برنامه رودررو اف ای تی اف ۱۸دی

اندازه متن
Aa Aa

برنامه رودررو اف ای تی اف ۱۸دی

این روزها بحث اف ای تی اف و لوایح آن بیش از پیش باعث ایجاد بحران در درون رژیم شده است. اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس و دولت روحانی وجوهی از این بحران است.  برنامه روروی امروز را به این موضوع اختصاص دادیم

با اسحاق علی نژاد هستیم.

س: قبل از ورود به بحث بحران رژیم، خوب است شما توضیحاتی در مورد لوایح اف ای تی اف برای بینندگان بدهید؟

 

کلا اف ای تی اف یا گروه ویژه اقدام مالی  می خواهد رژیم ۴لایحه را تصویب کند

لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم

 لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی

لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم «CFT» 

و لایحه الحاق به  کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی ـ  پالرمو

 

تاکنون مجلس 4 لایحه را تصویب کرده است  اما از این 4لایحه تاکنون فقط لایحه «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» توسط شورای نگهبان تائید شده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام روز شنبه 15دی  لایحه  اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را تصویب کرد. این لایحه با مخالفت شورای نگهبان روبرو شده بود. ربطی به لایحه الحاق CFT ندارد.

لایحه الحاق CFT بلوکه است

  

س: چرا رژیم این میزان عجله دارد که لوایح اف ای تی اف را تصویب کند؟

به دو دلیل:

اول مهلت اف ای تی اف رو به پایان است و حدود 40روز مانده است که اگر رژیم تصویب نکند دوباره می رود در لیست سیاه اف ای تی اف. باتوجه به تحریمهای ثانویه آمریکا  آثار آن برای رژیم و اقتصاد ان بسیار مخرب تر است.

 

روحانی در سفر به سمنان در آذرماه 97

«در حال حاضر که آمریکا این‌همه فشار آورده است، ده‌ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آن‌ها تعامل داریم، به ما اعلام کردند که اگر در FATF عضو نباشید، نمی‌توانیم همکاری کنیم».

 

ظريف در مجلس رژيم –15مهر97

رئيس بانک مرکزي روسيه  به آقاي دكترهمتي رئيس بانک مرکزی گفته بدون FATF ما  نمي‌توانيم کار شما را انجام دهيم، همچنين چيني‌ها بارها رابطه گفتند مانمي توانيم ،بنابراين به من نگوييد که اگر اين کنوانسيون و شرايط FATF را اجرا کرديم همه مشکلات حل مي‌شود.

 

دوم: سازو کار ویژه مالی اروپا برای کمک به رژیم مشروط به این است.

  • علی لاریجانی رییس مجلس اعلام کرد اتحادیه اروپا ارائه SPV را مشروط به تصویب لوایح چهارگانه FATF کرده است
  • اندیشکده راهبردی تبیین در 28 مهر 97 نوشت: این احتمال وجود دارد که بهره‌مندی ایران از سازوکار ویژه مالی به مسائلی مانند خروج نام ایران از لیست کشورهای غیر همکار گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و یا حتی مذاکره و توافق پیرامون توان دفاعی موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران مشروط شود.

  

س: اگر هر چهار لایحه را تصویب کند آیا گشایش و فرجی برای رژیم است. مثلا میتواند با این کار اثر تحریمهای آمریکا را خنثی کند؟

نخیر  با تصویب این لوایح مانع از بدتر شدن اوضاع می شود. اگر نکند علاوه بر لیست سیاه تحریمهای آمریکا می رود در لیست سیاه اف ای تی اف هم یعنی دو لیست سیاه. لیست سیاه اول سرجایش است و اف ای تی اف هیچ اثری در آن ندارد

خودشان هم می گویند:

آخوند ذوالنور۱۴دی۹۷ گفت: نباید خودمان را معطل کانال ویژه مالی با اروپا کرده و فضاسازی بیجا و فریب افکار عمومی برای تصویب CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته باشیم، اگر به دنبال دورزدن تحریم‌ها هستیم، پذیرش FATF و CFT کمک به تحریم کنندگان است، رئیس FATF معاون خزانه داری آمریکا است که وظیفه تحریم ایران را دارد. مردم بدبین هستند که فشارهای اقتصادی برای تحمیل برجام موشکی و برجام منطقه ای باشد، 

