آثار تحریمهادربرنامه رودرو -۱۴دی

اندازه متن
Aa Aa

برنامه رودرو آثار تحریمها -۱۴دی

این هفته هم جواد ظریف، هم سخنگوی وزارت خارجه رژیم بهرام قاسمی و هم  سفیر رژیم در اتحادیه اروپا پیمان سعادت  از این که سازوکار اروپا برای دور زدن تحریمهای آمریکا به نتیجه نرسیده است ابراز ناامیدی کردند. برنامه امروز رودررو را به این موضوع و آخرین وضعیت تحریمها اختصاص دادیم.  باتشکر از اسحاق علی نژاد

باتشکر از شما و سلام به همه هموطنانم

                 

س: چه واقعه یی رخ داده است که بالاترین مقامهای دیپلوماسی رژیم از اروپا ناامید شدند؟

 

از 18اردیبهشت 97 که آمریکا از برجام خارج شد، اتحادیه اروپا به رژیم وعده داده است که سازوکاری ایجاد کند تا تحریمهای آمریکا را دور بزند و مانع از فشار بر رژیم شود.

اما سومین مهلت برای ایجاد این سازوکار  که ژانویه 2019 بود یعنی 4 روز پیش گذشت ولی  خبری از این سازوکار نشد. چون این سازوکار فقط روی کاغذ است و در حد وعده است و زمینه های عملی ندارد.

جواد ظریف وزیر خارجه رژیم 12دی گفت: احساس می‌کنم اروپاییها آمادگی هزینه دادن ندارند. تعهدات اروپا خیلی فراتر از سازوکار ويژه مالی است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه رژیم 10دی گفت:‌اروپا در مقابل فشار آمریکا از توانایی لازم برخوردار نیست.  یچیدگی ایجاد چنین سازوکاری و فشار بی اندازه ایالات متحده باعث شد این موضوع زمان بر شود و بیش از حد مذاکرات و تلاش برای نهایی شدن به طول بینجامد اما نکته مهم علاوه بر اراده اروپا، عمل این مجموعه است که نشان دادند که در مقابل فشار آمریکا از توانایی لازم برخوردار نیستند.

پیمان سعادت سفیر رژیم در بلژیک و اتحادیه اروپا  از ایجاد این سازمان و کار ابراز ناامیدی کرد و گفت: برجام به تار مویی بند است.

 

س: با توجه به این که  سازوکار اروپا به جایی نرسیده  و تنها روزنه امید رژیم که اروپاست کاری از دستش بر نمی آید چرا رژیم از برجام خارج نمی شود؟

می ترسد. رژیم از این می ترسد که اگر از برجام بیرون بیاید در معرض پیامدهای قطعنامه 2231  شورای امنیت  قرار بگیرد.  با نقض این قطعنامه تمامی تحریمهای 7قطعنامه منسوخ شده شورای امنیت علیه رژیم بر می گردد. اروپاییها هم ناگزیر باید با آمریکا همراه شوند.  در نتیجه اوضاع به لحاط اقتصادی از این هم بدتر خواهد شد.

اما یک دلیل مهم دیگر این است که اگر رژیم از برجام خارج شود با یک انزوای شدید سیاسی روبرو می شود. چرا نخی که رژیم را با اروپا نگه داشته است همین جسم بی جان برجام است. به خاطر همین اروپاییها حتی چشم بر تروریسم رژیم می بندند و آنطورکه باید موضع نمی گیرند و پلهایشان را خراب نمی کنند.

 

س: در روزهای اخیر اثار تحریمها به چه صورت بوده است؟

اول تأثیر آن بر صادرات نفت و درآمدهای نفتی

رویترز 7دی 97:

صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در سال جاری به یک سوم میزان صادرات سال گذشته کاهش یافته و میزان این کاهش نسبت به ماه قبل از آن 13درصد بوده است.

صادرات نفت رژیم ایران به کشورهای چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در ماه نوامبر به 664 هزار و 800 بشکه در روز سقوط کرده است که کمترین میزان طی پنج سال گذشته محسوب می‌شود.

  شرکت های نفتی روس بساط خود را از ایران جمع می کنند

خبرگزاری حکومتی ایسنا ‌ 11دی97 شرکت های نفتی روس به وعده خود عمل نکردند

در حالیکه شرکت های نفتی روسیه در فضای پسابرجام ادعاهایی مبنی بر مشارکت و مذاکره با طرف ایرانی داشته و از خریداران جدی نفت و گاز ایران خود را معرفی کرده اند، اما امروز به خاطر تحریمهای آمریکا،  خبری از آن ها نیست.

