جهان در هفته‌ای که گذشت ۱۷ دی ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

جهان در هفته‌ای که گذشت ۱۷ دی ۱۳۹۷

تحولات در یمن

تحولات در یمن

تحولات در یمن

چهارشنبه 12 دیماه، دولت قانونی یمن از سازمان ملل متحد خواست با قاطعیت توافق سوئد را اجرا كند و بر شبه نظامیان حوثی برای خروج از الحدیده وتسلیم آن شهر به دولت قانونی فشار بياورد.

این درخواست در حالی است که شبه نظامیان حوثی به نقض آتش‌بس در شهر الحدیده و اطراف آن ادامه میدهند. شبه نظامیان حوثی همچنین با مانع تراشی در برابر باز شدن گذرگاه‌های انسانی، برای دور زدن توافق سوئد که بر خروجشان از شهر و بنادر الحدیده تاکید دارد، تلاش میکنند.

ائتلاف عربی میگوید از زمان برقراری آتش‌بس 190 مورد نقض آتش‌بس توسط شبه نظامیان حوثی در الحدیده صورت گرفته است. ائتلاف همچنین بر حمایت خود از موضع ارتش ملی یمن در رعایت آتش‌بس و اجرای توافق‌نامه سوئد تاکید کرد.

ژنرال پاتریک کامرت، رئیس کمیته نظارت بر توافق الحدیده در نخستین روز سال نوی میلادی، ریاست جلسه کمیته مشترک را برای هماهنگی خروج نیروهای شبه نظامی حوثی از الحدیده بر عهده گرفت.

هیئت دولت یمن در کمیته گفت: رفتار شبه نظامیان حوثی، مذاکرات را به نقطه اول باز گرداند. این هیئت گفت: شبه نظامیان حوثی برای به شکست کشاندن صلح تلاش میکنند. شبه نظامیان به نیروهای خود لباس پلیس محلی و نیروهای گارد ساحلی پوشاندند تا بدین ترتیب توافق سوئد را دور بزنند.

برنامه جهانی غذا روز دوشنبه 10 دی اعلام کرد: بخش بزرگی از کمک‌های غذایی ارسالی به مردم صنعا هرگز به دست مردم نرسیده است و بسیاری از محصولات غذایی ارسالی به دیگر مناطق یمن در گذشته توسط شبه نظامیان حوثی ربوده شده و در کانال دیگری به فروش رسانده اند. کمیته عالی امدادرسانی همچنین گفت: شبه نظامیان حوثی 88 کشتی امدادرسانی، تجاری و نفتی به بندر الحدیده از سال 2015 تا 2018 را توقیف کرده‌اند. این کمیته در بیانیه‌یی، سه شنبه 11 دی اعلام کردند، در همین دوره کامیون 32 تنی در بندر الحدیده در 8 دی که به سمت صنعا در حال حرکت بود را توقیف کردند و اموال آنرا بسرقت بردند. همچنین شبه نظامیان حوثی در اکتبر گذشته 51 هزار تن گندم را که برنامه جهانی غذایی ارسال کرده بود، توقیف کردند. اين ميزان گندم غذای 4 ماه سه میلیون و 700 هزار نفر بود.

در این بیانیه ذکر شده‌است، شبه نظامیان حوثی ۴ کامیون مرکز امداد رسانی و کمک‌های بشر دوستانه ملک سلمان را که به سمت استان البیضا در حرکت بود در استان المارب منفجر کردند، انبارهای برنامه جهانی غذایی را آتش زدند، بیش از ۴ هزار تن گندم در انبارهای الحدیده را از بین بردند و ۴ مرتبه مخازن برنامه جهانی غذایی را در این استان تصرف کردند.

سازمان امداد رسان بین‌المللی ضمن محکوم کردن اقدام شبه نظامیان حوثی، خواستار اجرای تدابیری فوری برای متوقف کردن این «رفتار مجرمانه» شد.

