تروریسم رژیم  طالبان دربرنامه رودرو

اندازه متن
Aa Aa

برنامه رودرو  تروریسم رژیم  طالبان 11دی97

 

این هفته گوشه دیگری از دخالتهای رژیم ایران در افغانستان برملا شد. از دخالتهای تروریستی تا دخالتهای سیاسی . در برنامه رودروروی این هفته به ابعادی از این  دخالتها می پردازیم.

اسحاق علی نژاد در این برنامه ما را همراهی می کنند

 

من هم تشکر می کنم و سلام دارم خدمت همه بینندگان سیمای آزادی

 

س این هفته انفجارهایی در هرات افغانستان روی داد و منجر به کشته شدن شماری از شخصیتها و مردم شد اما بلافاصله مقامهای این منطقه انگشت اتهام را به سوی رژیم ایران نشانه رفتند. چه دلیلی برای دخالت رژیم در این عملیات تروریستی هست؟

 

دلایل و اسناد و مدارک فراوان است. روز هشتم دیماه جاری رسانه های افغانستان خبردادند که بعد از ترورها و انفجارهای هدفمند در هرات 134 نفر را دستگیر کرده اند. اکثر دستگیرشدگان  در بازجوییهای خود اعتراف کرده اند که شخصیتهای معروف و مقامهای ارشد امنیتی هرات را  با دستورات سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی  رژیم ایران هدف قرار داده اند.

فاضل رحمان خادم  مدیر بخش ضدتروریسم  مرکز پلیس هرات فاش ساخت تمامی حملات هدفمند در هرات با هدایت محمود افخمی سرکنسول رژیم  ایران در این استان انجام شده است. وی گفت:‌کنسولگری رژیم ایران پشت ترور برادرش قرار دارد.

دستگاههای امنیتی رژیم ایران صدها هزار دلار برای کسانی که در پشت این ترورها هستند هزینه می کنند

گزارش ها نشان می دهد که کنسول رژیم ایران در ولایت هرات در حدود  هشتاد درصد  از تهاجمات تروریستی در این ولایت دست داشته و با طرح و آموزش  اعضای سپاه پاسداران رژیم ایران انجام شده است .

 

پیش از این هم موارد متعدد از کمکهای رژیم به طالبان فاش شده بود

یک  فرمانده طالبان به اسم عبدالله به وال استریت ژورنال گفته  است ماهانه ۵۸۰ دلار از ایران مزد می‌گیرد. پولی که در افغانستان مبلغ کمی نیست.

در  ماه سپتامبر 2015 روزنامه تلگراف انگلستان به نقل از مقامهای افغانستان فاش کرد

رژیم  ایران چهار کمپ آموزشی در تهران، مشهد، زاهدان و کرمان در اختیار طالبان قرار داده است.

 

در سال 2016 فاش شد  ملا اختر منصور  رهبر سابق طالبان پیش از کشته شدن دو ماه در ایران بوده و “مذاکرات مفیدی” با مقامهای ایران داشته است.

 

فقط کمکها محدود به  طالبان نیست بلکه شبه نظامیان فاطمیون از سوریه هم هست.

اسکای نیوز روز 9دی97

رسانه های افغانستان به نقل از مسؤلین این کشور نسبت به  بازگشت شبه نظامیان مسلح تیپ فاطمیون به این کشور ابراز نگرانی کردند . این شبه نظامیان به نیابت از رژیم ایران  و به منظور خواسته های توسعه طلبانه این رژیم در سوریه   در کنار عناصر بشار اسد می جنگند

 

س: این هفته پاسدار شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت رژیم پس از سفر  به کابل به رابطه با طالبان اعتراف کرد. چرا این کار را کرد مگر نمی شد در خفا این کار را ادامه بدهد؟‌

اولا ابعاد دخالتهای رژیم در افغانستان به حدی است که نمی شود در خفا و پرده پوشی کرد. یعنی اگر پاسدار شمخانی به صراحت هم نمی گفت آنقدر مدرک و اطلاعات هست که جای تردیدی نبود. اما این پاسدار می خواهد به طرفهای مقابل بگوید. من برگ طالبان را در دست دارم. برای امتیازگیری و چانه زنی . رژیم برخی اوقات تهدیدهایش با موشک است و برخی اوقات هم با تروریسم و نیروهای نیابتی

 

البته حرف شمخانی اولین بار نیست. روز ۳۱ اردیبهشت امسال محمدرضا بهرامی، سفیر ایران در افغانستان «تماس» جمهوری اسلامی با گروه طالبان را تأیید کرد.او این‌ گونه توضیح داد: «به صراحت گفته‌ایم که با طالبان تماس داریم »

 

البته حمایت رژیم از طالبان به سال 2001  و بعد از یازدهم سپتامبر و  از همان نخستین روزهای سقوط طالبان  بر می گردد.

پس از حادثه یازدهم سپتامبر، بخشی از فرماندهان و شبه نظامیان طالبان که رسیدن به پاکستان برای‌شان سخت بود، به ایران گریختند.  آنها  در ایران کشور مصون ماندند. حتا گزارش‌هایی وجود داشت که دولت ایران همان پایگاه نظامی‌ای را که زمانی در اختیار مجاهدین غرب افغانستان برای مبارزه با طالبان قرار داده بود، به طالبان واگذار کرده است.

 

س: دخالتهای سیاسی رژیم ایران در افغانستان به چه صورت است؟

 

رژیم با خریدن مقامها و سیاستمداران این کشور سیاستهایش را پیش می برد. در گزارشی 117صفحه یی از وزارت دفاع آمریکا که برای کنگره تهیه شده است گفته شده:

رژیم ایران به مقامات افغانی برای پیشبرد منافع اش در این کشور رشوه میدهد. از جمله به کاندیداهای سیاسی  

براساس گزارش پنتاگون رژیم  ایران در تلاش است تا دولتی  در افغانستان  حاکم شود که  پاسخگوی اهداف آخوندها باشد.

ایران با پیگیری این اهداف به‌دنبال یک استراتژی چند جانبه است و با گسترش سرمایهگذاریهای تجاری و اقتصادی و حمایت از طالبان  در تلاش است تا روابطش را با دولت افغانستان تقویت کند  .

 در دوره حامد کرزای بارها فاش شد که رژیم ایران با چمدان پول نقد می برد برای برخی مقامهای افغانستان

این پولها از کیسه کی از کیسه مردم ایران میرود

 

در گزارش جدید وزارت دفاع آمریکا آمده است: نیروی قدس سپاه پاسداران با ارائه سلاح، مواد منفجره، آموزش، حمایت اقتصادی و حمایت سیاسی به طالبان تلاش می‌کند تا علیه حضور نیروهای آمریکایی و ائتلاف عمل کنند  

 

 

س: چه اقدامات مشخصی علیه دخالتهای رژیم ایران در افغانستان صورت گرفته است؟

آمریکا در ماه گذشته میلادی در حرکتی برای متوقف کردن مداخلات رژیم در کشورهای همسایه، تجهیزاتی  را به نمایش گذاشت که نشان می‌داد رژیم ایران تسلیحات در اختیار شبه‌نظامیان افغانستان و یمن قرار می‌دهد.  این نمایشگاه تسلیحاتی را برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا برپا کرد.

رویترز نوشت: آمریکا در ماه اکتبر ضمن متهم کردن رژیم ایران  به دادن آموزش نظامی، مالی و تسلیحات به طالبان، تحریم‌هایی را علیه 8فرد از جمله مسئول ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران اعمال کرد.