تحولات ایران وجهان در۲۰ دقیقه-۱۶دی

اندازه متن
Aa Aa

تحولات ایران وجهان در۲۰ دقیقه-۱۶دی

 

1-رایزنی مایک پمپئو با کشورهای منطقه  درباره اخراج رژیم  ایران از سوریهتلاش آمریکا برای اخراج رژیم ایران از سوریه ـ  

2-خبرگزاری فرانسه: پارلمان ونزويلا مشروعیت دور دوم ریاست جمهوری نیکولاس مادورو را رد کردرأی پارلمان ونزوئلا به عدم مشروعیت نیکولاس مادورو

3-معاون وزیرنفت دولت روحانی: مشتریان ما حاضر نیستند یک بشکه نفت بیشتر بخرندمشکلات رژیم ایران برای فروش نفت ـ

 

 هشدار مایک پمپئو به رژیم ایران

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، رژیم ایران را از ادامه آزمایشهای موشک بالستیک  برحذر داشت. این ازمایشها نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد است:

گزارش

هشدار مایک پمپئو به رژیم ایران

مایک پمپئو از رژیم ایران خواست تمامی فعالیتهای موشکهای بالستیک را برای دوری جستن از انزوای بیشتر اقتصادی و دیپلماتیک متوقف کند.

پمپئو تنها در این حد متوقف نشد و بار دیگر رژیم آخوندی را بعنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان توصیف کرد

وی تأکید کرد کشورش بی کار و ساکت نخواهد نشست تا شاهد سیاستهای ویرانگر رژيم ایران باشد که ثبات وامنیت جهانی را به خطر می‌اندازد

پیش از تهدید پمپئو،  دونالد ترامپ گفت:‌ رژيم ایران از هر زمان دیگری ضعیف تر است و امروز شبه نظامیانش را از مناطق درگیری در سوریه و یمن بیرون می‌کشد

ترامپ این اقدام رژیم ایران را  ناشی از  یک بحران بزرگ می بیند 

رژيمی که با تظاهرات مردمی گسترده و بزرگ در کنار فروپاشی مستمر ارزش  ریال مواجه است

یک بحران سیاسی و اقتصادی که برای همگان کاملا روشن شده است. رژيم تهران از جمیع جهات چه داخلی وچه خارجی محاصره شده.

علاوه بر این تحرکات نظامی رژیم از طریق بازوانش در خاورمیانه، در جبهه‌های مختلف زیر نظر و مانیتور قرار دارد

در چنین شرایطی  سخنان اخیر سرکردگان سپاه، چیز جز یک ادعای تبلیغاتی بیشتر نیست که برای همگان نیز افشا شده است

آخرین نمونه این ادعاها ، سخنان معاون فرمانده کل سپاه پاسداران بود که به گمان وی رژیم قادر است راه را بر روی نیروهای آمریکایی در دریا و هوا و زمین ببندد.

اسکای نیوز

اسکاي نيوز-پمپئو و موشکي رژيم ايران

 

اخراج سفیر و رئیس ایستگاه اطلاعات رژیم از آلبانی گامی ضروری در مقابله با دیکتاتوری مذهبی

کمیته همبستگی عربی_اسلامی با مقاومت ایران  به ریاست سید احمد غزالی نخست وزیر پیشین الجزایر  در بیانیه ای از  اخراج دیپلمات تروریستهای رژیم ایران از آلبانی استقبال کرد . این کمیته در سال ۲۰۰۹ زمانی که مجاهدین خلق ایران در شهر اشرف در عراق مستقر بودند و هدف تهاجم مزدوران عراقی رژیم ایران قرار می گرفتند  آغاز بکار کرد. به قسمتهایی از اطلاعیه این کمیته نگاه کنیم 

گزارش

 اخراج سفیر رژیم ایران از آلبانی گامی ضروری برای مقابله با دیکتاتوری مذهبی

کمیته همبستگی عربی-اسلامی با مقاومت ایران، با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد: مقامات آلبانی روز ۲۰دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کردند سفیر رژیم ایران در تیرانا همراه با یک دیپلمات دیگر به‌خاطر دست داشتن آنها در طرحهای تروریستی علیه مقاومت ایران از این کشور اخراج گردیده‌اند. این تصمیم مقامات آلبانی به‌دنبال زنجیره‌ای از فعالیتهای تروریستی است که رژیم ایران علیه مجاهدین خلق در این کشور در طول پنج سال گذشته، و بخصوص پس از رسیدن آخرین دسته آنها در سپتامبر ۲۰۱۶ از عراق به آلبانی، مرتکب شده است.