 

 

مانور نظامی مشترک کشورهای حورة دریای سرخ (موج سرخ ۱)

مانور نظامی مشترک کشورهای حورة دریای سرخ (موج سرخ ۱)

مانور نظامی مشترک کشورهای حوزة دریای سرخ(موج سرخ 1)

دوشنبه 10 دی، تمرین نظامی مشترک کشورهای ساحلی دریای سرخ، با نام «موج سرخ یک» با مشارکت کشورهای عضو این اتحادیه آغاز شد و تا روز پنجشنبه 13 دی بمدت سه روز ادامه داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان «واس» مانور نظامی موج سرخ یک با مشارکت نیروهای عربستان، مصر، سودان، جیبوتی، یمن و ناظران از سومالی برگزار شده است.

فرماندهان نظامی این تمرین نظامی گفتند: هدف از این تمرین، توسعه امنیت کشورهای ساحل دریای سرخ، تامین امنیت دریایی، توسعه همکاری نظامی، مقابله با تهدیدات و تبادل تجربه‌های نظامی میان کشورهای شرکت کننده است. این تمرین نظامی همچنین باعث هماهنگی نظامی بین این کشورها و بالارفتن آمادگی جنگی نیروهای شرکت کننده است.

یکی از فرماندهان این تمرین نظامی گفت: تمام آموزش‌های عملی و نظری اجرا خواهد شد و تمرین مهمی برای همه نیروهای شرکت کننده خواهد بود. همچنین توانایی‌های جنگی نیروهای دریایی کشورها بخصوص عربستان و سامانه‌های پیشرفته دریایی‌اش ارزیابی خواهد شد.

دریای سرخ بعنوان گذرگاه مهم اقتصادی و بعنوان مهمترین شریان آبی که نفت و فرآورده‌های نفتی از این طریق به اروپا، آمریکا، چین و آسیا ميرسد؛ دارای اهمیت جهانی است.

از این پیشتر در نیمه دوم آذر ماه سال جاری، اجلاس وزرای خارجه کشورهای عربی – آفریقایی حوزة دریای سرخ و خلیج عدن به دعوت عربستان در ریاض با هدف مقابله با تهدیدات خارجی برگزار شد. ریاست این اجلاس را عادل الجبیر وزیر خارجة پیشین عربستان برعهده داشت.

شورای کشورهای حوزة دریای سرخ شامل عربستان سعودی، مصر، اردن، سودان، یمن، جیبوتی و سومالی است.

 

 

 

انتخابات پارلمانی در بنگلادش

انتخابات پارلمانی در بنگلادش

انتخابات پارلمانی در بنگلادش

یکشنبه 9 دی، انتخابات پارلمانی بنگلادش تحت تدابیر امنیتی شدیدی در این کشور انجام شد. رأی گیری بدنبال یکی از خشونت بارترین کارزار انتخاباتی تاریخ این کشور برگزار شد، دولت بنگلادش برای کنترل این انتخابات 600 هزار تن از نیروهای پلیس و ارتش را بکار گرفته بود.

کمیسیون انتخاباتی بنگلادش اعلام کرد: ائتلاف شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش، با اکثریت قاطع در انتخابات این کشور پیروز شد. به این ترتیب شیخ حسینه، نخست‌وزیر بنگلادش برای سومین بار متوالی در سمت خود ابقا خواهد شد.

حزب عوامی لیگ، حزب حاکم بنگلادش، ۲۸۷ کرسی از ۲۹۸ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داده است.

رقیب تاریخی شیخ حسینه، خانم خالده ضیا، رهبر حزب ملی گرای بنگلادش است که در گذشته، 10 سال نخست وزیر این کشور بوده است. خالده ضیا رهبر حزب اپوزیسیون هم اکنون در زندان است و نتوانسته در انتخابات شرکت کند.

شیخ حسینه واجد، دختر مجیب الرحمن، بنیانگذار بنگلادش، رهبری حزب چپ میانه عوامی لیگ را بر عهده دارد و اینک برای چهارمین بار و سومین دوره متوالی در مقام نخست وزیری است.

در گزارش یورونیوز آمده است: پلیس بنگلادش اعلام کرده است، خشونت‌ها بدنبال برگزاری انتخابات پارلمانی در بنگلادش 17 نفر کشته در پی داشته است. کشته شدگان از هر دو حزب حاکم و اپوزیسیون بوده است.

