نگاهی به رسانه های جهان  – ۱۷ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان  – ۱۷ ۱۰ ۱۳۹۷

روزنامه عرب نیوز

1. وضعیت بحرانی حکومت آخوندی و رویارویی تنگاتنگ مجاهدین با رژیم را در یادداشتی از روزنامه عرب نیوز دنبال میکنیم که در عنوان مطلب خود نوشته: «اپوزیسیون ایران در سال ۲۰۱۹ به حمایت گسترده نیاز دارد»»». در بخش‌هایی از این یادداشت آمده: «برای مردم ایران، سال جدید میلادی، سالی پر از اعتراضات مستمر، نه‌تنها در برابر وضعیت اقتصادی اسفبار رژیم بلکه در رویارویی با آن را تداعی می‌کند که فراخوانی است به سرنگونی تمامیت رژیم. قیام دیماه سال 96 که به ۱۴۲ شهر از ۳۱ استان کشور گسترش پیدا کرد، با خشونت و سرکوب مواجه شد و این سئوال پیش‌آمد که تا چه مدت فریاد‌های حق‌طلبانه مردم ایران دوام می‌یاره. اما برغم تردیدهای رسانه‌های غربی، اعتصاب و تظاهرات در سراسر سال 97 کماکان ادامه پیدا کرد».
در این یادداشت به نقش حیاتی مقاومت ایران که استمرار این خیزش‌ها را پیش‌بینی کرده‌بود اشاره شده و از جمله می‌نویسد:«توطئه‌ها و حملات تروریستی رژیم به اپوزیسیون ایران-شورای ملی مقاومت- یک پیام روشن را می‌رساند که تا چه اندازه این رژیم از آن‌ها احساس خطر می‌کند».
در جای دیگر آورده:«این واقعیت که این اعتراضات اینقدر گسترده و پایدار در همه اقشار جامعه ایران گسترده‌است، یک پیشرفت تاریخی است که از انقلاب ضدسلطنتی سال ۱۳۵۷ تاکنون بی‌سابقه بوده‌است».
و بلاخره در نهایت هم می‌نویسه: «به نظر می‌رسد که طی چند ماه آینده، چشم‌انداز تاریکی برای رژیم حاکم، و آینده‌ امیدوار کننده‌ای برای مقاومت و مردم ایران باشد. در حالی که سال ۲۰۱۸، سالی پر از موفقیت بود، اما آنها عهد کرده‌اند که در سال 2019 بیشتر نقش‌آفرینی کنند».

روزنامه دیلی اکسپرس،

2. و اما بپردازیم به بحران اقتصادی رژیم که در رسانه‌های بین‌المللی پس از حذف ۴ صفر از پول ملی ایران بازتاب داشته. بطور نمونه، روزنامه دیلی اکسپرس، در عنوان مطالب خود آورده: «بحران اقتصادی — در حالیکه اقتصاد کشور سقوط می‌کند، ۴ صفر از واحد پول ملی حذف می‌شود». و نوشته: «بانک مرکزی ایران که در مالکیت این رژیم است، از سال ۲۰۰۸ تاکنون چهار صفر از ارزش پول ملی را از دست داده و تنها در سال ۲۰۱۸، شصت درصد کاهش داشته‌است. بنا به گزارش رویترز، در روز یکشنبه، یک دلار حدود ۱۱۰ هزار ریال در بازار غیررسمی مبادله شد. تضعیف واحد پول ایران در سال گذشته، به‌شدت تجارت خارجی رژیم را مختل کرد و باعث افزایش تورم نزدیک به ۴۰ درصد در ماه نوامبر شد».

روزنامه واشنگتن پست

3. در اینجا به تحولات جهان می‌پردازیم . روزنامه واشنگتن پست، به پیامدهای خروج آمریکا از سوریه پرداخته و نوشته: « خط سرخ در سوریه هنوز پابرجاست و به واقع سرخ تر هم شده است»»»». این روزنامه به بررسی اظهارات اخیر جان‌ بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا پرداخته و از جمله نوشت: « او تأکید داشت هیچ پل زمینی برای تهران به منظور اداره شبه‌نظامیان و ارسال سلاح برای آن‌ها وجود نخواهد داشت. هرچند نابودی فیزیکی خلافت داعش در دسترس است، اما ایران همچنان در کانون تلاش‌های یکپارچه در این منطقه است».
بولتون تایید کرد که خط سرخ در رابطه با رژیم اسد و تسلیحات شیمیایی همچنان پابرجاست. اگر دیکتاتور سوریه از دو حمله قبلی درس نگرفته باشد و پرزیدنت ترامپ را به آنچه که پرزیدنت باراک اوباما نمی کرد به چالش بکشد، گزینه های بسیاری روی میز خواهد بود» .

