نگاهی به رسانه های جهان – ۱۸ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان – ۱۸ ۱۰ ۱۳۹۷

1. برنامه امروز نگاه به رسانه‌هاجهان را با مقاله‌ای از روزنامه واشنگتن تایمز به قلم آقای تاد وود شروع می‌کنیم. در عنوان این مقاله آمده: «سال ۲۰۱۸ — یک سال سرنوشت‌ساز برای مقاومت ایران»»»». در این گزارش تحلیلی مستند، به دستاوردهای مقاومت در سالی که گذشت پرداخته و از جمله نوشته: «پس از خیانت فاجعه‌بار دولت اوباما در جریان قیام‌های سال ۲۰۰۹ (یعنی همان سال 88)، و سیاست فعال‌سازی دستگاه ترور ملاها توسط والری جارت (Valerie Jarret) دستیار اوباما و باند او، سیاست دولت ترامپ برای معکوس کردن برتری تلاش‌های رژیم ایران در خاورمیانه، موهبتی بوده که این رژیم جنایتکار با به زیر بکشد.
تاد وود اضافه می‌کند:«سازمان مجاهدین خلق ایران از این تغییر سیاست سود برده و قیام‌ گسترده‌ای را در سراسر کشور ایران برپا کرده و بیش از ۱۰۰۰ کانون شورشی در همه شهرها براه انداخته است».
«محمد محدثین، مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت، گفت: «سال ۲۰۱۸ سال تداوم اعتراضات در یک سو و بازگشت تحریم‌ها از سوی دیگر بود. پیام روشن سال ۲۰۱۸ این است که برغم سرکوب شدید، از جمله ارعاب و دستگیری هزاران معترض، رژیم نتوانست اعتراضات و قیام‌های سراسری در کشور را متوقف کند و این عزم راسخ مردم ایران برای سرنگونی حکومت مذهبی حاکم و ایجاد دمکراسی را به اثبات می‌رساند».
این مقاله همچنین به نقش‌آفرینی کانون‌های شورشی در خلق حماسه مقاومت در ایران اشاره شده و از محبوبیت سازمان مجاهدین در بین زنان و جوانان یاد شده است.

2. مجله اینترنتی اینترنشنال پالسی دایجست ِ کره جنوبی، در مقاله‌ای با این عنوان نوشته: «پولشویی در ایران رواج دارد»»»». و به تصویب لایحه قانون مبارزه با پولشویی در شورای نگهبان ارتجاع اشاره کرده که از قول غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته این هیچ ربطی به پالرمو و CFT ندارد. در ادامه می‌نویسد: «فساد مالی از طریق پولشوی در ایران رواج دارد. در میان برخی از شاخص‌ها، ایران رتبه اول جهان را در زمینه پولشویی، بعد از افغانستان و تاجیکستان داراست. البته، مشخص نیست که میزان پولشویی در ایران چقدر است، اما آمار نشان می‌دهد که این امر نجومی است».

3. و اما در مورد سوریه، خبرگزاری بلومبرگ به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا آمریکا جنگ با رژیم ایران را رها کرده. و در ادامه می‌نویسد: «مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید که خروج از سوریه، بر تلاش‌های آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در آنجا تأثیری نخواهد گذاشت.».
وی همچنین تصریح کرد که آمریکا کماکان متعهد است رژیم ایران و دست نشاندگانش را از سوریه بیرون کند و استراتژی وسیعی را برای مقابله با این رژیم در سراسر این منطقه دنبال کند».

4. در بخش بعدی برنامه‌، به تحولات جهان از دید رسانه‌ها بپردازیم. روزنامه نیویورک تایمز در عنوان مطالب خود آورده: «چند جوان اسرائیلی مظنون به قتل یک زن فلسطینی با سنگ، دستگیر شدند»»». نیویورک تایمز به شرح این ماجرا پرداخته و می‌نویسد: «آژانس امنیت داخلی اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد، چند نوجوان یهودی در ارتباط با سنگ‌پرانی مرگبار یک زن فلسطینی در کرانه باختری دستگیر شدند. این آژانس اعلام کرد که این مظنونین که هویت آن‌ها مشخص نشده، به اتهام «جرائم جدی تروریستی از جمله قتل» تحت بازجویی قرار دارند».
شنبه شب ۱۲ اکتبر سال قبل میلادی، یک زن فلسطینی در سنین ۴۰ سالگی، در حالی که با همسر و دو تا از دخترهاش در نزدیکی محل سکونت خود در کرانه باختری اشغال شده با خودرو تردد می‌کردند، با پرتاب سنگ به سرش به قتل رسید».