 

 

روابط تجاری و اقتصادی چین و آمریکا

روابط تجاری و اقتصادی چین و آمریکا

روابط تجاری و اقتصادی چین و آمریکا

یکشنبه 9 دی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از احتمال بهبود روابط تجاری با چین و رسیدن به یک پیشرفت بزرگ برای حل و فصل اختلافات اقتصادی میان دو کشور خبر داد.

ترامپ، پس از گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور چین، در یک پیام توئیتری نوشت: تماس خوبی با «شیء» رئیس جمهور چین داشتم و توافقات بخوبی پیش رفت و اگر این توافقات به سرانجام برسد، بسیار جامع بوده و تمامی موضوعات مورد اختلاف را در بر میگیرد و پیشرفت بزرگی بوجود خواهد آمد.

رئیس جمهور چین هم تاکید کرده است: در صورت عملی شدن این توافق‌ها، منافع آن به کل جهان خواهد رسید.

چین و آمریکا از ژوئن ۲۰۱۸ میلادی یک جنگ تجاری را شروع کردند که ابتدا بر سر تعرفه‌های گمرکی بود. شروع این جنگ از طرف دولت آمریکا بود که می‌خواست با زیاد کردن تعرفه‌های گمرکی بر روی کالاهای خارجی، در داخل آمریکا فرصت‌های شغلی بیشتری را ایجاد کند، این جنگ تاثیرات مخربی بر بازارهای مالی گذاشت. به دلیل این جنگ صادرات و واردات کالاهایی به ارزش صدها میلیارد دلار میان این دو کشور بزرگ مختل شد. با بی‌نتیجه ماندن این جنگ تجاری، سرانجام روسای جمهور هر دو کشور تصمیم به آتش‌بس گرفتند. آنها موافقت کردند تا اجرای تعرفه‌های تجاری جدید را از ابتدای ماه دسامبر برای ۹۰ روی به تعویق بیندازند و در این مدت برای تنش‌زدایی با هم مذاکره کردند.

مقامات چینی می‌گویند اگرچه روابط دو کشور «طوفانی» بوده اما از این پس از طوفان عبور کرده است. آنها عقیده دارند ایجاد یک رابطه سالم میان دو کشور چین و آمریکا هم به نفع آنها و هم به نفع ثبات جهانی است.

 

 

آغاز سال نو میلادی در شهرهای مختلف جهان

آغاز سال نو میلادی در شهرهای مختلف جهان

آغاز سال نو میلادی در شهرهای مختلف جهان

به مناسبت آغاز سال نو ميلادي؛ مردم در بسیاری از کشورهای جهان در میادین اصلی یا در کنار نمادهای شهر خود گردهم آمدند و آغاز سال نو میلادی را جشن گرفتند و به شادی و پایکوبی پرداختند.

سال نو میلادی در نیوزلند با برگزارس مراسم ویژه آتش بازی آغاز شد. مردم شهر اوکلند، با تجمع در پای مرتفع‌ترین برج این شهر و با شمارش معکوس ثانیه‌ها به پیشواز سال 2019 میلادی رفتند. با برگزاری مراسم آتش‌بازی بر فراز بلندترین برج این شهر و رقص نور بر روی «پل هاربور»  Harbourسال جدید میلادی در نیوزیلند آغاز شد. نیوزیلند جزء اولین کشورهای جهان است که شروع سال ۲۰۱۹ میلادی را جشن گرفت.

مردم پکن، پایتخت چین با برگزاری مراسم ویژه در محوطه مجتمع بزرگ ورزش‌های آبی شهر که به «مکعب آب» شهرت دارد به استقبال سال نو رفتند. این مراسم با حضور رقصنده‌هایی که لباس خرس‌های قطبی و پانداهای غول پیکر را به تن کرده بودند و با ساز گروه موسیقی به رقص در می‌آمدند جلوه‌یی ویژه بخود گرفته بود.

بیش از یک میلیون تن از ساکنان شهر سیدنی برای استقبال از سال ۲۰۱۹ میلادی در بندرگاه معروف و زیبای این شهر «هارپر سیدنی» جمع شدند تا ضمن شادی و پایکوبی شاهد یکی از باشکوه‌ترین آتش بازی های انجام شده در بزرگترین شهر کشورشان باشند.

