نگاهی به رسانه های جهان – ۱۵ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان – ۱۵ ۱۰ ۱۳۹۷

1. «اعتراض‌های گسترده ضدرژیم در ایران از اواخر دیماه ۹۶-تا اوایل دیماه ۹۷، باعث شعله‌ور شدن صحنه اعتراضی فعال از اقشار مختلف مردم شده که تا به امروز ادامه داشته است. شعارهای انگیزاننده و ضدرژیم که در تظاهرات شنیده شد، با همان شور و قوت در سراسر سال ۹۷ ادامه یافت». این قسمتی بود از یک گزارش آماری که در وبگاه موسسه آمریکن اینترپرایس درج شده؛ که در ادامه هم می‌نویسد: « شور و حرارت اعتراض کنندگان و ادامه شعارهای بی نظیرشان مطمئنا در سال ۲۰۱۹ نیز طنین خواهد داشت و این در حالیست که این صحنه های اعتراضی در ایران، آتش زیر خاکستری است که ادامه دارد».
در این گزارش که همراه با نموداری هم هست به برخی از شعارها اشاره کرده، از قبیل: مرگ بر خامنه‌ای-مرگ بر دیکتاتور – مرگ بر روحانی- سوریه را رها کن، فکری به‌حال ما کن- نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران- توپ، تانک، فشفشه؛ آخوند باید گم بشه- یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه و … بسیاری دیگر ..

2. به‌دنبال اعلام رژیم مبنی بر آزمایشهای موشکی با عنوان «پرتاب ماهواره‌بر»، رژیم آخوندی با موج جدیدی از انزوای سیاسی مواجه شده است. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، طی یک بیانیه‌ مطبوعاتی با عنوان «هشدار به رژیم ایران حول پرتاب فضایی موشکها که قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می‌کنند»، نوشت: « چنین اقداماتی یکبار دیگر سرپیچی رژیم ایران از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. ». این موضوع را از روزنامه دیلی اکسپرس، دنبال می‌کنیم که در ادامه نوشت: « اما ظریف وزیرخارجه ایران در توییت انگلیسی خود این اخطار پمپئو را رد کرد و گفت اینکار نقض قطعنامه نیست…حسین عابدینی نماینده گروه ضدرژیم شورای ملی مقاومت ایران به اکسپرس گفت برجام امتیازات غیرضروری زیادی به رژیمی داد که در موضع بسیار ضعیفی قرار داشت. وی گفت زمان آن رسیده که فعالیتهای اتمی تماما متوقف شوند اما متاسفانه آنها امتیازات زیادی به این رژیم دادند که جواب هم نداشته و این رژیم را جری تر کرده است. ».
اکسپرس در ادامه می‌نویسد:« شورای ملی مقاومت ایران که حامی تغییر رژیم است ادعا کرد که بخش های زیادی از برنامه مخفی اتمی ایران را افشا کرده است و گفت آژانس بین المللی اتمی هم بازرسانی را برای این سایتها اعزام کرد».

