تصویب لایحه پولشویی و برجام – روزنامه‌های امروز حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

تصویب لایحه پولشویی و برجام – گزیده‌ای از روزنامه‌های امروز حکومتی

نگاهی به مطالب مندرج در روزنامه های امروز رژیم – ۱۶دی۱۳۹۷

 

مهم ترین عنوانهای روزنامه های حکومتی امروز یکشنبه ۱۶دی به تصویب لایحة پولشویی، بلاتکلیفی سازوکار اروپا ، گمانه زنی ها در مورد تصویب لوایح CFT و پالرمو، ماجرای بوی نامطبوع در تهران، دعواهای باندی حول بودجه 98و بخشی از بحرانهای اجتماعی و اقتصادی اختصاص یافته است.
روزنامه های باند خامنه‌ای که مخالف تصویب لایحه پولشویی بودند در مورد آن سکوت کرده اند و باند رقیب را در رابطه با برجام یا تعیین تکلیف نشدن سازوکار اروپا زیر ضرب گرفته اند.
کیهان زیر عنوان « هدف برجام اقتصادی نبود تست میزان چسبندگی بتن بود» نوشته است: « وزیر خارجه اخیراً در گفت‌وگو با روزنامه خراسان ادعا کرد هدف از برجام اقتصادی نبود.
سایت الف از مردم پرسید نظر شما درباره این اظهارات ظریف چیست؟ آنچه می‌خوانید نظر برخی مخاطبان الف است:
– هدف آمریکا و اروپا تخریب و بتن‌ریزی صنعت هسته‌ای ایران بود که محقق شد و هدف ما لغو تحریمهای ظالمانه بود که محقق نشد والسلام.
– بعضیا باید با دنیای سیاست خداحافظی نموده و از طریق کوله‌بری امرار معاش نمایند.
– ما گلهای خندانیم. مردم ایران یادتون هست قرار بود هم چرخ سانتریفیوژ بچرخه هم چرخ زندگی شما؟
– جفت‌اش پنچر شد و خوابید؛ به برکت آقایون با تدبیر، علی برکت‌الله».
وطن امروز هم نوشته است«ظریف پس از 8 ماه انتظار منفعلانه برای اقدامات اروپا و تنفس مصنوعی به برجام، ایجاد سیستم مالی SPV توسط اروپا را تقریبا شکست خورده می‌داند. او می‌گوید: «البته اروپایی‌ها یک فرصت جدی داشتند در ایران و این فرصت را به خاطر بی‌عملی و انفعال در برابر آمریکا یا ناهماهنگی داخلی یا فرصت‌طلبی از دست دادند».
روزنامه های باند روحانی از تصویب لایحه پولشویی استقبال کرده و هریک هشداری ضمیمه استقبال خود کرده اند:
آرمان در سرمقاله اش نوشته است: «ذکر این نکته ضروری است که مشکل اقتصاد ایران با پذیرش یا عدم پذیرش FATF حل نمی‌شود» و افزوده است: «اگر می‌خواهیم ارتباط تجاری با جهان بین‌الملل داشته باشیم باید مقررات بین‌المللی مانند FATF را پاس بداریم».
آرمان در مطلب دیگری بر ضرورت غلط کردم گویی در سایر عرصه ها تاکید کرده و نوشته است«مگر در ماجرای سلمان رشدی هوشمندی سیاسی همراه آرمان‌گرایی نشد و موضوعی که می‌رفت تا برای همیشه انواع مانع‌ها را برای ایران ایجاد کند برطرف نگردید؟ همین الگو که از سوی کلیت نظام ترسیم شد می‌تواند دوباره سرمشق عبور عزتمندانه ازبسیاری از تنگناهای دیپلماتیک شود و فشارها علیه کشور را به حداقل برساند».
روزنامة‌ ایران هم در ضرورت پذیرش سایر لوایح fatf به نقل از یک کارشناس حکومتی نوشته است « با تصویب نکردن لایحه CFT دچار تحریم‌ها و فشارهایی با منشأ داخلی و همراستا با تحریم‌های امریکا می‌شویم».
جهان صنعت هم به نقل از عبدالله ناصری بر علاجی نظام در پذیرش لایحه پولشویی تاکید کرده و نوشته است« باید گفت اکنون در راس نظام به این نتیجه رسیدند که با این لوایح موافقت شود چون چاره‌ای هم ندارند لذا این موضوع نه به دست مجمع بود و نه رییس‌جمهور و نه مجلس بلکه حاکمیت این لوایح را پذیرفت‌».
همین روزنامه به نقل از نعمت احمدی یک حقوقدان این باند هشدار داده است که « قانونگذار به مجمع تشخیص مصلحت‌ این اجازه را نداده که تغییراتی را در متن دهد‌. اگر مجمع تغییراتی را در متن داده و طبق گفته مصباحی‌مقدم با اصلاحاتی تصویب شده ‌این خلاف قانون اساسی است‌. با وجود‌ اینکه تصویب یکی از لوایح FATF خبر خوشی است».

نظری به روزنامه‌های حکومتی امروز – ۱۵دی۱۳۹۷

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۱۶دی ۹۷