نگاهی به رسانه های جهان – ۱۴ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان – ۱۴ ۱۰ ۱۳۹۷

واشنگتن پست

1. روز گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌یی به رژیم ایران هشدار داد تا برنامه‌های موشکهای بالستیک و فضایی خود را کنار گذاشته و از پرتاب آنها خودداری کند. پمپئو همچنین گفت چنانچه ایران از پیگیری برنامه موشکی خود دست برنداره، با پیامدهای اقتصادی و سیاسی سنگینی روبه رو میشه. برنامه امروز را با مقاله‌ای از واشنگتن پست شروع می‌کنیم که در عنوان مطلب خود نوشته:« هشدار آمریکا به رژیم ایران درباره پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر»»». در این گزارش خبری-تحلیلی ضمن اشاره به بخش‌های از سخنان مایک پمپئو می‌نویسد: «وزیرخارجه مایك پمپئو روز پنجشنبه به ایران هشدار داد كه طرح‌هایش برای پرتاب ماهواره به فضا را كنار بگذارد كه به گفتة آمریكا می‌تواند برای موشك‌های بالستیك قاره‌پیما كه قادر به رسیدن به خاك آمریكا هستند بكار برود. پمپئو در یك بیانیه گفت: «آمریکا کنار نمی‌ایستد تا فقط نظاره‌گر این باشد که سیاست‌های مخرب ایران امنیت و ثبات بین المللی را به خطر بیاندازد». و گفته که: «پرتاب ماهواره به فضا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است».
یک تحلیل‌گر امور ایران از بنیاد دفاع از دمکراسی، گفت «هشدار پمپئو نشانه‌ای از این هست که دیپلماسی سخت‌تری برای فشار به رژیم ایران نیاز هست و این همراه خواهد بود با تلاش‌ها برای جلب حمایت بریتانیا، فرانسه و آلمان». او در ادامه گفت: «در نهایت، می‌توان اتحادیه اروپا را وادار به اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌های ایرانی و افراد درگیر در این‌گونه آزمایش‌های موشکی کرد». و گفته که :«تهران تمایل به مخفی‌کاری دارد، همانطور که در برنامه هسته‌ای شاهد آن بودیم».

نشریه هیل ارگان کنگره آمریکا

2. در بخش تحولات جهان، می‌پردازیم به انتخاب نانسی پلوسی، به‌عنوان رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا . از نشریه هیل ارگان کنگره آمریکا، مطلبی داریم با این عنوان: «نانسی پلوسی برای دومین بار به‌عنوان سخنگوی کنگره، تاریخ‌ساز شد». و نوشته: «این دمکرات از کالیفرنیا در سال ۲۰۰۷ اولین زن سخنگوی کنگره شد که یک رکورد جدید بود. روز پنجشنبه، دوازده سال بعد، پس از آن‌که دمکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره، توانستند کنترل کنگره را بدست گیرند، بار دیگر چکش ریاست مجلس نمایندگان به دست خانم پلوسی می افتد. اما فضای سیاسی و فرهنگی در سال ۲۰۱۹، با زمانی که خانم پلوسی ریاست کنگره را به‌عهده داشت، بسیار متفاوت هست. این چالش جدیدی برای این قانونگذار ۷۸ ساله که از سال ۲۰۰۳ دمکرات‌ها را رهبری می‌کند هست ».

