نگاهی به رسانه های جهان  – ۱۳ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان  – ۱۳ ۱۰ ۱۳۹۷

خبرگزاری بلومبرگ

1. با مقاله‌ای از خبرگزاری بلومبرگ درباره سانسور وسرکوب رسانه‌یی در ایران تحت حاکمیت آخوندها شروع می‌کنیم که در عنوان مطلب خود نوشته: «رژیم ایران سرکوب رسانه‌های اجتماعی را با محدودیت اینستاگرام گسترش می‌دهد». در این گزارش آمده است: «کارگزاران رژیم آماده می‌شوند تا دسترسی به اینستاگرام را بلوکه کنند و بدین وسیله سرکوب رسانه‌یی اجتماعی را به تنها پلتفرمی که آزادانه در اختیار همه بوده را گسترش بدهند. جواد جاویدنیا معاون امور سایبری دفتر دادستانی رژیم گفته است: شورای ملی سایبری گامهایی را تصویب کرده تا این نهاد خدمات دهی را، بلوکه ‌کند. بلومبرگ اضافه میکنه که:‌ اینستاگرام هم مثل توییتر، فیس‌بوک، یوتیوب و تلگرام به دلایل امنیت ملی به سمت ممنوع شدن میره».

روزنامه واشنگتن تایمز

2.روزنامه واشنگتن تایمز، در مقاله‌ای به نگرانی جهانی نسبت به آینده پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، به‌خصوص در مورد رژیم ایران پرداخته و در عنوان مطالب خود آورده: « اجرایی‌کردن پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای کره‌شمالی و ایران ». و نوشته: « برای ربع قرن، واكنش جهان نسبت به این موضوع با اعمال سیاست فشار، دیپلماسی ناموفق و تحریم‌ها همراه بود كه مورد حمایت قرار نگرفت. واقعیت پایه‌ای این هست كه عدم تكثیر و گسترش سلاح‌های هسته‌ای، نیازمند اجرایی کردن این پیمان است و باید به‌رسمیت شناخته شود. جهان در حال حاضر در آستانة یک فاجعه است. اگر این دو دولت یاغی- یعنی رژیم ایران و کره‌شمالی متوقف نشوند، آنها بمب هسته‌ای خود را به هر خریداری خواهند فروخت یا آنرا به نیروهای نیابتی خودشون میدهند تا فورا یک جا منفجر کنند. همچنین این موضوع منجر به سلسله‌ای از تلاش‌ها در جهت تكثیر سلاح‌های هسته‌ای به بهانه دفاع از خود خواهد شد.

نشریه هیل، ارگان کنگره آمریکا

3. در اینجا به تحولات جهان می‌پردازیم. یکی از موضوعاتی که در سرتیتر بسیاری از رسانه‌های جهان قرار گرفت، بازداشت یک شهروند آمریکایی، توسط سازمان امنیت فدرال روسیه، « FSB»، در دهم دی‌ماه به اتهام جاسوسی بوده. نشریه هیل، ارگان کنگره آمریکا به آن پرداخته و در عنوان مطالب خود آورده: «سفیر هانتسمن از آمریکایی بازداشت‌شده در مسکو دیدار می‌کند». و نوشته: «یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به هیل گفت: سفیر ایالات متحده در مسکو، هانتسمن ، ۱۲ دی‌ماه با پل ویلان (Paul Whelan)، شهروند بازداشت‌شده، در بازداشتگاه دیدار کرده. همچنین، در همان روز مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، که در برزیل بسر می‌برد گفت «ما به روشنی به روس‌ها گفته‌ایم انتظار داریم در مورد اتهام‌ها به ما توضیح دهند، و مشخص شود ماهیت این اتهام‌ها چیست؛ و اگر بازداشت بی‌مورد است، ما خواستار آزادی فوری او هستیم»».

روزنامه واشنگتن پست

4. روز سه‌شنبه، مراسم تحلیف بولسونارو، رئیس جمهور جدید برزیل، در کنگره این کشور در شهر برازیلیا برگزار شد. او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری برزیل بیش از 55 درصد آرای انتخاباتی را کسب کرد و رقیب انتخاباتیش، فرناندو حداد کمتر از 45 درصد آراء را آورد. در این رابطه روزنامه واشنگتن پست، در عنوان مطلب خود نوشته: «با تحلیف بولسونارو، برزیل به سرعت به راست چرخش می‌کند». و نوشته: « بولسونارو ، از فرماندهان سابق ارتش، که قول اقدامات شدیدی برای کاهش جرائم رو به افزایش و فساد گسترده را داده بود، روز سه‌شنبه به‌عنوان رئیس‌جمهور برزیل سوگند یاد کرد. بولسونارو ۶۳ ساله، سوار بر نارضایتی مردمی علیه طبقه حاکم به قدرت رسید. او وعده داده‌است که بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی را در یک مسیر متفاوت قرار دهد. و با وعده برقراری نظم و قانون با استفاده از «مشت آهنین» توانست رأی و نظر مردم برزیل را جلب کند».

