روزها و یادها- هفته سوم دی

اندازه متن
Aa Aa

 ۱۹ دی ماه ۱۲۳۰ هجری شمسی قتل امیرکبیر برجسته ترین رجل مردمی دوران قاجار

میرزا تقی خان امیرکبیر در سال ۱۲۲۲ هجری قمری در فرهان به دنیا آمد پدرش آشپز قائم مقام فراهانی وزیر لایق و وطنخواه محمد شاه قاجار بود و میرزاتقی تحت تعلیمات او با افکار ترقی خواهانه آن روزگار آشنا شد.

روزها و یادها- هفته سوم دی

                                                                   میرزا تقی خان امیرکبیر        

امیرکبیر ابتدا به عنوان امیرنظام آذربایجان خدمت کرد و سپس با مرگ محمد شاه ناصرالدین میرزا ولیعهد را با تدبیر خود و با خنثی کردن تلاشهای سایر  مدعیان سلطنت به تهران آورد و بر تخت نشاند و خود مقام وزارت صدارت عظما را برعهده گرفت.

او در مدت سه سال و اندی که صدراعظم بود به اقدامات متعددی در راستای اصلاح ساختار سیاسی و فرهنگی جامعه‌ دست زد  امیر کبیر در طول صدارت خود نفوذ بیگانگان بخصوص دو قدرت استعماری انگلیس و روسیه تزاری را قطع کرد و به استقلال ایران معنا بخشید در همه شهرها امنیت برقرار کرد دستگاه دولت و دربار را تحت قاعده و نظم درآورد و با تاسیس دارالفنون و چاپ روزنامه وقایع‌اتفاقیه نخستین روزنامه ایران بنیاد فرهنگ نو را ریخت.

متقابلا مخالفان امیرکبیر که منافعشان بر اثر اصلاحات او به خطر افتاده بود از کار ننشستند که مهد علیا مادر ناصرالدین شاه در آن نقش چشمگیری بازی می‌کرد با هم دستی استعمار خارجی و ارتجاع داخلی و آخوندهای خود فروخته‌ای نظیر آخوند حاج میرزا ابوالقاسم امام جمعه تهران تی توطئه شومی ناصرالدین شاه را تحریک کردند و توسط او ابتدا امیر کبیر را از مقام صدراعظمی و  سایر مشاغل عزل نموده و به کاشان تبعید کردند و پس از ۴۰ روز تبعید او را در حمام  باغ فین‌کاشان به قتل رساند.

با قتل دردناک امیرکبیر خیزی که میهن ما به سوی تجدد و عصر جدید برداشته بود ناکام ماند و میهن ما دهها سال دیگر از کاروان پیشرفت و ترقی که در جهان به راه افتاده بود عقب افتاد.


 ۱۷دی ماه ۱۳۴۶ شهادت جهان پهلوان تختی

جهان پهلوان تختی قهرمانی بود که درصحنه‌های بین‌المللی ورزش افتخارات بسیاری برای ایران به ارمغان آورد وی همچنین با خصایل مردمی خود سنتهای اصیل رادمردی و فتوت را زنده نگاه داشت جهان پهلوان غلامرضا تختی در شهریورماه ۱۳۰۹ در خانی‌آباد تهران متولد شد.

روزها و یادها- هفته سوم دی

                                                                            جهان پهلوان تخت                                     

او در سال ۱۳۳۱ در سن  ۲۲ سالگی مدال نقره مسابقات المپیک را بر گردن خود آویخت نام او بعنوان  قدرتمندترین کشتی گیر جهان وقتی پرآوازه شد که در سال ۱۳۳۵ در المپیک ملبورن استرالیا پشت قهرمانان نامدار جهان را یکی بعداز دیگری به خاک مالید.

کارنامه پرافتخار ورزشی او شامل ۴ مدال طلا و ۷ مدال نقره است جهان پهلوان تختی در قیام ۱۵ خرداد سال۴۲ همراه مردم و علیه دیکتاتوری شاه فعالیت داشت تلاش او در راه کمک رسانی به مردم زلزله زده بوئین‌زهرا و فعالیتهایش با جوانان مبارز و آیت‌الله طالقانی در راه آزادی مردم ایران او را در قلوب همه مردم جا داد.

رژیم شاه تختی پرشور و آزاده را که محبوب مردم و الگوی ورزشکاران آزاده میهن مان بود در روز هفدهم دی ماه ۱۳۴۶ به شهادت رساند.