روزنامه وال استریت‌ژورنال

4. در حوزه اروپا، بحران بریگزیت کماکان مطرح است و اولویت ویژه‌ای در رسانه‌های جهان و به‌خصوص در اروپا دارد. روزنامه وال استریت‌ژورنال، به آن پرداخته و نوشته: «پارلمان انگلستان خود را برای رای‌گیری حول بریگزیت آماده می‌کند»»». در قسمتی از این مقاله می خوانیم که: « گفتگو در مورد برنامه خانم ترزا می برای ترک اتحادیه اروپا در هفته جاری آغاز شد. با چشم‌انداز خروج انگلستان در ۲۹ مارس، پارلمان انگلیس بیش از پیش به دو دسته تقسیم شده‌است. در صورتی‌که این خروج به‌صورت ناگهانی و سریع صورت گیرد، اقتصاد کشور با خطر بحران روبرو میشود. رای‌گیری در پارلمان در روز ۱۵ ژانویه برگزار خواهد شد. ترزا می به پارلمان این کشور درباره عدم تصویب توافقنامه بریگزیت هشدار داد و اعلام کرد اگر پارلمان انگلیس این توافقنامه را تصویب نکند، کشور با مشکل مرزهای نامشخص مواجه خواهد شد.».

روزنامه لوموند

5.  به فرانسه می‌رویم و اولین راهپیمایی زنان «جلیقه زرد» در چندین شهر را از روزنامه لوموند دنبال می‌کنیم که نوشته: «در پاریس، تولوز یا کان ، معترضان روز یکشنبه به خیابان‌ها آمدند تا چهره‌ای صلح‌آمیز از این جنبش را به‌ تصویر بکشند. هدف آن‌ها از این تظاهرات مسالمت‌‌آمیز، ارائه تصویر جدید و بی‌سابقه‌ای بود که یکشنبه گذشته به خشونت کشیده‌شد. آژانس خبری فرانسه، با یک پرستار ۴۲ ساله اهل مارسی و یکی از بنیانگذاران این جنبش در فیس‌بوک مصاحبه‌ای کرد که گفت: ما با برگزاری تظاهرات زنان، می‌خواهیم چهره‌ای به جز خشونت نشان دهیم، زیرا هر آنچه در رسانه‌ها نشان داده می‌شود، خشونت است که باعث شده هدف اصلی این جنبش فراموش بشه».

روزنامه نشنال

6. فروریختن تونلی در یکی از معادن طلا در شمال افغانستان، باعث کشته شدن حداقل ۳۰ نفر شد. این حادثه بازتاب زیادی در رسانه‌های جهان داشت؛ از جمله روزنامه نشنال، که نوشت: « به گفته سخنگوی پلیس استان بدخشان این معدنچیان از روستاهای اطراف و به‌صورت غیرقانونی، برای کار به این معدن می‌آمدند، و این پروژه دولتی نبوده. او گفته که: روستائیان فقیر در طول زمستان تلاش میکنند تا درآمدهای خود را با کار به‌صورت غیر‌قانونی در این معدن جبران کنند. آن‌ها تونل‌هایی را برای ورود به معادن حفر می‌کنند». او همچنین گفت: « یک تیم نجات به این منطقه اعزام شده، اما خود روستائیان قبل از آن به تخلیه اجساد پرداخته بودند».

روزنامه آلمانی بیلد

7. پس از بارش شدید برف در روزهای اخیر، در ایالت بایرن آلمان، که دو قربانی داشت، مقامات ایالتی دومین هشدار ریزش بهمن در سراسر کوه‌های آلپ را اعلام کردند. روزنامه آلمانی بیلد در این رابطه نوشته: «این بدین معناست که وقوع بهمن بزرگ بدون دخالت انسان، تنها به‌خاطر وزن سنگین آن رخ میدهد. روز شنبه، یک زن جوان اسکی باز از یک گروه ۵ نفره زیر برف ماند و جان سپرد. یک جوان ۱۹ ساله هم بر اثر تصادف خودرو به علت لغزندگی جاده ناشی از برف و یخ در ایالت باواریا کشته شد».
سازمان‌های هواشناسی اعلام کرده‌اند که بارش برف در جنوب ایالت بایرن و بلندی‌های آلپ تا همچنان ادامه داره. به این ترتیب ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر به قطر برف اضافه می‌شود.

مجله اسپیس

8. در بخش پایانی برنامه امروزمان، به یک مطلب هوافضا توجه نمائید. مجله اسپیس، به دستاورد جدید شرکت اسپیس ایکس پرداخته و در عنوان مطالب خود آورده: «اسپیس ایکس اولین فضاپیمای دراگون خودش را با وجود خدمه بر روی سکوی پرتاب قرار می‌دهد». و نوشته: «شرکت اسپیس ایکس، اولین سفینه فضایی خود را که برای حمل فضانوردان طراحی‌شده، به سمت سکوی پرتاب برای آزمایش بدون خدمه حرکت داد. این پرتاب آزمایشی برای ۱۷ ژانویه برنامه‌ریزی شده و در مرکز فضایی کندی، در کیپ تاون فلوریدا، می‌باشد. الون ماسک، موسس و مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در توییتی نوشت: «حدود یک ماه به اولین آزمایش پرواز کپسول دراگون در مدار زمین باقی مانده است که بدون سرنشین خواهد بود. اگر همه چیز خوب پیش رود، اسپیس ایکس قرار است اولین پرواز با خدمه خود را با دو فضانورد ناسا انجام دهد که برای ماه ژوئن در نظر گرفته شده». در بین تجهیزاتی که اسپیس ایکس از آنها رونمایی کرد، دو سخت‌افزار شبیه‌سازی وجود داره که فضانوردان را با داخل کپسول فضایی آشنا می‌کنند./////