روزنامه لس‌آنجلس تایمز

5. روزنامه لس‌آنجلس تایمز، به روابط تیره چین و تایوان پرداخته و در عنوان مطلب خود آورده: «رئیس‌جمهور چین به تایوان هشدار داد که بحث استقلال، فاجعه‌بار خواهد بود». و نوشته: «رئيس‌جمهور چین، شی جین پینگ، روز چهارشنبه به تایوان هشدار داد که بحث استقلال، منجر به فاجعه خواهد شد و هر دو طرف باید برای اتحاد و یکپارچگی تلاش کنند و خواستار مذاکرات سیاسی برای رسیدن به این هدف بشوند. شی جین پینگ که در تالار بزرگ خلق سخنرانی میکرد، گفت چین برای اتحاد مجدد بصورت صلح‌آمیز تلاش خواهد کرد، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره، که آن‌را استان متمرد می‌نامید، را رد نکرد.

روزنامه دانمارکی پلیتیکن(Politiken

6. برخورد قسمت سقف یک قطار باری به یک قطار مسافربری در دانمارک، ۶ کشته و چندین زخمی بر جا گذاشت. روزنامه دانمارکی پلیتیکن(Politiken)، در این باره نوشت: «اولین روز کاری سال نو میلادی، به روز عزای عمومی تبدیل شد. این قطار مسافربری به سمت کپنهاگ در حرکت بود که با اشیایی از یک قطار باربری برخورد می‌کند که علاوه بر تلفات جانی، ۱۶ نفر نیز مجروح می شوند. در زمان وقوع حادثه باد شدیدی میوزید که سقف یک قطار باری با ۵۵۰ تن بار را از جا کند و به قطار مسافربری که در جهت مخالف بر روی پل گرداند بلت در حرکت بود کوبید. در حالیکه ۱۲ ساعت از این حادثه میگذشت، هنوز قربانیان شناسایی نشده بودند».

روزنامه (El Sol de Mexico)

7. قتل و جنایت بی‌رحمانه در مکزیک، قربانی دیگری گرفت. فقط در سال گذشته، بیش از 31 هزار نفر قربانی جنایات شدند. روزنامه (El Sol de Mexico)، در جدیدترین نسخه خود، به قتل شهردار شهر تلاکزیاکو (Tlaxiaco) در مکزیک که به تازگی طی یک انتخابات محلی برگزیده شده بود، پرداخت و نوشته: «پس از آنکه اعلام شد آلخاندرو سانتیاگو شهردار شده، توسط گروهی از افراد مسلح کشته شد. در جریان این حمله ۴ نفر دیگر نیز زخمی شدند. قاتل توسط مردمی که در صحنه بودند، دستگیر شد. آلخاندرو سانتیاگو از جنبش احیای ملی بود که به‌تازگی انتخاب شده بود. ».

روزنامه نیویورک تایمز

8. آخرین مطلب امروزمون را با یک مقاله علمی اختصاص میدیم. فضاپیمای (New Horizons) ناسا در سال ۲۰۱۵ بهترین تصاویر را از سیاره پلوتو به نمایش گذاشت و از آن زمان، راهی کمربند کویپر و یک جرم کیهانی در آن موسوم به اولتیما تول (Ultima Thule) شد. روزنامه نیویورک تایمز، طی مطلبی با این عنوان نوشت: « فضاپیمای«نیوهورایزن» تصاویر واضحی از «اولتیما تولِ» که شبیه آدم برفی است، را به زمین ارسال کرد ». و نوشته: «در یک کنفرانس خبری در روز چهارشنبه، دانشمندان، برخی نتایج بدست آمده از این شی یا یک سنگ آسمانی ِ دوردست را اعلام کردند. Ultima Thule یک سنگ آسمانی کوچک و یخی است که نزدیک به ۷ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارد. به نظر می رسد که این شی از دو کره متصل به هم ساخته شده. یکی از این دو کره سه برابر اون یکی هست. همچنین تخمین زده می شود که طول آن ۳۳ کیلومتر باشد».
دانشمندان در حال حاضر با اطمینان می‌گویند که اولتیما تول ، چهار و نیم میلیارد سال پیش از اجرام آسمانی یخی و سنگریزه تشکیل شده و بعد این دو کره به همدیگه نزدیک شدند و به آرامی به هم متصل شدند.