در دبی، برج خلیفه، بزرگترین برج جهان، با نورپرداز تزئین شده بود و لحظه سال نو نیز آتش‌بازی بزرگی از دو طرف این برج انجام شد. در این مراسم بیش از دو میلیون نفر در اطراف مرتفع‌ترین آسمان خراش جهان جمع شده بودند.

مردم شهر ابوظبی همچنین شاهد بزرگترین نمایش آتش‌بازی و رکوردار طولانی‌ترین آتش بازی بودند.

در لندن نیز ساعت بیگ‌بنگ پس از یک سال تعمیرات دوباره به کار افتاد و شمارش معکوس آغاز سال نو میلادی با نواخت آن انجام گرفت.

جشن آغاز سال نو در پاریس امسال اهمیت ویژه‌ای داشت. این شهر و خیابان شانزه‌لیزه آن در هفته‌های اخیر شاهد تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها بود. اما در شب سال نو تعداد بسیار زیادی از مردم و گردشگران برای آتش‌بازی در  میدان شارل دوگل (اتوال)  etwal و طاق نصرت در این خیابان جمع شدند.

 

 

وضعیت پناهندگان و مهاجران

وضعیت پناهندگان و مهاجران

وضعیت پناهندگان و مهاجران

نیروی دریایی مالت اعلام کرد: 180 مهاجر سرگردان را که سوار بر دو قایق در حال غرق شدن بر روی آب‌های مدیترانه بودند؛ نجات داده است.

فرمانده یگان دریایی مالت در بیانیه‌یی اعلام کرد: شامگاه دوشنبه 10 دی افراد نجات یافته در سواحل مالت تحویل ماموران گارد ساحلی داده شدند.

در این بیانیه آمده است که واحدهای گشتی نیروی دریایی ابتدا 28 مهاجر سرگردان را از خطر غرق شدن نجات دادند و سپس اقدام به نجات 152 مهاجر دیگر کردند که سوار بر قایقی در آب‌های جنوب این کشود در تلاطم بودند. این یگان یکشنبه شب همچنین از نجات 69 تن دیگر در آب‌های ساحلی این کشور خبر داده بودند.

به گزارش سازمان جهانی مهاجرت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حدود یکهزار و سیصد مهاجر در تلاش برای عبور از آب‌های مدیترانه و رسیدن به سواحل مالت یا ایتالیا جان خود را از دست داده اند.

از این پیشتر، یک کشتی امداد اسپانیایی روز جمعه 7 دی موفق شد تا یک گروه 308 نفره از مهاجران را که از هفته گذشته در دریای مدیترانه سرگردان بودند؛ نجات دهد.

قایق این پناهجویان پس از اینکه ایتالیا و مالت از پذیرش آن سرباز زده بودند؛ در دریا سرگردان شده بود.

این پناهجویان پس از شناسایی به بندری در جنوب اسپانیا هدایت شدند و در آن جا در چادرهای موقت اسکان داده شدند.

بارش سنگین و بی‌وقفة باران در مناطق شمالی سوریه که برای چند روز در هفته گذشته ادامه داشت، باعث شد که سرانجام اردوگاههای آوارگان در دو استان ادلب و حلب در آب فرو رود.

طوفان صدها چادر متعلق به آوارگان را از جا کند و آب که در برخی مناطق به بالای زانو میرسید، به کالاها و دارایی آوارگان آسیب جدی رساند.

با ورود فاضلاب به سطح خیابانها، نگرانی از گسترش بیماری عفونی وجود دارد.

فعالان حقوق بشر در باره سرنوشت هزاران آوارة این اردوگاه در هوای سرد زمستانی هشدار داده‌اند. نزدیک به شش میلیون آوارۀ سوری در داخل خاک این کشور پراکنده‌اند. آنها در هوای سرد زمستانی با کمبودهای مواد غذایی و دارویی دست و پنجه نرم می‌کنند و با بدترین شرایط زندگی روبرو هستند.