کمیته همبستگی  عربی اسلامی در بخش دیگری به وضعیت وخیم رژیم ایران در شرایط کنونی می پردازد و می نویسد :

رژیم حاکم بر ایران در دوران بسیار سختی به‌سر می‌برد به‌خاطر این‌که مردم ایران با این رژیم و کار کردهایش مخالفند. این مردم از طریق قیامهای خود نظر خود را علیه سیاست‌های سرکوبگرانه و توسعه‌طلبانه رژیم ابراز داشته‌اند. مردم ایران در وضعیت فقر شدید به‌سر می‌برند و رژیم میلیاردها ثروت آنها را در جنگها علیه خلقهای عرب و مسلمان مانند مردم سوریه و یمن و کشورهای دیگر هزینه می‌کند. برای مقابله با تضادها و نارضایتی مردم و قیامهایشان و حضور یک مقاومت سازمان‌یافته که برای سازماندهی و رادیکالیزه کردن این جنبشهای مردمی فعالیت می‌کند، این رژیم تلاش می‌کند از طریق کارهای تروریستی گریزگاهی برای خود از این بحران بزرگ جستجو کند.

 

 این  کمیته در پایان نتیجه گیری می کند رژیم به دلیل قرار گرفتن در مقابل قیام فزاینده مردم ایران  دیگر گریزگاهی جز پناه بردن به تروریسم در خارج، و به‌طور خاص در اروپا وآلبانی، نمی‌یابد  و  در این راستا می گوید  ما با خانم مریم رجوی که رژیم حاکم بر تهران را پدرخوانده تروریسم تحت نام اسلام معرفی کرده همصدا می‌شویم

 

 پرونده اتمی  و بن بست رژیم در تعامل با اتحادیه اروپا

سفیر رژیم در اتحادیه اروپا مدعی است  سوء استفاده از صبر آنها  خطرناک است.             سال ۲۰۱۹  در حالی آغاز می‌شود که   حفظ برجام به نقطه دشواری رسیده و رژیم در بلاتکلیفی به سر می برد  . این پرونده را با هم دنبال کنیم .

گزارش

پرونده اتمی  وبن بست رژیم در تعامل با اتحادیه اروپا

به دنبال خروج دونالد ترامپ از توافق اتمی  در تاریخ ۱۸ اردیبهشت گذشته، مسئولان اروپایی از رژیم ایران خواستند تا در ازای امتیازهایی در برجام  باقی بماند. یک هفته بعد از آن وزرای اتحادیه اروپا و رژیم با یکدیگر دیدار کردند.

نماینده عالی اتحادیه اروپا خلاصه نتایج گفتگوها  را در ۹ زمینه «با هدف دستیابی به راه‌حل‌هایی عملی اعلام کرد. این نتایج شامل حفظ  روابط اقتصادی با رژیم، ادامه فروش نفت و گاز ، روابط  بانکی مؤثر و ایجاد یک سازوکار مالی جدید برای ادامه مراودات مالی و بانکی با رژیم بود . ولی تا این تاریخ این سازوکار  آماده نشده است.

نماینده رژیم در اتحادیه اروپا می گوید  از نظر سیاسی   این موضوع برای دولت روحانی به معضل فزاینده‌ای بدل شده است. نه تنها گروه‌های فعال سیاسی، بلکه مردم عادی ایران نیز دیگر نمی‌پذیرند که به طور یک‌جانبه و بدون هیچ توجیهی تن به توافقی بدهند که پیامدهای اقتصادی وعده داده شده را برایشان محقق نکرده است.

