نظری به روزنامه‌های حکومتی امروز – ۱۵دی۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نظری به روزنامه‌های حکومتی امروز – ۱۵دی۱۳۹۷

نگاهی به مطالب مندرج در روزنامه های امروز رژیم

در روزنامه های حکومتی امروز شنبه ۱۵دیماه، بحران های داخلی و خارجی گریبانگیر نظام ردیف شده اند:
ابرار: مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی: اقدام عملی ایران در مقابل کندی اروپا در ارائه SPV به صلاح نیست
کیهان: ارسال پیام ضعف به دشمن در پوشش مصلحت کشور!
ابرار اقتصادی: خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: چالش‌های اقتصادی شدید در ایران
اعتماد: کدام جریان سیاسی در کشور به دنبال فیلترینگ اینستاگرام است؟ – جلال میرزایی: فیلترینگ راهکار دلواپسان برای «فتنه زرد» است
رسالت: قالیباف: ۴درصدی‌های رانت خوار هر روز فربه تر می شوند
ستاره صبح: SPV در انتظار FATF – تعیین تکلیف FATF مسیر سازوکار مالی با اروپا را هموار می کند
شرق: معمامی 22 تبصره‌یی بودجه
قدس: علم الهدی: جریان نفوذ، ما را به اقدامات بی اولویت وادار می کند
استعفای وزیر بهداشت دولت روحانی در روزنامه های هر دو باند حاکم مورد توجه قرار گرفته. وجه مشترک مطالب هر دو باند اذعان به غارت و چپاول و دعوای جنگ قدرت در داخل دولت روحانی است:
جمهوری اسلامی به نقل از وزیر بهداشت مستعفی دولت روحانی نوشته است 16هزار میلیارد تومان برای طرح سلامت پرداختند و 35 هزار میلیارد از جیب مردم برای پرداخت بدهی «موسسات اعتباری فاسد» پرداختند. این روزنامه سپس به نقل از وی افزوده است «برخی می‌خواهند زیر میزی پزشکان را برگردانیم، مردم را برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی به بیرون بیمارستان بفرستیم و دارو و تجهیزات پزشکی بی‌کیفیت را وارد بازار کنیم و عده‌ای افراد رانت‌خوار را دوباره وارد سیستم سلامت کنیم.اصلا اشتباهی آمدیم و همکارشان شدیم».
رسالت هم در حمله به وزیر مستعفی نوشته است:« در يک طرح جنجالي، بودجه چند هزار ميلياردي طرح تحول سلامت طي چند سال چند برابر شد، بيمه ها بدهکار يا ورشکسته شدند، درآمدهاي کلان نصيب معدودي از پزشکان شد، اختلافات شديدي ميان وزارت بهداشت با دستگاه‌‌هاي ديگر همچون وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه ايجاد شد؛ و حالا پس از گذشت پنج سال که اين طرح به چاه ويل بودجه تبديل شده، همه منتقد شده اند و جالب‌تر آنکه برخي مسئولان دولتي در انتقاد به آن، گوي سبقت را از ديگران ربوده‌اند».
برجام و بسته اروپا موضوع حملات روزنامه های باند خامنه‌ای به باند رقیب است:
رسالت نوشته است« بالأخره يک کسي در دولت بايد بگويد آورده برجام چه بود؟
اين گونه اظهارات رؤساي ديپلماسي خارجي کشور نشان مي دهد آنها از کدخدا نااميد شده اند اما هنوز کورسويي از اميد به اروپا دارند. قرار بود اروپاييان ظرف دو هفته وعده هاي برجامي را عملياتي نموده و در رفع تحريم ها همت گمارند، اما هفت ماه است دستگاه ديپلماسي ما را سرکار گذاشته اند و نم پس نمي دهند».
کیهان در حمله به دبیرکل شورای راهبردی سیاست خارجی که گفته است» در مقابل خروج آمریکا از برجام و کندی اروپا در SPV به صلاح نیست اقدام عملی انجام دهیم!» نوشته است« يك سؤال؛ آيا بهانه هاي آمريكا و متحدان اروپایی این کشور تمامي دارد؟! چرا بايد هر چند وقت يكبار امتياز بدهيم تا به زعم خودمان بهانه را از دست آمريكا بگيريم؟! ديروز بهانه هسته‌اي، امروز بهانه موشكي و منطقه اي و پولشويي و تروريسم و…
سوز و گداز از مجاهدین در روزنامه های حکومتی امروز هم جای خاص خود را دارد:
جوان نوشته است:« مطالبات به‌حق مردم دچار چرخه معیوب و کلیشه‌ای شده است. ابتدا تعدادی با مطالبه مشخص (مثلاً بیکاری یا مال باختگی و…) تجمع می‌کنند. (مجاهدین) یکی، دو نفر را به جمعیت نفوذ می‌دهند، شعار عوض می‌شود. نیرو‌های امنیتی – انتظامی ورود می‌کنند و در پی آن از رسانه‌های فارسی زبان غرب می‌شنوید که: تجمع کارگران… که دنبال مطالبه حقوق خود بودند، سرکوب شد».

مهمترین تیترهای روزنامه‌های حکومتی امروز – ۱۳دی۱۳۹۷

مروری بر رسانه‌های حکومتی – شنبه ۱۵دی ۹۷