شرکت های لوک اویل، روس نفتROOSNEFT، زاروبژنفتZAROBEZHNEFT، تات نفت و گازپروم با شرکت ملی نفت ایران، تفاهم نامه هم امضا کردند.

 

تأثیر تحریمها بر خطوط هوایی و هوانوردی رژیم

به گزارش  مجله فوربز آمریکا، ورود هواپیماهای سوخو به ایران منتفی شد. وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش ۲۳ هواپیمای سوخو به رژیم ایران را به روسیه نداد

طرح رژيم آخوندي براي هزينه كردن 2 ميليارد دلار براي خريد جتهاي مسافربري از روسيه به دليل تحريمهاي امريكا به شكست انجاميده است. که یک ضربه دیگر برای هوانوردی رژیم  است.   

فوربز افزود: خطوط هوایی رژيم ایران در تقلا بود تا راههایی را برای جایگزینی ناوگان فرسوده هوانوردی ایران بعد از خروج ترامپ از برجام پیدا کنند. قبل از، شروع مجدد تحریمها، خطوط هوایی رژيم ایران در فاصله کوتاهی صدها فروند هواپیما به ارزش میلیاردها دلار از بویینگ و ایرباس را سفارش داد. اما بعد از از سرگیری تحریمهای آمریکا، هم بویینگ و هم ایرباس مجبور شدند تحویل این هواپیماها را متوقف کنند.

 

از دیگر اثار تحریمها

حجم تجارت خارجی نیز از ۷ میلیارد و ۵۰۸ میلیون دلار در آبان به ۴ میلیارد و ۹۳۸ میلیون دلار در آذرماه کاهش یافته است.

حجم صادرات رژیم در آذرماه 56 درصد افت داشته و با افت شدید  بیش از یک میلیارد و 204 میلیون دلار نسبت به ماه آبان روبرو بوده است.

اقتصاد نیوز 10دی97 نوشت: افت شدید صادرات غیر نفتی شامل “پتروشیمی، محصولات غذایی و سنتی و همچنین میعانات گازی» است. در آذرماه صادرات میعانات گازی از حدود 20 میلیون بشکه در هر ماه به صفر رسیده است.

 

باوجودی که به گفته خبرگزاری فرانسه بودجه سال 98 به نسبت بودجه امسال  به کمتر از نصف کاهش یافته است اما آخوند روحانی از بودجه سرکوب و تروریسم نه تنها کم نکرده است اضافه هم کرده است:

سایت حکومتی انتخاب 4دی97

بودجه سپاه پاسداران با افزایش 25درصدی از 20هزار میلیارد تومان به بیش از 25هزار میلیارد تومان رسیده و بودجه بسیج ضدمردمی نیز دو درصد افزایش یافته است.

در لایحه بودجه 98 هم‌چنین نهادهای دیگر سرکوب و سانسور نظیر مرکز ملی فضای مجازی، ستاد مرکزی موسوم به راهیان نور، بنیاد حفظ آثار جنگ ، دفتر تبلیغات حوزه قم، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و سازمان رادیو تلویزیون رژیم نیز افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع از افزایش  بودجه نظامی رژیم خبر داد و  اعلام کرد در اصلاحیه‌ لایحه بودجه98، ۲۰ هزار میلیارد تومان به بودجه دفاعی اضافه شده است. حشمت الله فلاحت پیشه، افزود: در اصلاحیه بودجه ۴۰ هزار و هفتاد میلیارد تومان به بودجه اضافه شد که از این مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بنیه دفاعی اختصاص دادند و بقیه هم در برخی از ردیف‌ها مربوط به دفاع و مرز است.

 

اما در مقابل افزایش بودجه سرکوب و تروریسم،  زنگنه وزیر نفت کابینه روحانی ۴دی۹۷  اعتراف کرد در لایحه بودجه میزان دریافت مالیات از مردم افزایش پیدا کرده است.  

نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه رژیم۴دی۹۷ اعلام کرد از بودجه دستگاههای اجرایی که شامل نهادهای آموزشی نیز می‌شود، 27هزار میلیارد تومان کاسته شده است.

نوبخت هم‌چنین یکی از ویژگیهای بودجه سال  98 را افزایش درآمدهای مالیاتی از مردم توصیف کرد.