این کارگزار رژیم می گوید :  مردم از خود می‌پرسند آیا این کار درستی است به اروپایی‌هایی اعتماد کنند و ساز و کاری را بپذیرند که اروپایی‌ها درباره آن تنها چند سخنرانی سیاسی کرده‌اند ؟

 

اصلي ترين تهديدات علیه  امنيت ملي آمریکا از نگاه واشینگتن اگزمینر

واشنگتن اگزامينر  مطلبی را به قلم تام روگان منتشر کرده که در آن به اصلی ترین تهدیدهای امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۹ می پردازد. این تهدید ها چیست . با هم نگاه کنیم

گزارش

اصلي ترين تهديدات علیه  امنيت ملي آمریکا از نگاه واشینگتن اگزمینر

  • منازعه با چين در رابطه با درياي چين جنوبي

به رغم اينكه رئيس جمهور ترامپ و رئيس جمهور چين شي جينگ پينگ رابطه شخصي خوبي دارند، ولي تنشها بين دو كشور چشمگير و رو به رشد است. …

  • خطر پذيري كره شمالي

تنشهاي آمريكا – كره شمالي امسال افزايش خواهد يافت. در حاليكه احتمال دارد ترامپ و رهبر كره شمالي  يك ديدار ديگر انجام دهند، غير محتمل است كه رهبري كره شمالي  امتيازات معني داري بدهد. ….

  • حملات روسيه به منافع آمريكا

روسيه به توسعه توانايي خود براي رقابت با ناتو در جنگ ادامه ميدهد. با اينكه وزير دفاع جيمز متيس كمك كرد كه ضعفهاي اين پيمان برطرف شود، امسال تهديد ولاديمير پوتين همچنان بسیار واقعي خواهد بود. …..

  • حملات تروريستي بزرگ

داعش ممكن است بيشتر سرزمين هایش  را از دست داده باشد، ولي آنها  مصمم باقي خواهند ماند تا جنگ خود را ادامه دهند. تهديد يك حمله بزرگ به منافع آمريكا يا متحدين آن همچنان چشمگير است. گروههاي ديگر مانند القاعده هم به حمله به غرب ارجحيت ميدهند. مضافا بر اين، نيروهاي نيابتي و عوامل تروريست رژیم ايران در اروپا و سراسر دنيا فعال باقي مي مانند. در  یک شق سیاه ممکن است  تروريستها به تسليحات كشتار جمعي دست پيدا كنند و از آن استفاده كنند.

  • يك جنگ سربسته در خاورميانه

در حاليكه  توسعه  طلبي های رژیم  ايران در سوريه افزايش مي يابد، عناصر سخت سر در تهران احتمالا جنگ عليه کشورهای منطقه را افزايش خواهند داد. اين كشورها احتمالا با این تجاوز مقابله به مثل ميكنند. در صورتي كه بطور مثال يك حمله موشكي نيروهاي نيابتي رژیم ايران موجب تلفاتي در شمال اسرائيل يا رياض شود، احتمال دارد عمل متقابلي در پي داشته باشد. اين ريسك يك جنگ گسترده تر را دارد كه در لبنان، عراق و عليه منافع مستقيم آمريكا بازتاب دارد. افزايش تلاشهاي آمريكا براي حفظ تعادل قوا حياتي است.

ممكن است هيچ كدام از موارد بالا اتفاق نيفتد. ولي اين تهديدات نشان ميدهد كه چرا آمريكا نيازمند يك ارتش و فرماندهان نظامي قوي است كه آسيب پذيريهاي رو به رشد آمريكا را كاهش دهند.

 

نگاهی به سقوط صادرات نفت ایران

صادرات نفت ایران پس از خروج آمریکا از برجام روندی نزولی داشته است. از آنجا که عمده درآمدهای رژیم ایران بر صادرات نفت است این افت ضربه جدی به رژیم محسوب می شود

گزارش

نگاهی به سقوط صادرات نفت ایران

صادرات نفت ایران تا پیش از موج دوم تحریمها در 13آبان97  حدود 2میلیون و 100هزار بشکه در روز تخمین زده می شود

صادرات نفت ایران در آذر97 به ۱میلیون و 600هزار بشکه در روز کاهش یافت.

میزان صادرات نفت  ایران در خوشبینانه ترین حالت  تا سال 98 به یک تا یک و دو دهم میلیون بشکه در روز می رسد 

اما آنچه باعث کاهش درامدهای نفتی رژیم شده تنها کاهش صادرات نیست بلکه سقوط قیمت نفت نیز در این زمینه مؤثر بوده است.

قیمت فعلی نفت اوپک حدود  53دلار وتخمین زده می شود این در حالی است که اوایل ماه اکتبر گذشته نرخ هر بشکه نفت بیش از 80دلار بود.