5. روز گذشته، سخنگوی دولت گابن اعلام کرد که کودتای نظامیان خنثی شده و با دستگیری نظامیان شورشی وضعیت آرام هست»»»». سایت فاکس نیوز با همین عنوان ، در ادامه می‌نویسد: «پنج افسر ارشد ارتش، کنترل دفاتر رادیو تلویزیون دولتی و خیابان اصلی پایتخت لیبرویل را طی یک کودتا به دست گرفتند. سخنگوی دولت گابن گفت: اقدام سریع نیروهای امنیتی باعث خنثی شدن این کودتا و دستگیری پنج‌تن از توطئه‌کنندگان شد». این کودتا در شرایطی انجام می شود که رئیس جمهور گابن به علت سکته مغزی، در خارج از این کشور بسر میبرد.

6. ایتالیا و کشورهای دیگر اروپایی به دو کشتی امدادرسان که جان چندین مهاجز را در دریای مدیترانه نجات داده‌اند، همچنان اجازه پهلو گرفتن در بنادر خود نمی‌دهند. این موضوع به مطبوعات کشیده شده و روزنامه ایتالیایی ایل جورناله، در این رابطه نوشته: «کارکنان کشتی نجات M5-S در انتقاد به وزیر کشور ایتالیا گفتند: بستن بنادر بر روی کشتی آن‌ها یک عمل بی‌رحمانه و غیر انسانی است، نه تنها ایتالیا، بلکه اروپا هم باید شرم کند». اجازه ندادن به این کشتی برای پهلو گرفتن که ۴۹ مهاجر در آن هستند، یک زلزله سیاسی بپا کرده. این درحالی است که ماتئو سالوینی، وزیر کشور و معاون نخست وزیر ایتالیا تاکید کرد که به این دو کشتی و هیچ کشتی دیگری که آوارگان را نجات دهند، اجازه ورود به بنادر این کشور داده نمیشه».

7ا روزنامه فیگارو، در مورد همین وضعیت مهاجران به اروپا، می‌نویسد: « پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، برای نجات ۴۹ پناهجویی که در دوکشتی نجات آلمانی در دریای مدیترانه دو هفته است سرگردان هستند، به سران کشورهای اروپایی فراخوان داد. او در مراسم دعای میدان سنت پیتر واتیکان گفت: « من یک فراخوان فوری به رهبران اروپایی فرستادم تا همبستگی واقعی با این مردم را نشان دهند»

8. مجله تایم، به واقعه جدیدی در ونزوئلا پرداخته و نوشته: «قاضی دادگاه عالی ونزوئلا ، در اعتراض به حکومت مادرو به ایالات متحده پناهنده شد». و نوشته: «قاضی سابق دادگاه عالی ونزوئلا به نتایج انتخاباتی سال گذشته که باعث ابقای نیکولاس مادرو به ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد، اعتراض داشت. گزارش‌ها حاکی از آن است که کریستیان زرپا (Zerpa)، در مصاحبه‌ای گفت که او آماده است با دادستان‌های آمریکا در زمینه بررسی فساد و نقض حقوق بشر در ونزوئلا همکاری کند». او گفت: «تصمیم گرفتم از ونزوئلا بروم تا دیگر از دولت نیکولاس مادورو حمایت نکنم.».

9. و حالا توجه شما را به یک مطلب علمی جلب می‌کنم. مجله علمی فیز دات اورگ، با استناد به گزارشی نوشته: «یک و نیم قرن از گرم‌شدن کره زمین می‌گذرد که نشانه‌هایی رو به آینده را نشان می‌دهد». و نوشته: «در قرن گذشته، افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان زیادی به افزایش انرژی مازاد در سیستم کره زمین کمک کرده‌است. بیش از ۹۰ درصد این انرژی اضافی ، توسط اقیانوس‌ها جذب می‌شوند و منجر به افزایش دمای اقیانوس‌ها و افزایش سطح آب دریاها و گرم شدن سطح کره زمین شده‌است و موجب شده شاهد وقوع طوفان‌ها و تندبادهای شدیدتری باشیم»
در ادامه نوشت: «گروهی از دانشمندان، طی یک بررسی گفتند میزان گرم شدن جهانی اقیانوس‌ها به اندازه حدود ۱۰۰۰ برابر مصرف سالانه انرژی کل جمعیت جهان است ».