روزنامه فایننشال تایمز

3. تظاهرات در سودان، رایحه بهار عربی را تداعی می‌کند. این عنوان روزنامه فایننشال تایمز است که به اوضاع کنونی سودان پرداخته و نوشته: «عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان، از زمانی که قدرت را در یک کودتا با حمایت بنیادگرایان اسلامی در سال ۱۹۸۹ بدست آورد، شاهد انزوای بین‌المللی بوده. او با شورش‌های زیادی درگیر بود. هفته‌های گذشته اعتراض‌های گسترده در شهرها سراسر کشور نشان می‌دهد که روز حسابرسی نزدیک است. اگر این اتفاق بیفتد، یک لحظة امیدبخش برای شاخ آفریقا خواهد بود».
این روزنامه ادامه می‌دهدکه : آنچه در ماه دسامبر از یک تظاهرات علیه افزایش قیمت مواد غذایی آغاز شد، به کمپینی توسط فعالان مخالف حکومت تبدیل شده. زنان، نوجوانان و افراد مسن با وجود خطر گاز اشک‌آور و گلوله‌های حقیقی ، به تظاهراتی که بهار عربی را تداعی می‌کند، می‌پیوندند.
لازم به ذکر هست که مقامات سودان برای سرکوب اعتراض‌های مردمی که از دو هفته پیش آغاز شده، روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه، دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را بلوکه کردند.

سایت فاکس نیوز،

4. یکی دیگر از رویدادهایی که سر تیتر رسانه‌های جهان شد، سرنوشت مبهم سفیر کره شمالی در ایتالیا هست. سایت فاکس نیوز، در این رابطه نوشت: «روز پنجشنبه، آژانس جاسوسی کره‌جنوبی به قانونگذاران گفت: دیپلمات ارشد کره شمالی در ایتالیا از ماه نوامبر تاکنون ناپدید شده. به گفته یک نماینده مجلس کره‌جنوبی، آقای جو سونگ جیل (Jo Song Gil) ، به همراه خانواده‌اش چند هفته قبل از اینکه دوره او به پایان برسد، محل اقامت رسمی خود را ترک کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، او از اکتبر سال ۲۰۱۷، و پس از اینکه دولت ایتالیا در واکنش به آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی، سفیر وقت آن کشور را اخراج کرد، به‌طور موقت سفیر این کشور در رم بود».

روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه

5. روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه، به حوادثی که پس از خشونت چند مهاجر در یک شهر آلمان اتفاق افتاد، پرداخته و در عنوان مطالب خود آورده: «یک شب پر از خشونت و پیامدهای آن». و نوشته: «پس از حمله چند پناهجو در شهر آمبرگ (Amberg)، این شهر هنوز به آرامش نرسیده‌است. ۲۹ دسامبر ۲۰۱۸، چهار جوان مهاجر از کشورهای خاورمیانه با حمله به مردم ۱۲ تن را در شهر آمبرگ، ایالت بایرن آلمان زخمی کردند. ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهد که پس از این خشونت‌ها، راستگرایان تندرو گشت شهری ایجاد کرده‌اند. شهردار آمبرگ گفت که از دیدن تصاویر راهپیمایی حزب راستگرای افراطی (NPD) شوکه شده‌است. این تصاویر چهارتن را نشان‌می‌دهد که با جلیقه سرخ‌رنگ در بیرون اقامتگاه پناهجویان گشت می‌زنند.».

روزنامه دیلی میل،

6. و اکنون رسیدیم به بخش دانش و نوآوری‌ها و از روزنامه دیلی میل، مطلبی داریم با این عنوان: «کاوشگر چینی برای اولین بار بر نیمه تاریک ماه فرود آمد و اولین تصاویری دیده‌نشده از این قسمت ماه را ارسال کرد ». و نوشته: «یک فضاپیمای چینی به‌نام چانگ‌ئی-4 با موفقیت بر روی سطح پنهان ماه فرود آمد. رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند این کاوشگر اولین عکس‌های گرفته شده از فاصله نزدیک از نیمه پنهان ماه را به زمین مخابره کرده است. مأموریت این کاوشگر، اکتشاف دهانه بزرگ وون کارمن(Von Karmán) است و هنگامی که در آن فرود بیاید، خاک ماه را تجزیه و تحلیل میکنه و ساختار زیربنایی آن و باد خورشیدی را مطالعه و بررسی می‌کند.».
همانطوری که میدونید، نیمه پنهان ماه،‌ فاصله بیشتری از کره زمین دارد و ما از روی زمین قادر به دیدن آن نیستیم. این بخش از کره ماه، کوهستانی است و برخلاف قسمت قابل روئیت آن، چین‌خوردگی‌های زیادی دارد.