قیمت نفت ایران در یکسال گذشته 30درصد ارزان شده است. این پایین‌ترین سطح قیمت نفت طی ۱۵ ماه گذشته به شمار می‌رود

جالب اینجاست که دولت روحانی  قیمت هر بشکه نفت خام را در بودجه سال 96،  54دلار

تعیین کرد است. میزان صادرات نفت را هم  یک و نیم میلیون بشکه  در نظر گرفته است. با این احتساب کل درآمد نفتی اگر وصول شود 35 و نیم میلیارد دلار

اما کارشناسان می گویند با توجه به روند تحریمها و ناتوانی رژیم در وصول درآمدهای نفتی این اعداد و ارقام بودجه غیرواقعی است و تنها بر روی کاغذ است

 

 بالا گرفتن مخالفت های ضد حکومتی در سودان

  مدتی است که مردم سودان در اعتراض به افزایش قیمت نان و سوخت دست به تظاهرات  می زنند. این تظاهرات باعث شد که رئیس جمهور این کشور وعده بهبود حقوقها را بدهد:

گزارش

بالا گرفتن مخالفت های ضد حکومتی در سودان

با گسترش تظاهرات مردمی در اعتراض به افزایش قیمت نان و سوخت در سودان، دستگاه‌های امنیتی این کشور شامگاه پنج‌شنبه بعضی از رهبران مخالفان دولت را بازداشت کردند.

  رسانه‌های محلی سودان  نوشته اند نیروهای امنیتی این کشور با وارد شدن به دفتر سازمان کانون مدنی مخالف دولت اقدام به بازداشت مدیر و تعدادی از اعضای آن کردند.

این در حالی است که موج جدید تظاهرات با توجه به فراخوان سندیکاهای مستقل در منطقه شکل گرفته و به شهر های دیگر هم  گسترش یافته است.

در همین راستا فعالان سودانی گفتند    تظاهرکنندگان در حال حرکت به سوی مقر   دولت محلی در شهر بورسودان بودند  که نیروهای امنیتی   معترضین را به محاصره درآورده و با گاز اشک‌آور مورد حمله قرار دادند.

علاوه بر این، فعالان سودانی اعلام کردند مقامات و دستگاه‌های امنیتی این کشور عمدا وب‌سایت‌های مشهور اجتماعی رااز دسترس خارج کرده‌اند.

شایان ذکر است که عمر البشیر، رییس‌جمهوری سودان پیش از این در سخنرانی خود در روز پنج‌شنبه اعلام کرد «تظاهرات به معنی هرج و مرج ، آتش‌زدن و تخریب نیست

رییس جمهور سودان   قول داد ه است  اقداماتی  را به منظور کاهش شدت بحران معیشتی در این کشور انجام دهد  او می گوید : «برون رفت از بحران کنونی ظرف یک شبانه روز اتفاق نخواهد افتاد

وی همچنین اعلام کرد در  ماه جاری  طرح افزایش حداقل دستمزدها تا سطح مطلوب  اجرا خواهد شد . وی همچنین بر تعهد دولت برای افزایش حقوق گروه‌هایی که در خدمت به کشور از زندگی خودشان مایه گذاشته‌اند، تاکید کرده است .

 

 نقض آتش بس در حدیده توسط شبه نظامیان حوثی

شبه‌نظامیان حوثی به نقض آتش‌بس در حدیده HODAYDAHادامه می‌دهند   روز پنجشنبه اعلام شد:‌ موارد نقض آتش‌بس در 24 ساعت به 20 مورد رسیده است

گزارش

نقض آتش بس در حدیده توسط شبه نظامیان حوثی

مارتین گریفیتسGREFETS، فرستاده ويژه سازمان ملل در امور یمن تلاش‌های مجدد خود را آغاز کرده تا راهی ریاض و صنعا شود و در روز‌های آینده دور جدیدی از گفتگوها را با دولت قانونی یمن و حوثی‌ها انجام دهد.

به گزارش العربیه  فرحان حقFARHAN HAGH، سخنگوی سازمان ملل متحد، گفته است ، مارتین گریفیتس، روز شنبه 5 ژانویه راهی صنعا خواهد شد  تا در آنجا با رهبران حوثی و همچنین با پاتریک کمارتkomart، ژنرال هلندی فرمانده تیم  نظارت بر آتش‌بس الحدیده گفتگو کند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد پس از آن صنعا را به مقصد ریاض ترک خواهد کرد تا در پایتخت سعودی گفتگوهایی را با عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن و دیگر مسئولان دولت قانونی این کشور انجام دهد.