3. در همین رابطه روزنامه نیویورک تایم، در عنوان مطالب خود آورده: « آمریكا ایران را متهم می‌كند كه از موشك‌های فضایی بعنوان پوشی برای برنامه موشكی خود استفاده می‌كند ». و نوشته: « به‌نظر می‌رسد كه بیانیه مایک پمپئو، بمنظور ایجاد مقدمات قانونی برای اقدامات دیپلماتیك، نظامی و یا مخفی علیه برنامه موشكی ایران است. این اما تعجب ‌برانگیز بود چرا كه ایران از سال 2005 مشغول مأموریت‌های سطح پایین فضایی بوده كه عمدتاً در استقرار ماهواره بوده‌اند ».
نیویورک تایمز در ادامه به سیاست پیش‌روی دولت آمریکا در قبال رژیم ایران اشاره کرد و نوشت: «در حالیکه جمهوریخواهان اکثریت مجلس نمایندگان را از دست داده‌اند، بسیاری از دستیاران و حامیان ترامپ بطور خصوصی اذعان می‌دارند كه به احتمال قوی برنامه‌های دولت ترامپ برای امور داخلی آمریكا، به نفع موضوعات امنیت ملی، عمدتاً منجمد خواهند شد و در این راستا رژیم ایران هدف بسیار قابل انتظاری است».
4. و اما ببینیم، با توجه به تحولات اخیر در منطقه، نفوذ مخرب رژیم در عراق به چه سمتی می‌رود. این موضوع را از یادداشتی در روزنامه اسکاتلندی اسکاتسمن، به قلم استرون استیونسون دنبال می‌کنیم که نوشته: « پارلمان عراق طی ماه گذشته انتصاب پستهای کلیدی وزارتخانه‌ها توسط دکتر عبدالمهدی را دوباره بلوک کرد. موضوع اصلی با فراکسیونهای مشخص حزبی در مجلس تاکید عبدالمهدی بر انتصاب فالح الفیاض بعنوان وزیر کشور بوده است. مخالفت با فالح فیاض تعجب آور نیست چرا که او مشاور بیرحم نوری مالکی، نخست وزیر سابق بوده و حملات نظامی علیه مجاهدین خلق در کمپ اشرف و کمپ لیبرتی را هدایت کرده است که طی آنها ۱۶۸ نفر از مردان و زنان بی‌دفاع کشته شدند و بیش از ۱۷۰۰ نفر مجروح گردیدند. سابقه جنایت‌های او در دادگاه اسپانیا بعنوان «جنایت علیه بشریت» بررسی شده و توان او برای سفر به اروپا محدود شده است».
اسکاتسمن در ادامه می‌نویسد:« جامعه بین المللی بایستی عبدالمهدی را متقاعد کند که تا فالح فیاض تروریست را بیرون بیندازد. میراث فرقه یی خونین نوری مالکی و نوچه اش الفیاض بایستی یادآور این واقعیت باشد که نفوذ ملاها در عراق مثل همیشه، فقط بدخواهانه بوده است».
5. در اینجا به تحولات جهان می‌پردازیم. اخیرا ایالات متحده امریکا اعلام کرد که مبارزه با باقی مانده‌های داعش در سوریه را به ترکیه واگذار می کند اما روزنامه وال استریت‌ژورنال نوشته که ترکیه برای انجام این ماموریت از امریکا درخواست حمایت نظامی کرده است. وال استریت ژورنال، در ادامه مطلب خود می‌نویسد: «ترکیه از آمریکا خواسته است حمایت خود از ترکیه شامل پشتیبانی هوایی، لجستیک و حمل و نقل را انجام دهد تا ترکیه بتواند مسئولیت خود در برابر مبارزه با گروه افراطی داعش در سوریه بر عهده بگیرد. این مقامات افزودند که درخواست‌های ترکیه چنان گسترده است که اگر به طور کامل برآورده شود، ارتش آمریکا ممکن است به جای کاهش نیرو قبل از ترک این کشور، دخالت خود در سوریه را افزایش دهد.».
6. وال استریت به‌نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد:«طرح جایگزینی سربازان آمریکایی با نیروهای ترکیه، همچنان در جریان است. در یک یادداشت طبقه‌بندی شده که آقای بولتون به‌تازگی به مقامات در سطح کابینه ارسال کرده‌است، نوشته شده که اهداف سیاست قبلی در قبال دولت سوریه تغییر نکرده‌است. این اهداف شامل شکست کامل داعش، بیرون‌راندن نیروهای تحت فرماندهی رژیم ایران و پیگیری یک پایان دیپلماتیک به بحران جنگ داخلی است».
7. روزنامه آلمانی بیلد(Bild)، اعلام کرد که سیاستمداران آلمان هدف حمله سایبری قرار گرفتند. بیلد در این رابطه می‌نویسد:«پس از حمله هکرها به سیاستمداران، افراد مشهور و شخصیت‌ها، دولت آلمان اعلام خطر سایبری کرد. شماره تلفن‌همراه، آدرس‌های ایمیل، عکس‌های شخصی- تقریباً ۱۰۰۰ نفر به سرقت برده شده و این بزرگ‌ترین سرقت اطلاعاتی تاریخ آلمان است. رئیس آژانس اطلاعات فدرال آلمان گفت: اقدامات متقابل آغاز شده‌ و یک تیم واکنش ویژه برای کمک به افراد آسیب‌دیده فرستاده شده‌است.»
دامنه خسارت ناشی از نشت این اطلاعات هنوز مشخص نیست هرچند، وزیر دادگستری آن را “حمله‌ای جدی” توصیف کرده است. او گفته است که افراد مسئول این اقدام می‌خواهند به اعتماد به دموکراسی و نهادهای ما آسیب بزنند».
8. در پی تظاهرات صدها هزار تن از زنان هندی، در اعتراض به قانون منع ورود زنان به معبد «ساباریمالا»( Sabarimala) ، سومین زن هم توانسته به معبد هندوها در ایالت کرالا وارد شود. روزنامه هندوستان تایمز، در این رابطه نوشته: «پس از اینکه دادگاه عالی دستور پایان بخشیدن به منع ورود زنان به معبد را صادر کرد، یک زن ۴۶ ساله اهل سریلانکا وارد این معبد در ایالت کرالا شد. ورود دو زن هندی به این معبد با اعتراض شدید هندوهای افراطی مواجه شد و پلیس طی عملیاتی بنام پنجره شکسته، بیش از ۱۰۰۰ نفر را دستگیر کرده‌است ».
گفتنی است که بر اساس یک قانون قدیمی در هند، زنان بین ۱۰ تا ۵۰ سال حق ورود به این مکان مذهبی هندوها را نداشتند. از چند هفته پیش که دیوان عالی هند این قانون را لغو کرد، مخالفان و موافقان این تصمیم بارها راهپیمایی کرده اند. بسیاری از مردان مدافع حقوق زنان و هندوهای میانه رو نیز از حرکت زنان هندی در کرالا حمایت کردند.

9. در بخش علمی برنامه امروز، نگاهی می‌کنیم به ارتقاء فن‌آوری انرژی‌های تجدید پذیر که هر ساله رو به افزایش است. در این رابطه روزنامه اشپیگل، اعلام کرد: «در سال ۲۰۱۸ ، ۴۰ درصد الکتریسیته آلمان از طریق انرژی‌های تجدید پذیر تأمین شده‌است». و نوشته: «انرژی تجدید پذیر سهم فزاینده‌ای از تأمین برق آلمان را به خود اختصاص داد. برای اولین بار در سال ۲۰۱۸، این میزان بیش از ۴۰ درصد رسید. طبق محاسبات موسسه فرانهوفر (Fraunhofer)، برای سیستم‌های مبتنی بر انرژی خورشیدی، بادی، نیروگاه‌های زیست‌توده که به انگلیسی Biomass گفته می‌شود و نیروگاه‌های هیدروالکتریک یعنی برقی-آبی، حدود ۱۹۲ میلیارد کیلووات ساعت برق در سال ۲۰۱۸ تولید شده‌است که ۴۰.۳ درصد از کل تولید برق آلمان می‌باشد».