مسئول شورای مقاومت در پیامی به مناسبت سالگرد شهادت جهان پهلوان تختی گفته است: سنت رادمردانه و مردمگرایانه جهان پهلوان تختی که همچون بسیاری از نامدارترین پهلوانان تاریخ ما از مردم گرای و شجاعت و عرفان مولای متقیان علی (علیه السلام) الهام گرفته همچنان در جامعه ورزشکاران و قهرمانان ورزشی ما پایدار ماند است.

آنها که به رغم همه محدودیتها و فرق مادی و فشارهای طاقت فرسای حکام ستمکار زمان پشتشان بر زمین ضعف و تسلیم مالیده نشده و کماکان استعداد و شهرت ورزشی و فنی خود را در خدمت به خلق مظلوم و دفاع از شرف و ناموس ملی بکار می‌گیرند


 ۱۵دي ۱۳۵۸مسعود رجوي كانديداي نسل انقلاب

يكي  از مهمترين فرازهاي رويارويي سياسي مجاهدين با رژيم خميني در دوسال‌و‌نيم اول حكومت خميني، كانديداتوري مسعود رجوي در اولين انتخابات رياست‌جمهوري است كه منشأ بسياري فعل و انفعالات در صحنه‌ی سياسي ايران شد.

روزها و یادها- هفته سوم دی

     کاندیداتوری مسعود رجوی در اولین انتخابات ریاست جمهوری          

روز شنبه ۱۵دي۵۸ سازمان مجاهدين خلق ايران مسعود رجوي را به‌عنوان كانديداي نسل انقلاب براي رياست‌جمهوري معرفي نمود.

اعلام كانديداتوري مسعود رجوي، برق اميد و شادي براي تمامي آزاديخواهان و روشنفكران و مردمي كه در سرنگوني رژيم ديكتاتوري سلطنتي شركت داشتند به وجود آورد.

زيرا در كمتر از يكسال از سرنگوني رژيم شاه، خميني و دارودسته‌هاش نشان داده بودند به هيچ يك از آرمانهاي آزاديخواهانه مردم ايران وفادار نيستند و حكومتشان را جز با چماقداري و اعدام و سرکوب برقرار نميكنند.

خميني كه پيش از آن گفته بود هرگز در انتخابات مداخله نخواهد كرد، در برابر موج حمايت مردم و نيروهاي سياسي از مسعود رجوي، و از ترس شكست كانديداي مطلوبش، مجبور به مداخله شد و مسعود رجوي را از رقابتهاي انتخاباتي حذف كرد. حذف كانديداتوري او با مداخله‌ی مستقيم خميني، يكي از مهمترين صحنه هاي بروز ماهيت ارتجاعي و ضد مردمي خميني در تاريخ مبارزات مردم ايران و گسترش ديكتاتوري مذهبي خميني محسوب ميشود.


۱۸ دی ماه۱۳۶۱ شهادت مجاهد خلق علاء‌الدین نوری

بهای خودکفای مقاومت رنج و تلاش بی شائبه آنها در تمامی نقاط دنیاست هجدهم دی ماه روزیست که این رنج و تلاش را در خاطرها زنده می‌سازد چرا که در چونین روزی در سال ۱۳۶۱ مجاهد خلق علاء‌الدین نور در مسیر تامین نیازهای مالی مقاومت جان خود را فدا کرد.

روزها و یادها- هفته سوم دی

                                              شهادت مجاهد خلق علاء‌الدین نوزی                

علاء‌الدین نور که همچون بسیاری از هواداران مجاهدین خلق در خارج کشور برای تامین  نیازهای مالی مقاومت به کار اشتغال داشت در یک سانحه در کارگاه مبل سازی به شدت دچار سوختگی گردید و پس از ۱۰ روز به شهادت رسید.

رهبر مقاومت در پیامی به اتحادیه انجمنهای دانشجویان مسلمان خارج از کشور با گرامیداشت خاطره مجاهد شهید علاء‌الدین نوری بر ارزش كار هواداران مجاهدین در تامین نیازهای مالی و خودکفای مقاومت تاکید نمود:

با چنین نمونه‌های از شرف و ایمان است که خلقی در زنجیر آزاد می‌شود دنیای کهنه جعل و بندگی و دیوسیرتی خمینی را از هم می‌درد و کون و مکان ملی، انقلابی و مردمی، خود را دوباره با شور و عشق می‌سازد و آباد می‌کند