم عضويت در سازمان مجاهدين خلق ايران تيرباران شدند. همچنين آقاي گلزادة غفوري كه در سال ۶۰ كانديداي اولين دورة

مجلس شوراي ملي بود به علت حمايت از  فرزندان مجاهدش از مجلس تصفيه شد.

                                     درگذشت آیت‌الله دکتر علی گلزاده‌غفوری                 

آيت الله دكتر علي گلزادة غفوري اسلام شناس حقوقدان و محققي برجسته  با تاليفات  و آثار ارزشمندی همچون اَنفال، يا ثروتهاي عمومي بود كه در روشن كردن افكار جوانان ميهنمان در دهه‌ی پنجاه نقشی موثر داشت.  اما والاترين اثر اين استاد ارجمند همانا صبر جميل و پايداري و ايستادگي او در برابر رژيم ضد بشری و تقديم جگرگوشگان شهيدش در راه آزادي ايران و  تطهير نام اسلام از لوث استبداد ديني حاكم است.

دو پسر قهرمان او مجاهدان شهيد صادق و كاظم گلزاده‌ی غفوري در زمره‌ی رشيدترين فرزندان  ملت ايران هستند كه درجهاد رهايي بخش عليه رژيم خميني جان فداي آرمان آزادی مردم ایران کردند.

استاد گلزاده‌ی غفوري به فاصله‌ی پانزده روز در مهر و آبان ۱۳۶۰شاهد اعدام آنها  بدست دژخیمان ديكتاتوري خميني بود و پس از آن بر صبر و استقامت خود  افزود. مجاهد شهيد مريم گلزاده‌ی غفوري دختر استاد گلزاده‌ی غفوري،  و داماد ايشان مجاهد شهيد عليرضا حاج صمدي نيز  پس  از سالها اسارت و شكنجه گاههاي خميني  در سال ۶۷  در قتل عام زندانيان سياسي بدست دژخیمان خمینی  اعدام شدند و به كهكشان شهيدان راه خدا و خلق پیوستند.

آیت‌الله دكتر گلزاده‌ی غفوری در سال ۱۳۸۳ به مجاهدان اشرف كه آنان را   فرزندان خود مي ناميد پيام داده بود  من تماما با شما هستم در راه اهدافتان با تمام توان  بتازيد.