به گفته  دیپلمات‌ها در  سازمان ملل متحد او امیدوار است تا بتواند   طرفین را در ماه جاری میلادی بر سر میز مذاکره گردهم آورد و احتمال می‌رود این کار در کویت انجام شود تا پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات سوئد درباره یمن دنبال شود.

شایان ذکر است که دولت یمن پیش از این با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، شبه‌نظامیان حوثی را به عدم پایبندی به توافق آتش‌بس اعلام شده در حدیده متهم کرد ه است .

 

 یورو بیست ساله شد

بیست سال پیش در اول ژانویه ۱۹۹۸ یورو متولد شد  امروز بیست سال از تولد این پول می گذرد .   پول مشترک کشورهای اروپایی با چه چالش هایی روبرو بوده

گزارش

یورو بیست ساله شد

یازده کشور اروپایی شامل  اتریش، بلژیک ، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا ، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و پرتغال روز اول ژانویه سال ۱۹۹۹ واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا یعنی یورو را ایجاد و یک سیاست پولی مشترک را تحت کنترل بانک مرکزی اروپا شروع کردند.

امروز سه چهارم ساکنان منطقه یورو طرفدار این پول هستند . این بالاترین رقم از سال ۲۰۰۴ است

  برخلاف  بحران اقتصادی  طی دهه گذشته در اروپا ،  کندی در رفرمهای اقتصادی  و زیادی فاصله طبقاتی میان فقرا و ثروتمندان، کشورهای عضو  منطقه پولی یورو هنوز به این پول اعتماد دارند  . ولی آیا   یورو به اهداف تجاری خود رسیده ؟ و سؤال دیگر اینکه  این پول با چه تضادهایی روبروست ؟

 گزارشگر یورونیوز با دونکان ولدون donkan  weldon اقتصاد دان گفتگویی ترتیب داده 

 ولدون می گوید  از یک نظر یورو یک موفقیت بوده . وقتی که ما به گذشته ها نگاه می کنیم بسیار خارق العاده است . ما هیچ نمونه واقعی مشابه آنرا در جهان معاصر در سایر کشورها ندیده ایم .

از سال ۲۰۱۵ به بعد ، رشد اقتصادی اروپا به طور واقعی بهتر شد  ، رشد چند سال گذشته مناسب بوده و  در کوتاه مدت، یورو از منطقه خطر خارج شده  است، “

 موضوع مهم این است که حتی کشورهایی مانند ایتالیا و یونان که اقتصادهای خوبی نداشتند  حمایت از یورو  را بسیار  قوی  ادامه می دهند 

نام ‘یوور’ بطور رسمی در سال 1995 در شورای اروپای مادرید انتخاب شد. نرخ این ارز هم بر اساس ارزهای ملی 11 کشور اروپایی بر پایه ارزش روز بازار تعیین شد. یورو برای 3 سال تنها در پرداختی های الکترونیکی استفاده می شد تا اینکه در سال 2002 نخستین اسکناس ها و سکه های  آن  وارد بازار شدند.

اکنون با گذشت 20 سال، یورو تبدیل به واحد پولی مشترک 19 کشور با 340 میلیون اروپایی شده و از سوی 175 میلیون نفر خارج از منطقه یورو مورد استفاده قرار می گیرد .

 یورو اکنون دومین ارز مهم بین المللی  است که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

یونان در سال 2001 به یورو ملحق شد از آن زمان 7 کشور قبرس، استونی، لتونی، لیتوانی، مالت، اسلواکی، اسلوونی نیز به واحد پولی مشترک اروپا پیوستند.

 

صومعه‌ای که ده‌ فرمان به موسی «وحی» شد

این صومعه جایی است که گفته می‌شود ده‌ فرمان در آن به موسی، پیامبر «وحی» شده است. هر سال گردشگرهای زیادی برای بازدید این صومعه از سراسر جهان راهی شبه جزیره سینا در مصر می‌شوند. همچنین این صومعه جایی است که بخش‌هایی از نسخه خطی عهد جدید در آن نگهداری می‌شود.