 مهدی محمدی تحلیلگر باند خا منه ای و عضو پیشین تیم مذاکره کننده

ـ  باشگاه خبرنگاران جوان(رژیم) 30مهر97

 وقتی شما تحت تحریمهای ثانویه بانكی هستید اجرای اف ای تی اف هیچ مشكلی از بانكهای شما   حل نمیكنه اگر هم اجرای اف ای تی اف میتوانست به نظام بانكی ما كمك كنه مال زمانی بود كه تحریمهای ثانویه بانكی وجود نداشته باشه   

روزنامه وطن امروز ۱۵دی نوشت: « قرار است ما به ازای تعطیلی صنعت 30 میلیارد دلاری هسته‌ای ایران، صرفا برقراری یک رابطه سیاسی با اروپا باشد؟ به اذعان خود مقامات دولتی توان و اراده ایستادگی در برابر فشارهای آمریکا را نداشته و ندارد

  

س: استدلال هرکدام از باندهای رژیم رای قبول یا رد اف ای تی اف چیست؟

باند خامنه ای می گویند همه اش ضرر است:

آخوند صدیقی امام جمعه خامنه‌ای در تهران 23آذر97گفت: پیوستن به اف.ای.تی.اف، خودتحریمی است:

آخوند صديقي – 18 آبان 97:‌ما توقع داریم مسئولین ما قوانین ذلت بار را تعقیب نکنند اف ای تی اف و امثال اینها را ادامه همان قانون کاپیتولاسیون است

آخوند مجتبی ذوالنور 12آذر 97در جلسه مجلس:‌  تصویب لوایح FATF  برای نظام دردسرساز است و با تصویب آنها اطلاعات مالی برای دشمن شفاف خواهد شد و  وضعیت بدتر خواهد شد.

کیهان خامنه‌ای 14آذر97 نوشت: «تصویب سی اف تی یعنی تیر خلاص به امنیت ملی» 

باند روحانی:‌ ترس از مجاهدین

 

محمود صادقی عضو مجلس ارتجاع از باند روحانی20آبان97:

 گفت تصویب این لوایح برای محدود کردن فعالیت مجاهدین ضروریست. سازمان (مجاهدین) در کشورهای مختلف، اقداماتی انجام می‌دهند. اگر ما سازوکارهای بین المللی مرتبط با پولشویی را بپذیریم، می توانیم انتظار اقدام متقابل از کشورها داشته باشیم و این گروه را تحریم کنیم تا کشورهای دیگر نیز با آن ها مقابله کنند.

 

مصطفی کواکبیان در تاریخ 20 خردادماه امسال

وقتی كه بخواهیم به این لایحه نپیوندیم منافقین به اصطلاح سازمان مجاهدین خلق را در هیچ كشوری نمی تونیم تعقیب بكنیم اما با پیوستن به این لایحه ما میتوانیم اقداماتی كه علیه نظام جمهوری اسلامی بر علیه كشور ما منافع ملی ما در دنیا صورت میگیره با پیوستن به این كنوانسیون آنها را پیگیری بكنیم لذا دوستان توجه بكنند اینكه بعضی از عزیزان میترسند از عرض شود خدمت تون كه به هر حال تبی كه بگیرند به خودكشی رو می آورند من بهشون نگرانی هایی كه دارند دلواپسی هایی كه دارند میخواهیم بگم هیچ ربطی به برجام نداره تازه برجام هم ما هنوز معتقدیم برجام هم دستاوردهای خودش را داشته.

  

خبرگزاری آسوشیتدپرس، 7 اکتبر2018

ایران برای سالیان طولانی از گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان و گروههای مسلح فلسطینی که کشورهای غربی آنها را سازمانهای تروریستی میدانند حمایت میکرده است.

پیوستن به سی.اف.تی(مبارزه با کمک مالی به تروریسم) بعید است از حمایت ایران از چنین گروههایی جلوگیری کند.